Pochodzący z Gdańska warszawiak z Powiśla, coraz bardziej zakorzeniony w stolicy. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Kościelskich, Paszportów „Polityki”. Znany stał się w 2006 roku kiedy wyszła jego debiutancka powieść „Lala”, w której opowiedział historię swojej babci urodzonej w 1919 roku w Kielcach. Zbieracz starych zdjęć i historii, człowiek miejskiej dżungli, który uwielbia się włóczyć po miastach i sprawdzać, co kryje się po bramach, podwórkach, klatkach schodowych.

Na spotkaniu także będziemy rozmawiać o rodzinnych historiach, ich poszukiwaniu i budowaniu z wyciąganych z przeszłości okruchów - dokumentów, zdjęć, wspomnień. O tym, co nam daje wiedza o przodkach, także tych, którzy nie byli znanymi postaciami, ale - co podkreślamy w tej edycji Akademii Opowieści przygotowanej z okazji 100-lecia niepodległości Polski - na swój sposób zmagali się z codziennością, dzień po dniu budowali życie i na swoją miarę zmieniali świat.

***

Akademia Opowieści. „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”

Historia Polski to nie tylko dzieje wielkich bitew i przelanej krwi. To również codzienny wysiłek zwykłych ludzi, którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj – zawsze byli wolni.

Każdy w polskiej rodzinie, wsi, miasteczku i mieście ma takiego bohatera: babcię, dziadka, nauczyciela, przyszywanego wujka, sąsiada. Jednych znaliśmy osobiście, innych – ze słyszenia. Opowiada się o nich anegdoty, wspomina ich z podziwem i sympatią.

Byli prawnikami, konstruktorami, nauczycielami, bywało też, że nie mieli żadnego zawodu. Uczyli, leczyli, tworzyli, wychowywali dzieci, budowali, projektowali. Dzięki nim mamy szkoły, biblioteki na wsi, związki zawodowe, gazety, wiersze, fabryki. Dawali innym ludziom przykład wolności, odwagi, pracowitości.

Bez nieznanych bohaterów – kobiet i mężczyzn – nie byłoby niepodległej Polski. Dzięki nim przetrwaliśmy.

Napiszcie o nich. Tak stworzymy pierwszą wielką prywatną historię ostatnich stu lat Polski. Opowieści zamiast pomników.

Na wspomnienia o nieznanych bohaterach naszej niepodległości o objętości nie większej niż 8 tys. znaków (ze spacjami) czekamy do 15 sierpnia 2018 r. Można je przysyłać za pośrednictwem NASZEGO FORMULARZA.

Najciekawsze teksty będą sukcesywnie publikowane na łamach „Gazety Wyborczej” (w tym jej dodatków, np. „Ale Historia”, „Magazyn Świąteczny”, „Duży Format” oraz w wydaniach lokalnych) lub w serwisach z grupy Wyborcza.pl. Nadesłane wspomnienia wezmą udział w konkursie, w którym jury wyłoni trzech zwycięzców oraz 80 osób wyróżnionych rocznymi prenumeratami Wyborcza.pl. Laureatów ogłosimy 5 listopada 2018 r.

Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody pieniężne:

* za pierwsze miejsce w wysokości 5556 zł brutto,
* za drugie miejsce w wysokości 3333 zł brutto,
* za trzecie miejsce w wysokości 2000 zł brutto.