Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu


W najbliższym czasie spotkania zdominują pisarze. Włączamy się w ten sposób w cykl spotkań inspirowanych przez organizatorów Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016. Zapowiadamy w ten sposób wielkie wydarzenie, jakim będzie wydanie 23 kwietnia "Gazety Pisarzy".

W kilku miastach odbyły się już spotkania z ważnymi dla regionów autorami (rozmowy z częścią z znajdą się w lokalnych magazynach 22 kwietnia), ale wiele spotkań jeszcze przed nami.

Dziś, w piątek 15 kwietnia 2016 r., wydarzenia w pięciu miastach.

O od godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach spotkanie z Arturem Włodarskim. Wieloletni dziennikarz "Wyborczej", laureat dwóch nagród Grand Press i współautor książki "Gen ciekawości" zdradzi, nad jaką książką pracuje.

W poznańskiej Bibliotece Raczyńskich czworo autorów kryminałów związanych ze stolicą Wielkopolski narysuje "Kryminalną mapę Poznania". To Joanna Jodełka, autorka m.in. nagrodzonej Wielkim Kalibrem "Polichromii", Joanna Opiat-Bojarska ("Gra pozorów"), Ryszard Ćwirlej, znany z serii kryminałów milicyjnych, oraz Piotr Bojarski, autor kryminałów retro i "Ściemy" nominowanej do nagrody Angelusa. Początek spotkania o godz. 18.

O tej samej godzinie w krakowskim Chederze rozpocznie się dyskusja z udziałem Kai Puto i Ziemowita Szczerka, reporterów i publicystów. Teza wyjściowa: "Polska jako źródło cierpień".

W Opolu i Wrocławiu spotkania z poetą, pisarzem i felietonistą Marcinem Kurkiem, laureatem m.in. Nagrody im. Kościelskich z 2010 r. za poemat "Oleander". Kurek, zapalony kucharz, jest znany czytelnikom wrocławskiej "Wyborczej" z felietonów kulinarnych. Opolanie spotkają się z nim dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 17, a we Wrocławiu pisarz będzie w poniedziałek 18 kwietnia w Księgarni Hiszpańskiej.

Również w poniedziałek w południe w redakcji "Wyborczej" w Zielonej Górze z licealistami spotka się Krzysztof Koziołek, nowosolanin, autor kryminałów i twórca wydawnictwa Manufaktura Tekstów. Książki promuje nietypowo - pokazuje się w płaszczu z uszytych okładek.

Serię spotkań, związanych z Europejską Stolicą Kultury i Światową Stolicą Książki UNESCO 2016, zamknie poniedziałkowy wieczór z eseistą, tłumaczem i krytykiem Michałem Tabaczyńskim o godz. 18 w bydgoskim MCK. Tabaczyński, redaktor naczelny "Bydgoskiego Informatora Kulturalnego", opowie m.in. o książkach swojego życia.

Prócz rozmów z pisarzami najbliższy czas to również "Wyborcza na żywo" z Wacławem Radziwinowiczem, wieloletnim korespondentem "Gazety Wyborczej" w Moskwie, wydalonym z terytorium Federacji Rosyjskiej w 2015 roku. Książka, którą napisał, "Creme de la Kreml" jest pretekstem do wielu jego wizyt w miastach. Zapraszamy na spotkania.

15 kwietnia (piątek) g. 18.00, Galeria BWA, al. Niepodległości 19, w Zielonej Górze,
18 kwietnia (poniedziałek) g. 19.00, Pauza in Garden, ul. Rajska 12, w Krakowie,
19 kwietnia (wtorek) g. 17.00, księgarnia Libra, ul. Jagiellońska 14, w Rzeszowie,
20 kwietnia (środa) g. 18.00, Teatr Korez, pl. Sejmu Śląskiego 2, w Katowicach,
21 kwietnia (czwartek) g. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Książąt Opolskich 48-50, w Opolu,
23 kwietnia (sobota) godz. 16.00, 5. Międzynarodowe Targi Książki, Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1 (Sala Kameralna), w Białymstoku.I jeszcze jedno spotkanie niedługo. Na rozmowę z Mateuszem Kijowskim "Wyborcza na żywo" zaprasza do Łodzi. Zapraszamy na poniedziałek 18 kwietnia o godz. 17.15 do klubu Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba mieć zaproszenie. Można je dostać, dzwoniąc w czwartek od godz. 12 do 13.30 pod numer 42 631 60 67. Odbiór zaproszeń od czwartku od godz. 16 w recepcji "Gazety Wyborczej" przy ul. Sienkiewicza 72. O spotkaniu TUTAJ.

"Wyborcza na żywo" to spotkania z dziennikarzami lub publicystami, którzy goszczą na łamach. Rozmawiamy zarówno o sprawach lokalnych, jak i na tematy polityczne, gospodarcze, kulturalne. Zapowiedzi spotkań publikujemy na stronach lokalnych i na wyborcza.pl/nazywoCzytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.