Marta Odziomek: O co chodzi w Akademii Opowieści? Bardziej o fajną opowieść o człowieku czy o sposób jej opowiedzenia?

Michał Nogaś: Oczywiście o obydwa te elementy, które w przypadku opowieści są najważniejsze. Treść i forma liczą się najbardziej. Czytelnika powinien zainteresować zarówno temat, jak i sposób jego realizacji. Tematem Akademii Opowieści jest "Najważniejszy człowiek w moim życiu". I wcale nie tak łatwo jest wybrać takiego bohatera. Niekoniecznie to ktoś bardzo nam bliski - partner, rodzic, dziecko, krewny czy przyjaciel. Być może - po namyśle - okazać się nim osoba, z którą już dawno nie mamy kontaktu, a która odmieniła kiedyś nasze życie. To może być lekarz, który uratował nam życie czy przypadkowa osoba spotkana na ulicy, która w jakiś sposób pozostawiła w nas ślad przez powiedzenie nam czegoś ważnego.

Dla ciebie, kto by to był, gdybyś miał wybierać?

- Jedną z takich osób, które zaważyły na moim życiu był mój polonista z liceum. Nauczył mnie posługiwania się językiem polskim, co zaprocentowało w przyszłości i pozwoliło się realizować w zawodzie dziennikarza.

Kiedy mamy już wybranego bohatera, co dalej?

- Wybieramy formę opowieści. Tego, kto nie wie, jak się do tego zabrać, zapraszam na spotkania w ramach Akademii Opowieści. Chcemy podczas tych rozmów pokazać naszym czytelnikom, jak ciekawie pisać. Żeby nasz tekst chcieli przeczytać nie tylko redaktorzy, lecz także inni czytelnicy. Opowiedzą o tym nasi goście podczas serii 12 spotkań w 12 miastach Polski. Na jednym z pierwszych spotkań w ramach Akademii Opowieści rozmawiałem w Szczecinie kilka dni temu z pisarką Magdaleną Parys. Radziła uczestnikom, by - zanim wezmą się za pisanie - zrobili konspekt pracy, by wiedzieli o czym chcą pisać. Doradzała też, aby nie używać zbyt wielu przymiotników, które niepotrzebnie rozmiękczają opowieść, i by podczas pisania być absolutnie skupionym. Nie wolno się rozpraszać.

Opowieści pisane przez czytelników mają być stosunkowo krótkie, więc to też rodzi kolejny problem - jak skondensować taką historię? Na te i inne pytania odpowiemy czytelnikom z Katowic w poniedziałek 30 stycznia. Gościem warsztatów będzie pisarka i poetka Marta Fox, która przekaże nam swoje sposoby na ciekawe pisanie.

Dlaczego warto umieć interesująco opowiadać i pisać?

- Przede wszystkim warto pamiętać. Wspominać ludzi, których już z nami nie ma. Warto czynić to w atrakcyjny sposób. Sama idea konkursu Akademii Opowieści zwraca uwagę na zwyczajnych ludzi, którzy okazują się niezwyczajni. Na co dzień fascynujemy się celebrytami i gwiazdami, a mamy lub mieliśmy wokół siebie cichych bohaterów. Trzeba zacząć mówić i pisać o nich głośno.

Zachęcam mieszkańców Śląska do próby napisania takiej opowieści. To wspaniały region o skomplikowanej historii. Ślązacy zaś to ludzie niezłomni, pracowici, obdarzeni życiową mądrością. Ja, chłopak z Mazowsza, chętnie przeczytam historię, której bohaterem był jakiś odważny Ślązak. Popytajcie swoich bliskich, może znają kogoś takiego?

Najważniejszy człowiek w moim życiu

Opowiedzcie nam o najważniejszym człowieku w waszym życiu. Staliście się dzięki niemu lepsi, mądrzejsi, bardziej wartościowi? Kim on jest, co dla was znaczy? Razem napiszmy jego historię. Szukamy opowieści, które nas uwiodą. Planujemy pomoc redaktorów i reporterów "Dużego Formatu" w przygotowaniu tekstów do druku na naszych łamach. Może to właśnie wasz bohater będzie tak interesujący, że pozna go cała Polska. I znajdzie swoje miejsce w historii.

By pomóc w pracy nad waszymi opowieściami, wyruszamy w Polskę, by uczyć pisania. Nasi dziennikarze Mariusz Szczygieł, Michał Nogaś i Włodzimierz Nowak zapraszają na warsztaty Akademii i poświęcą waszym opowieściom dużo więcej czasu niż akademicki kwadrans.

Spotkanie w Katowicach w ramach Akademii Opowieści odbędzie się w poniedziałek 30 stycznia o godz. 18 w Rondzie Sztuki. Michał Nogaś będzie rozmawiał z pisarką Martą Fox.

Jak wziąć udział w konkursie?

Na Wasze opowieści czekamy do 31 marca. Opowiadanie pod hasłem "Najważniejszy człowiek w moim życiu" nie może przekraczać 8 tysięcy znaków. Należy je wysłać za pośrednictwem formatki dostępnej na stronie internetowej Akademii Opowieści. Każdy może nadesłać tylko jedno opowiadanie. W razie nadesłania przez uczestnika większej liczby do konkursu dopuszczone będzie tylko jedno - to najwyżej ocenione przez pięcioosobową kapitułę. Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody pieniężne, a ich opowieści zostaną opublikowane w "Dużym Formacie". Szczegóły na www.wyborcza.pl/akademiaopowiesci