Kolejna odsłona Akademii Opowieści "Nieznani bohaterowie naszej niepodległości". O co chodzi w naszym konkursie?
Zapoznaj się z REGULAMINEM konkursu
Weź udział w konkursie, przyślij opowieść, wygraj nagrody! [FORMULARZ]

Inga Iwasiów - profesorka literaturoznawstwa, poetka, pisarka, krytyczka literacka. Feministka. Wnikliwa obserwatorka szczecińskiej rzeczywistości. Autorka książki „Bambino” nazywanej powieścią założycielską Szczecina.

Po wojnie do miasta zjechali się ludzie z różnego rodzaju traumami, z przeżyciami, które okaleczyły ich psychikę. Bohaterami „Bambina” są Maria i Jan (rocznik ’30), Anna i Urszula (rocznik ’40). Maria przyjechała zza Buga, Janek - z Poznańskiego, Anna z Podkarpacia, Urszula to Niemka, rodowita szczecinianka (dawniej Ulrike). Maria (pielęgniarka) i Jan (ubek) poznają się w barze mlecznym Bambino. W roku 1963 urodzi im się córka Magda. Iwasiów w sposób nie zawsze przyjemny opowiada o naszej – wyjątkowej na tle innych miast – historii, pisanej właśnie losami ludzi, którzy dotarli tu z różnych stron.

Czy są w tej przeszłości bohaterowie codzienności? Kto jest prywatnym „bohaterem niepodległości” Ingi Iwasiów? O tym na pewno porozmawiamy.

***
Akademia Opowieści. „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”

Historia Polski to nie tylko dzieje wielkich bitew i przelanej krwi. To również codzienny wysiłek zwykłych ludzi, którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj – zawsze byli wolni.

Każdy w polskiej rodzinie, wsi, miasteczku i mieście ma takiego bohatera: babcię, dziadka, nauczyciela, przyszywanego wujka, sąsiada. Jednych znaliśmy osobiście, innych – ze słyszenia. Opowiada się o nich anegdoty, wspomina ich z podziwem i sympatią.

Byli prawnikami, konstruktorami, nauczycielami, bywało też, że nie mieli żadnego zawodu. Uczyli, leczyli, tworzyli, wychowywali dzieci, budowali, projektowali. Dzięki nim mamy szkoły, biblioteki na wsi, związki zawodowe, gazety, wiersze, fabryki. Dawali innym ludziom przykład wolności, odwagi, pracowitości.

Bez nieznanych bohaterów – kobiet i mężczyzn – nie byłoby niepodległej Polski. Dzięki nim przetrwaliśmy.

Napiszcie o nich. Tak stworzymy pierwszą wielką prywatną historię ostatnich stu lat Polski. Opowieści zamiast pomników.

Na wspomnienia o nieznanych bohaterach naszej niepodległości o objętości nie większej niż 8 tys. znaków (ze spacjami) czekamy do 15 sierpnia 2018 r. Można je przysyłać za pośrednictwem NASZEGO FORMULARZA.

Najciekawsze teksty będą sukcesywnie publikowane na łamach „Gazety Wyborczej” (w tym jej dodatków, np. „Ale Historia”, „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu”, oraz w wydaniach lokalnych) lub w serwisach z grupy Wyborcza.pl. Nadesłane wspomnienia wezmą udział w konkursie, w którym jury wyłoni trzech zwycięzców oraz 80 osób wyróżnionych rocznymi prenumeratami Wyborcza.pl. Laureatów ogłosimy 5 listopada 2018 r.

Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody pieniężne:
* za pierwsze miejsce w wysokości 5556 zł brutto,
* za drugie miejsce w wysokości 3333 zł brutto,
* za trzecie miejsce w wysokości 2000 zł brutto.