* O co chodzi w Akademii Opowieści?

* Wyślij zgłoszenie konkursowe

* Zapoznaj się z regulaminem

Akademia OpowieściAkademia Opowieści Akademia Opowieści

Na tego typu pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź podobnie jak na pytanie: komu dałbyś więcej lajków, serduszek i innych okruszek: mamusi czy tatusiowi? Chociaż wielu da się w tę grę wciągnąć i odpowie, że mamusi lub tatusiowi, to wiadomo, że oboje rodzice stanowią team, który najlepiej funkcjonuje w komplecie.

W związku z tym, jeżeli książka, to nie jedna, jeżeli płyta, to nie ta jedyna, jeżeli film, to. W hierarchii ważności w wyborze najważniejszego człowieka w życiu największe szanse mają członkowie rodziny, chociaż nie zawsze. Również przyjaciele są często traktowani na równi z rodziną, a niekiedy cenieni bardziej, być może właśnie dlatego że nią nie są. W tym wypadku i ja nie odbiegam od szablonu, jeżeli stwierdzę, że najważniejszym człowiekiem w moim życiu jest moja żona, która urodziła równie ważnego człowieka w moim życiu, naszego syna. To oni są dla mnie najważniejszymi ludźmi, książką, filmem, płytą, obrazem, ołtarzem. Z tego powodu jest dla mnie ważna również dziewczyna mojego syna oraz mąż. mojej żony : ) Jest to wartość stała.

W dorosłym życiu człowiek nie ulega już tak szybko egzaltacji jak w młodym wieku, dlatego pojawienie się na jego drodze "ludzi drogowskazów" jest coraz mniej realne. Nobody is perfect. Także zespół, który śpiewa "Chciałbym być sobą" lub "Bolek" który sprzecza się z "Lolkiem".

Często postrzegani wcześniej z pełnym entuzjazmem ludzie podlegają weryfikacji. Myślę, że może istotniejszym od tego, kto dla nas jest najważniejszym człowiekiem w życiu, jest dołożenie starań, aby stać się nim dla innych. Jednak bez patosu i nieodświętnie.

Wypowiadając się na temat najważniejszego człowieka w moim życiu, jestem zmuszony odwołać się do wczesnej młodości. Pomimo że moją pierwszą miłością był film, to najbardziej znaczącymi dla mnie ludźmi byli muzycy. Podobnie jak wielu innych zostałem uniesiony porywem beatowej fali. Muzyce akompaniowały inne media jak film, teatr, literatura, sztuki plastyczne. Jeżeli nie wszystko z tego przetrwało próbę czasu, to pozostało wystarczająco dużo, żeby ciągle inspirować innych. Najlepszym przykładem jest twórczość Boba Dylana, który początkowo jako folkowy, a później rockowy piosenkarz, kompozytor i autor tekstów został w 2016 roku laureatem literackiej Nagrody Nobla. Fakt ten potwierdza, że do prawdziwej oceny jego twórczości członkowie Komitetu Noblowskiego musieli długo "dojrzewać" w przeciwieństwie do jego młodych, zdawałoby się, "niedojrzałych" fanów, którzy poznali się na wartości poety o wiele wcześniej.

How many roads must a man walk down

Before you call him a man?

(Bob Dylan)

Tytuł pochodzi od redakcji

*Prof. Lex Drewinski - jeden z najbardziej rozpoznawalnych plakacistów na świecie. Wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie oraz profesor w Fachhochschule Potsdam. Autorytet dla studentów. Ma na koncie ok. 180 prestiżowych nagród, 60 wystaw indywidualnych na całym świecie. Od 2002 roku jest felietonistą kwartalnika projektowego "2+3D".

NAJWAŻNIEJSZY CZŁOWIEK W MOIM ŻYCIU

Akademia Opowieści to temat Akademii Opowieści, akcji, do której "Gazeta Wyborcza" zaprasza swoich czytelników, widzów i internautów. Namawiamy do opisania najważniejszego dla Was człowieka.

Autorom opowieści, które będą podobały się nam najbardziej - zaoferujemy pomoc dziennikarzy "Dużego Formatu" w przygotowaniu tekstów do druku. Najlepsze opublikujemy.

W nowym roku nasi mistrzowie Mariusz Szczygieł, Michał Nogaś i Włodzimierz Nowak zapraszają na warsztaty Akademii do 12 miast w Polsce. Będziemy uczyć, jak dobrze opisać Waszego bohatera.

Do Akademii będziemy powracać w "Dużym Formacie", a szczegóły znaleźć można w naszym serwisie Akademia Opowieści.

 

Termin nadsyłania prac: od 12 stycznia do 31 marca 2017 roku