Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cały pomysł narodził się w głowach naukowców kalifornijskiej firmy biofarmaceutycznej Alkahest. Do swojego projektu zaprosili oni grupę zdrowych 18-latków. Od wszystkich pobrali krew, po czym po odpowiednim jej spreparowaniu wstrzykiwali ją 12-miesięcznym myszom (dla gryzoni to końcówka wieku średniego, odpowiednik 50 lat u człowieka).

Zobacz też: Krew jako potencjalne źródło młodości

Zastrzyki wykonywano dwa razy w tygodniu przez trzy tygodnie. Potem porównano stan zdrowia myszy poddanych nowatorskiej terapii z ich rówieśnikami, którzy jej nie otrzymali.

Myszy, które dostały odmładzające zastrzyki z krwi, stały się zdecydowanie sprawniejsze fizycznie od swoich kolegów i koleżanek w średnim wieku i praktycznie nie odstawały pod tym względem od mysiej „młodzieży”.

Ale to nie wszystko. Nie dość, że myszy stały się fizycznie „młodsze”, to na dodatek stały się jeszcze mądrzejsze – ogłoszono podczas zakończonego niedawno w San Diego (USA) dorocznego kongresu „Society for Neuroscience”, gromadzącego najlepszych neurobiologów na świecie.

- Poddane terapii gryzonie umieściliśmy w tzw. Labiryncie Barnesa, służącym m.in. do sprawdzania u gryzoni zdolności do uczenia się i zapamiętywania. Starsze myszy (te w średnim mysim wieku) radziły sobie dość słabo z zadaniami, z jakimi musiały się tam zmierzyć. Zupełnie inaczej było z myszami, które również były w średnim wieku, jednak wcześniej dostały zastrzyki z krwi ludzkich nastolatków. One radziły sobie w labiryncie jak młode gryzonie w szczycie swoich możliwości fizycznych i intelektualnych – opowiadała w San Diego w rozmowie z "New Scientist" dr Sakura Minami, badaczka z Alkahest.

- To ewidentny dowód na to, że z biologicznego punktu widzenia uzyskaliśmy u tych myszy efekt odmładzający. Wstrzyknięta krew pozwoliła im zachować świetną pamięć oraz usprawniła zdolności poznawcze – mówiła Sakura Minami.

- W osoczu ludzkiej krwi znajdują się tysiące różnych białek. W młodej krwi przeważają te proteiny, które mają zdolności do naprawy i regeneracji uszkodzonych tkanek i narządów. Jednak z wiekiem ich liczba maleje i są one zastępowane przez białka szkodliwe, mogące sprzyjać uszkodzeniom i procesom degeneracyjnym. Postanowiliśmy odwrócić ten proces – tłumaczył w rozmowie ze stacją CBC Karoly Nikolich, neurobiolog i zarazem założyciel firmy Alkahest.

Jej badacze dowiedli obecnym eksperymentem, że jest to możliwe. Twierdzą też, że zidentyfikowali dużą część białek - biorących udział w procesach zapalnych – które mogą odgrywać kluczową rolę w niekorzystnych zmianach zachodzących wraz z wiekiem. - Nie tylko wpływają one na funkcjonowanie mięśni, ale są w stanie również przekraczać barierę krew - mózg, przedostawać się do centralnego systemu nerwowego i uszkadzać go – wyjaśniała Sakura Minami.

Badania przeprowadzone przez jej zespół pokazały m.in., że w mózgach myszy, którym wstrzyknięto młodą krew, wyraźnie zwiększyła się liczna nowych neuronów. To najprawdopodobniej one odpowiadają za poprawę zdolności poznawczych gryzoni.
Nie jest to oczywiście pierwsze badanie, które pokazuje potencjalne zdolności odmładzające krwi. Ich końcowym celem nie jest też oczywiście odmładzanie myszy, ale opracowanie potencjalnej terapii dla ludzi.

Pierwszy taki projekt – również firmy Alkahest oraz naukowców z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii – już się rozpoczął. Jego autorzy zaprosili do niego 18 osób z lekko lub średnio zaawansowaną chorobą Alzheimera. Chcą sprawdzić, czy odpowiednio przygotowana krew młodych ludzi pomoże w jakimkolwiek stopniu zahamować postępy choroby. Planuje się również podobne eksperymenty w przypadku choroby Parkinsona i innych postępujących z wiekiem schorzeń centralnego systemu nerwowego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.