Kolejna odsłona Akademii Opowieści "Nieznani bohaterowie naszej niepodległości". O co chodzi w naszym konkursie?
Zapoznaj się z REGULAMINEM konkursu
Weź udział w konkursie, przyślij opowieść, wygraj nagrody! [FORMULARZ]

Jarosław Kurski - autor książek o dwóch bohaterach historii Polski XX w. - Janie Nowaku-Jeziorańskim, Kurierze z Warszawy, i Lechu Wałęsie, przywódcy "Solidarności". Podczas spotkania porozmawiamy nie tylko o tych postaciach, ale także o tym, co się dzisiaj dzieje z polską historią, czy politycy maja prawo do narzucania swojej wizji przeszłości.

Kurski, rocznik 1963, skończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasach PRL działał w opozycji demokratycznej, należał do Ruchu Młodej Polski, publikował w prasie podziemnej. Redagował „Biuletyn Informacyjny Solidarności". W 1988 r. został korespondentem hiszpańskiej agencji EFE, pracował w „Tygodniku Gdańskim", a w latach 1989-90 był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Zrezygnował gdy wybuchła „wojna na górze".

Pracę w „Gazecie Wyborczej" rozpoczął pod koniec 1991 r. W styczniu 2007 r. objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego.

***
Akademia Opowieści. „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”

Historia Polski to nie tylko dzieje wielkich bitew i przelanej krwi. To również codzienny wysiłek zwykłych ludzi, którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj – zawsze byli wolni.

Każdy w polskiej rodzinie, wsi, miasteczku i mieście ma takiego bohatera: babcię, dziadka, nauczyciela, przyszywanego wujka, sąsiada. Jednych znaliśmy osobiście, innych – ze słyszenia. Opowiada się o nich anegdoty, wspomina ich z podziwem i sympatią.

Byli prawnikami, konstruktorami, nauczycielami, bywało też, że nie mieli żadnego zawodu. Uczyli, leczyli, tworzyli, wychowywali dzieci, budowali, projektowali. Dzięki nim mamy szkoły, biblioteki na wsi, związki zawodowe, gazety, wiersze, fabryki. Dawali innym ludziom przykład wolności, odwagi, pracowitości.

Bez nieznanych bohaterów – kobiet i mężczyzn – nie byłoby niepodległej Polski. Dzięki nim przetrwaliśmy.

Napiszcie o nich. Tak stworzymy pierwszą wielką prywatną historię ostatnich stu lat Polski. Opowieści zamiast pomników.

Na wspomnienia o nieznanych bohaterach naszej niepodległości o objętości nie większej niż 8 tys. znaków (ze spacjami) czekamy do 15 sierpnia 2018 r. Można je przysyłać za pośrednictwem NASZEGO FORMULARZA.

Najciekawsze teksty będą sukcesywnie publikowane na łamach „Gazety Wyborczej” (w tym jej dodatków, np. „Ale Historia”, „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu”, oraz w wydaniach lokalnych) lub w serwisach z grupy Wyborcza.pl. Nadesłane wspomnienia wezmą udział w konkursie, w którym jury wyłoni trzech zwycięzców oraz 80 osób wyróżnionych rocznymi prenumeratami Wyborcza.pl. Laureatów ogłosimy 5 listopada 2018 r.

Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody pieniężne:
* za pierwsze miejsce w wysokości 5556 zł brutto,
* za drugie miejsce w wysokości 3333 zł brutto,
* za trzecie miejsce w wysokości 2000 zł brutto.

Wyborcza to Wy, piszcie: listy@wyborcza.pl