Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dojrzali Polacy rzadko pracują, sporadycznie angażują się w działanie organizacji pozarządowych, nie śledzą wydarzeń kulturalnych, są samotni. Jak wynika z raportu "Aktywni seniorzy" przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych, aż 40 proc. starszych ludzi w Polsce nie ma przyjaciół.

O tym, jaką rolę seniorzy powinni odgrywać w społeczeństwie, rozmawiamy w ramach akcji społecznej "Gazety Wyborczej" - "Długowieczni". Akcję wspiera fundacja Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez Barier. Właśnie dziś odbywają się zamknięte warsztaty w ramach akcji. W Szczyrku, w ramach Konwentu Marszałków Województw, seniorzy, politycy i urzędnicy dyskutują o kształcie polityki senioralnej.

Województwo śląskie, w którym leży Szczyrk, stara się być w tej kwestii pionierem. Na początku roku przy marszałku powołana została Śląska Rada ds. Seniorów doradzająca mu w kwestiach dotyczących osób starszych, opiniująca działania w tej sferze i zgłaszająca własne inicjatywy.

W trakcie warsztatów Halina Pisarek, wolontariuszka-seniorka z Fundacji Parku Śląskiego, zaapelowała o to, by decydenci słuchali potrzeb osób dojrzałych, a nie decydowali za nich. - Decyzje podejmujcie tylko wspólnie z nami - mówiła.

W przeciwnym razie wsparcie seniorów przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. - Przyznawanie nam zniżek np. na kawę tylko w określonych godzinach to stygmatyzacja. Nie czuję się z tym dobrze - mówiła. I przekonywała, że aktywność seniorów sprzyja ich zdrowiu. A jej słowa potwierdzają wyniki wielu badań. Starsze osoby zaangażowane np. w pomoc innym same żyją dłużej, rzadziej chorują, lepiej funkcjonują w społeczeństwie i mają niższe ryzyko depresji. Dotyczy to zwłaszcza osób po 65. roku życia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.