Widać to zwłaszcza podczas prób pokonania Wisły dzielącej miasto. Na jej drugą stronę samochody mogą przejechać tylko jednym mostem, wybudowanym w 2011 r. za 80 mln zł. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest drugi most, tyle że wyłączony z użytkowania ze względu na fatalny stan techniczny. Jego remont planowano już w 2011 r. Modernizacja miała być połączona z budową tzw. ul. Lwowskiej bis, kluczowej dla części miasta położonej po prawej stronie rzeki.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na przygotowania do remontu wydała 4,8 mln zł, ale inwestycja nie załapała się do programu budowy dróg krajowych na lata 2014-23 stworzonego przez poprzedni rząd. Na razie apele samorządowców i petycje nic nie pomogły, więc kierowcy tłoczą się na jednym moście.

Absurd na moście

Ostatnio temat powrócił - tym razem posłowie PiS starają się o rozpoczęcie realizacji inwestycji szacowanej kiedyś na blisko 200 mln zł.

- O tej inwestycji słyszy się od lat i na tym się kończy. A teraz wystarczy, że jedynym mostem powoli jedzie koparka, a już tworzy się gigantyczny korek - opowiada obrazowo pan Krzysztof, mieszkaniec prawobrzeżnego Sandomierza.

- Ten most to wąskie gardło. Wystarczy, że dojdzie do jakiejś kolizji i jedna część miasta jest odcięta od drugiej. Drugi most jest niezbędny do normalnego funkcjonowania - dodaje Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.Podkreśla, że zapowiadany od lat remont starego mostu i budowa tzw. ul. Lwowskiej bis "stworzy miasto".

- Nowa ulica to tak naprawdę nowy zjazd z mostu. Jej budowa oznaczałaby uporządkowanie tej części miasta, otwarcie na tereny inwestycyjne i normalne funkcjonowanie mieszkańców. No i wyjazd z huty szkła nie byłby tak utrudniony jak teraz - wylicza Bronkowski.

Kolejny poważny problem to brak obwodnicy. Przez lata tę funkcję pełniła ul. Kwiatkowskiego, czyli miejski odcinek drogi krajowej nr 77 i dojazd do mostu.

Ale Sandomierz się rozrósł i dziś to droga przez miasto. - Ul. Kwiatkowskiego przestała pełnić funkcję obwodnicy i nawet jej przebudowa nie rozwiąże sytuacji. Oddech może dać dopiero budowa nowej - nie ukrywa burmistrz.A widoki na to są mgliste - obwodnica może powstać w ramach budowy drogi ekspresowej S74 łączącej województwa łódzkie z podkarpackim. Świętokrzyski odcinek tej trasy został objęty programem budowy dróg krajowych na lata 2014-23, ale finansowanie nie jest zagwarantowane. Kilka tygodni temu przedstawiciele świętokrzyskiego PiS zapowiadali, że będą zabiegać o realizację całej S74, ale decyzji jeszcze nie ma.

Absurd na torach

Trudno do Sandomierza dojechać też koleją. Dworzec znajdujący się w prawobrzeżnej części miasta i tory zostały uszkodzone przez powódź w 2010 r. Potem, co prawda, wszystko wyremontowano i budynek z zewnątrz wygląda schludnie, ale... jest zamknięty.

W Sandomierzu pociąg zatrzymuje się tylko w weekendy, dwa razy dziennie, w drodze z Warszawy do Przemyśla i z powrotem - połączenie uruchomiono w grudniu ubiegłego roku.Gdy pytamy, czy będą kolejne, przewoźnik odpowiada dyplomatycznie: - Zwiększenie liczby połączeń uzależnione jest od kilku czynników, m.in. zadowalających wyników przewozowych.

Do Sandomierza nie kursują też pociągi samorządowych Przewozów Regionalnych.

