Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Seniorzy w akcji" to konkurs skierowany do osób po sześćdziesiątce lub do dwuosobowych zespołów międzypokoleniowych (druga osoba do 35. roku życia), które mają pomysł na projekt społeczny służący zagospodarowaniu czasu wolnego i potencjału osób starszych. Organizuje go Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", zaś środki pochodzą z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W ramach konkursu powstają najróżniejsze projekty pozwalające nie tylko wykorzystać energię seniorów, ale też obalić stereotypy dotyczące obu generacji.

Na przykład takie:

 

O tym, że współpraca może się układać znakomicie, przekonuje przykład pana Stanisława i Oskara. Choć dzieli ich kilka dekad, wspólnie potrafili zaangażować do współpracy nad odnowieniem starej łodzi innych seniorów i studentów. Gdy międzypokoleniowy projekt dobiegł końca, a łódź zyskała drugą młodość, została udostępniona mieszkańcom ich miasta - Tarnobrzega. Bez trudu dogadali się także pan Roman (60 plus) i 27-letnia Katarzyna, oboje z Sosnowca. Ten duet zorganizował warsztaty muzyczno-twórcze oparte na twórczości Jana Kiepury.

Pokolenia potrafią się też dogadać w Dobczycach. Tam emerytowany inżynier - pan Ryszard - i dyrektor biblioteki - pan Paweł - zorganizowali cykl spotkań, w trakcie których starsi uczyli młodszych budowania radioodbiorników, a młodzi pokazywali starszym, jak korzystać z iPhona i tabletu. W Grudziądzu z kolei z inicjatywy pani Zofii zazieleniły się stare podwórka. Operatywna seniorka skrzyknęła grupę mieszkańców i wspólnie tchnęli nowe życie w zaniedbane ogródki.

Nie zawsze wszystko idzie gładko, ale na ogół znajduje szczęśliwy koniec. Tak było w 2011 r. w Wałbrzychu, gdzie nastolatki miały uczestniczyć w zajęciach z tańca współczesnego wraz z seniorami. Większa część młodzieży uciekła, ale ci, którzy połączyli swoje siły ze starszymi, stworzyli międzypokoleniowy zespół tańca współczesnego, który występował nie tylko w Wałbrzychu, ale też w Londynie.

Inne działania w ramach programu"Seniorzy w akcji"?

 

Dzięki takim programom pokolenia patrzą na siebie bardzie przychylnie, stereotypy ustępują miejsca szacunkowi i wzajemnemu wsparciu. Każdy, kto ma pomysł na zbliżenie dwóch pokoleń, promowanie aktywności dojrzałych Polaków może wziąć udział w konkursie "Seniorzy w akcji". Do 17 marca trwa nabór do IX edycji programu. Uczestnicy mogą otrzymać wsparcie finansowe wynoszące nawet 12 tys. zł. Ze środków konkursu przyznanych zostanie ponad 30 dotacji na realizację przedsięwzięć angażujących osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączających je w dialog i współpracę z samorządem lokalnym czy promujących współpracę międzypokoleniową i wolontariat seniorów. - Stawiamy na działania przyczyniające się do wypracowania trwałych zmian społecznych na poziomie lokalnym - mówią organizatorzy konkursu.

Do tej pory wsparcie zyskało ponad 260 projektów z całej Polski. Łączna kwota wsparcia to 2,5 mln złotych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.