Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jakie są najpilniejsze potrzeby seniorów z Pomorza?

Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego: Żyjemy o wiele dłużej, co nie znaczy, że żyjemy w dobrej formie. Część osób jest niesprawna fizycznie albo ma problemy z pamięcią. Te osoby potrzebują opieki, bo nie pamiętają o tym, żeby np. zmierzyć sobie ciśnienie czy wziąć leki. W ciągu ostatnich czterech lat odbyło się wiele dyskusji, konferencji na temat polityki senioralnej i zaczynamy się zbliżać do konkretów, które będą mogły realizować samorządy. W mniejszych miastach żyją rodziny trzypokoleniowe albo rodzina mieszka blisko siebie, seniorom jest łatwiej. W dużych miastach starsi członkowie rodziny potrafią mieszkać w zupełnie innej dzielnicy, trudniej jest do niego dotrzeć, sklepy są oddalone od miejsca zamieszkania i starsze osoby mają chociażby kłopot ze zrobieniem zakupów. Ludzie są bardziej anonimowi.

Jak jest w naszym województwie z tą aktywizacją osób starszych?

- Powstają coraz to nowe Uniwersytety Trzeciego Wieku. Część seniorów jest pod tym względem bardzo aktywna - uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach. Jeśli chodzi o turystykę, to starsze osoby z Pomorza również są w tym względzie aktywne. Aktywizacja seniorów u nas funkcjonuje. W dużo gorszej sytuacji są samotni z różnych przyczyn seniorzy, których jest coraz więcej. Dopóki dopisuje zdrowie, nie jest jeszcze tak źle. Musimy pomyśleć o opiece nad ludźmi po wylewach, z chorobami stawów czy tych, którzy mają problemy z pamięcią. Ważne jest, żeby ktoś zajrzał do takich osób, żeby były one w stanie same wezwać pomoc.

Które pomysły z listy 18 rekomendowanych przez Konwentów Marszałków Województw RP trzeba zrealizować na Pomorzu w pierwszej kolejności?

- Chcielibyśmy pomyśleć u siebie o radach seniorów - chodzi o wybraną demokratycznie grupę osób, która chciałaby pracować przy programach skierowanych do seniorów. Podoba mi się też karta seniora - fizycznie taka karta nie istnieje, wystarczy dowód osobisty, żeby w dowolnym miejscu w Polsce seniorzy mogą korzystać z różnego rodzaju zniżek, m.in. na komunikację miejską, bilety do muzeów, masaże czy rehabilitację. Na pewno teleopieka i na pewno wolontariat opiekuńczy. My pokazujemy różne rozwiązania, ich wdrożenie leży po stronie miast. Jeśli chodzi o Gdańsk, to myślę, że zainteresowaniem cieszyłby się wolontariat sąsiedzki w dzielnicach. Senior nie żyje tylko samą rozrywką.

W ramach współpracy "Gazety Wyborczej" z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego na Konwencie Marszałków Województw RP w Szczyrku odbyły się warsztaty z szefami odpowiedzialnymi za politykę senioralną w urzędach marszałkowskich. To, co zostało wypracowane podczas warsztatów, zostało zaprezentowane marszałkom. Na kolejnym Konwencie w maju w Katowicach szefowie województw zdecydują, czy wnioski z warsztatów zostaną zatwierdzone i zarekomendowane do wdrożenia.

.. Grzegorz Kubicki Jesteśmy na Facebooku . Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Jeśli chciałbyś nas zainteresować ciekawym tematem, pisz na: dyzur@gdansk.agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.