1/2
zamknij < >
Zdjęcie numer 1 w galerii - Czy jakość wody ma wpływ na smak kawy? Pić kranówkę, przegotowaną czy butelkowaną? 100 pytań o wodę

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Warszawa , zbieg ulic Nowy Świat i Smolnej . Kran z wodą pitną
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Czy jakość wody ma wpływ na smak kawy? Pić kranówkę, przegotowaną czy butelkowaną? 100 pytań o wodę
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Czy jakość wody ma wpływ na smak kawy? Pić kranówkę, przegotowaną czy butelkowaną? 100 pytań o wodę
Komentarze
Świetna, praktyczna wiedza, przystępnie podana!
już oceniałe(a)ś
41
0
Wspaniały artykuł. Przypomniała mi się jedna rzecz odnośnie kranów jednouchwytowych - wymyślili je Hiszpanie, od bardzo dawna zmagający się z niedoborem wody. Wiedzieli, co robią :-)
@gdzie_jest_walden
Moja mama bardzo sie ucieszyla, kiedy wszystkie krany w jej mieszkaniu wymienilismy na mieszakowe (miala wczesniej z 2 pokretlami), bo dzieku temu mniej wody sie marnuje podczas dopasowywania jej temperatury.
Dostala te baterie kranowe na 71 urodziny :)
już oceniałe(a)ś
3
0
Jakość rur - kiedy o niej pomyślę, kranówka staje ością w gardle.
już oceniałe(a)ś
12
6
"Woda z kranu jest bezpieczna dla niemowlaka, o ile mamy pewność, że jest bezpieczna". Bardzo pomocne. Dziękuję.
@traszka
Warto prywatnie przebadać w sanepidzie, jeśli mamy wątpliwości. Zrobiłam tak wprowadzając się do mieszkania w starej kamienicy i obawiając się starych rur.
już oceniałe(a)ś
0
0
Sporo dobrych, praktycznych rad i wyjaśnień. Brawo za pomysł!
już oceniałe(a)ś
14
0
Fajne. Mam jednak dwie uwagi:
1. w punkcie 60 napisano:
"Deficyt wody znoszą także drzewa liściaste: (...) akacje"
Akacja, to roślina występująca w strefie tropikalnej i subtropikalnej. To, co w Polsce NIESŁUSZNIE nazywamy akacją, jest robinią akacjową.
2.w punkcie 97 "Dlaczego ulewa po suszy nie przynosi nic dobrego?". Pada niewyjaśniająca odpowiedź:
"Wysuszona gleba nie jest w stanie przyjąć ogromnej ilości wody, jaka spadnie podczas ulewy".
Byłoby dobrze, gdyby wyjaśniono, jaki nieznany mi mechanizm fizyczny stoi za tym, że sucha gleba (w której wszak "zmieści się" więcej wody niż w "mokrej") nie przyjmuje wody podczas ulewy.
Podaną odpowiedź streściłbym po prezydencku: nie, bo nie.
@jurasn
Robinia akacjowa rosnie na moim terenie - gmina podpoznanska z najmniejsza iloscia opadow w ciagu roku. Jej kondycja nie jest najlepsza. Co do tej rosliny nie jestem przekonana.
Sumak octowiec (i inne drzewa z owlosionymi liscmi) daja sobie zazwyczaj lepiej rade w gorocym bezdeszczowym okresie.
Sosna i jalowce - sa naprawde wytrzymale na susze. Potwierdzam.
Klony cierpia gdy brakuje deszczu - widac to golym okiem. Najszybciej usychaja.

Sucha ziemia wytwarza cos w rodzaju "kurzowo-tlustawej" powierzchni i gdy spada deszcz to woda splywa po powierzchni ziemi nie wchlaniajac sie. Dlatego najlepszy jest delikatny dlugotrwaly deszcz po suszy. Powoli zmiekcza ta "tlusta" powierzchnie i przenika w glebsze warstwy. Widze to doskonale gdy podlewam ogrod po dluzszym okresie suszy. Najlepszy efektdaje delikatny strumien wody, ktory daje czas na przesiakniecie wody przez te "kurzowo-tlusta skorupke".
już oceniałe(a)ś
4
0
"8. Czy jakość wody ma wpływ na smak kawy?

Tak, ogromny. Im większa zawartość minerałów i pierwiastków, tym kawa będzie mniej aromatyczna.

9. Jaką wodę wybierać do zaparzania kawy?

Najlepiej filtrowaną."
A to nie jest sprzeczne? Przecież filtr część minerałów zatrzyma!
@indywidualismus
Proponuję czytać ze zrozumieniem; tu nie ma sprzeczności. Skoro chcemy żeby kawa była aromatyczna, a podano, że istnieje zależność "Im większa zawartość minerałów i pierwiastków, tym kawa będzie mniej aromatyczna" to znaczy, że aby mieć aromatyczną kawę potrzebna jest woda z mniejszą zawartością minerałów i pierwiastków. Filtr zatrzyma część minerałów i dzięki temu będziemy mieć wodę gwarantującą bardziej aromatyczna kawę. :)
już oceniałe(a)ś
12
0
@indywidualismus
Kawę pijemy dla przyjemności, a zimną nieprzegotowaną wodę dla minerałów :)
już oceniałe(a)ś
0
0
Dużo prostych, a ważnych rzeczy. Ale nie jestem przekonany, że "śmieci nie myjemy". Można do tego użyć wody po zmywaniu, tu pół szklanki, tam trochę wody z garnka i się zbierze. Wszystko w ramach odzysku, a opakowania będą wystarczająco czyste, żeby nic się nie ześmiardło.
już oceniałe(a)ś
5
0