W tym roku obchodzimy 30-lecie wolnej Polski. 4 czerwca wywalczyliśmy wolność, do której bramą powinna stać się edukacja. Nie do końca nam to wyszło, bo wprowadzając zmiany w oświacie, zapomnieliśmy o nauczycielu i godności jego pracy. Ten błąd trzeba naprawić. Dziś cała Polska o tym rozmawia. Nie tylko z powodu strajku.

Dzięki Akademii Opowieści – organizowanej już po raz trzeci – chcemy ocalić dobro i piękno ukryte w bohaterach codzienności. W tym roku chcemy, by bohaterem waszych opowieści był nauczyciel.

Bodajbyś cudze dzieci uczył – życzyło się kiedyś nieprzyjaciołom. Wydaje się, że nigdy pracy nauczyciela nie traktowano jako łatwej i przyjemnej. Nigdy nie oznaczała ona bezpieczeństwa i komfortu. Łatwiej było postrzegać ją w kategoriach służby i poświęcenia. Gdzieś pomiędzy siłaczką a panem od przyrody powstał w naszych głowach obrazek ofiarnego inteligenta, który porządkuje świat. Tak jak podmiot liryczny u Herberta zazwyczaj nie pamiętamy ich twarzy.

Częściej wspominamy pały niż piątki. Upomnienia niż wyrozumiały uśmiech. A jednak ich niektóre lekcje pracują w nas całe życie. Ich wspomnienie wyzwala determinację, przypomina, że możemy zmieniać świat. W krytycznych momentach zaczynamy tęsknić za mistrzem, który kiedyś w nas uwierzył. Pomógł nazwać słabości, ale przede wszystkim wydobyć to, co w nas najlepsze. Pozwolił zbuntować się przeciwko sobie, wiedząc, że kiedyś i tak powrócimy do źródła. Jeśli opowiemy dziś o najważniejszych z nich, może odkryjemy, że między siłaczką, panem od przyrody a strajkującym dziś nauczycielem ukryta jest nieprzemijająca wartość relacji uczeń – mistrz. Relacji, która uczy szacunku i zrozumienia – towarów tak dziś deficytowych.

Inspiratorem Akademii Opowieści jest Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie. Od początku mówił, że temu projektowi powinna towarzyszyć legenda o 36 sprawiedliwych, dzięki którym świat wciąż istnieje, że nasza akcja powinna przywracać wiarę w człowieka, pokazać, jak ważną funkcję w świecie pełni dobro.

Gdy po raz pierwszy ogłaszaliśmy naszą akcję, nie wiedzieliśmy, że dotrą do nas historie tak niezwykłe i różnorodne, że Akademia skłoni was do przeprowadzenia międzypokoleniowych rozmów i ocalenia codziennych historii. Mamy za sobą dwie edycje. Pierwsza pod hasłem „Najważniejszy człowiek w moim życiu” i druga „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości” przyniosły ponad 2200 opowieści. Pisaliście o zwykłych ludziach, którzy mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali was i zmieniali Polskę. Poznaliśmy historie wujków, babć i sąsiadów, którzy leczyli, budowali, projektowali. Dawali przykład wolności, odwagi i pracowitości.

Od 12 kwietnia do 30 września 2019 r. czekamy na wasze opowieści o nauczycielach z podstawówki, liceum, uczelni, ale także na opowieści o waszych mistrzach życia. Może nim być wasz szef, kolega, wychowawca. Ktoś, kto był dla was inspiracją na całe życie. Zachęcamy, byście nam o nich napisali. Nadesłane prace wezmą udział w akcji na opowieść pod hasłem „Nauczyciel na całe życie”.

Zapoznaj się z REGULAMINEM AKCJI.
Prześlij opowieść za pośrednictwem naszej FORMATKI.

Zwycięzcom przyznaną zostanie nagrody pieniężne:
Za pierwsze miejsce w wysokości 5556 zł brutto.
Za drugie miejsce w wysokości 3333 zł brutto.
Za trzecie miejsce w wysokości 2000 zł brutto.

Przedłużyliśmy termin trwania konkursu z 15 września do 30 września 2019 r.