- Tabor by się znalazł, ale nie uruchomimy regularnych połączeń w dni robocze, bo przejazd trasą Sandomierz - Ostrowiec - Skarżysko - Kielce trwa nawet 2,5 godz. W takich warunkach nie da się konkurować z transportem drogowym - tłumaczy Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Mówi tak, chociaż PKP PLK, które zarządza infrastrukturą kolejową, w ciągu ostatnich pięciu lat wydało 200 mln zł na modernizację przebiegającej przez Sandomierz linii. Z zapewnień spółki wynika, że prędkość pociągów poruszających się po niej kiedyś wynosiła 50 km na godz., dziś waha się od 70 do nawet 120 km na godz.O kolej walczą samorządowcy. Uruchomione w grudniu ubiegłego roku połączenie z Warszawy (obsługuje je PKP Intercity) to zasługa m.in. samorządu województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Teraz marszałek województwa świętokrzyskiego chce wspólnie z miastem wprowadzić weekendowe połączenie kolejowe z Kielcami. - To linia z myślą o turystach. Już sam przejazd nowoczesnym pociągiem może być atrakcyjny, a turyści aż tak bardzo się nie spieszą - mówi Maćkowiak.

Pociąg wystartuje w wakacje i będzie kursować w weekendy.

- Będzie wyjeżdżał z Kielc rano, a na miejsce dotrze po ponad 2 godz. I chcemy też stworzyć pakiet dodatkowych atrakcji. Uruchomimy również linię komunikacyjną, która dowiezie pasażerów z sandomierskiego dworca na starówkę i zapewni im powrót przed odjazdem pociągu, czyli ok. godz. 16 - opowiada Bronkowski.

Absurd na łące

Żeby zrozumieć, jak ważne jest lepsze skomunikowanie miasta, wystarczy zajrzeć do Gęsiej Wólki.

To 20 ha łąk i nieużytków w prawobrzeżnym Sandomierzu, niedaleko linii kolejowej, mostu i wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły.

- W ubiegłym roku uporządkowaliśmy je z myślą o inwestycjach. 15 ha jest przeznaczone na działalność gospodarczą i staramy się u marszałka województwa świętokrzyskiego o dofinansowanie wartego 6 mln zł projektu na uzbrojenie tego terenu. Wniosek już przeszedł wstępną weryfikację - mówi burmistrz Bronkowski.

Opowiada, że są już trzej pierwsi chętni na działki o powierzchni od 1 do 1,5 ha. - Zainteresowanie wydaje się większe, ale szanse na przyciągnięcie inwestorów wzrosną, gdy poprawi się cały układ komunikacyjny - nie ma wątpliwości burmistrz.Podobnego zdania jest Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. On też czeka na decyzję w sprawie budowy S74. - To jedna z najważniejszych dróg w regionie, o strategicznym charakterze. Samorządy starają się o jej budowę na całym świętokrzyskim odcinku, ale przy tego typu inwestycjach, liczonych w miliardach złotych, decyzje mają charakter polityczny. Liczę, że wszyscy zjednoczą się wokół walki na rzecz inwestycji, która pozwoli na rozwój m.in. Sandomierza - mówi marszałek.

Inwestycje na wałach

Żaden z moich rozmówców nie wspominał o wałach przeciwpowodziowych. A okazuje się, że po powodzi w 2010 r. opracowano koncepcję ich ochrony. - Udało się już zmodernizować 3,5 km wałów pomiędzy hutą a granicą województwa, czyli tam, gdzie kiedyś wał został przerwany - mówi Jacenty Czajka ze Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Za 20 mln zł podniesiono go o ponad 1 m, a dodatkowo w podstawie jest 10-metrowa przesłona zabezpieczająca przed przesiąkaniem. Kolejne 11 mln zł kosztowała modernizacja wałów na Trześniówce, dopływie Wisły. - W przyszłym roku rozpoczynamy wart 300 mln zł kolejny program modernizacyjny, na który już jest podpisana promesa z Bankiem Światowym. Ta inwestycja potrwa trzy lata -dodaje Czajka.