W ramach projektu Akademia Opowieści w lubelskim Teatrze NN trwa spotkanie z pierwszym zastępcą redaktora naczelnego "Wyborczej" Jarosławem Kurskim.

Akademia Opowieści. „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”

Historia Polski to nie tylko dzieje wielkich bitew i przelanej krwi. To również codzienny wysiłek zwykłych ludzi, którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj – zawsze byli wolni.

Każdy w polskiej rodzinie, wsi, miasteczku i mieście ma takiego bohatera: babcię, dziadka, nauczyciela, przyszywanego wujka, sąsiada. Jednych znaliśmy osobiście, innych – ze słyszenia. Opowiada się o nich anegdoty, wspomina ich z podziwem i sympatią.

Byli prawnikami, konstruktorami, nauczycielami, bywało też, że nie mieli żadnego zawodu. Uczyli, leczyli, tworzyli, wychowywali dzieci, budowali, projektowali. Dzięki nim mamy szkoły, biblioteki na wsi, związki zawodowe, gazety, wiersze, fabryki. Dawali innym ludziom przykład wolności, odwagi, pracowitości.

 
Bez nieznanych bohaterów – kobiet i mężczyzn – nie byłoby niepodległej Polski. Dzięki nim przetrwaliśmy.

Napiszcie o nich. Tak stworzymy pierwszą wielką prywatną historię ostatnich stu lat Polski. Opowieści zamiast pomników.

Na wspomnienia o nieznanych bohaterach naszej niepodległości o objętości nie większej niż 8 tys. znaków (ze spacjami) czekamy do 15 sierpnia 2018 r. Można je przysyłać za pośrednictwem NASZEGO FORMULARZA.

Najciekawsze teksty będą sukcesywnie publikowane na łamach „Gazety Wyborczej” (w tym jej dodatków, np. „Ale Historii”, „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu” oraz w wydaniach lokalnych) lub w serwisach z grupy Wyborcza.pl. Nadesłane wspomnienia wezmą udział w konkursie, w którym jury wyłoni trzech zwycięzców oraz 80 osób wyróżnionych rocznymi prenumeratami Wyborcza.pl. Laureatów ogłosimy 5 listopada 2018 r.

 
Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody pieniężne:
* za pierwsze miejsce w wysokości 5556 zł brutto,
* za drugie miejsce w wysokości 3333 zł brutto,
* za trzecie miejsce w wysokości 2000 zł brutto.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Tych nieznanych bohaterów tamtych czasów było miliony , a praktycznie każdy który żył i pracował w tamtym okresie tworzył obecny kraj. To było raz lepiej , raz gorzej , ale to szło do przodu . Może nie było to w takim tempie jak by się chciało , ale z każdym rokiem zmieniał się wizerunek kraju.Przywódcy się zmieniali ale ludzie robili swoje. Nikt nikomu nie zarzucał , że ty jesteś z miasta , a ja ze wsi , że ty nazywasz się Kowalski a ja Iwanow.
Obecne stosunki międzyludzkie są po prostu zagadką dla mnie.Ja mam już 70 lat i nigdy ie widziałem aby którykolwiek przywódca tak Jak Kaczyński podzielił naród.Obecnie na rodzinnych spotkaniach nie rozmawia się o obecnych sprawach .
Po prostu nie ma jedności w narodzie , a to jest tragiczny obraz.
już oceniałe(a)ś
2
0