Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czekamy na Wasze listy. Napisz: listydogazety@gazeta.pl

Zresztą oceńcie Państwo sami. Zdjęcia z najnowszej akcji przeprowadzonej 2 kwietnia 2011 można zobaczyć tu.

Wyjście na Giewont nie jest łatwe. Dotarcie na szczyt wymaga sporego wysiłku, obycia z przestrzenią i dobrego przygotowania kondycyjnego. Na szczycie nie ma dużo miejsca. Gdy wyjdzie tam grupa 30 osób, trzeba uważnie się poruszać, aby nie doszło do nieszczęścia. Tym bardziej w kwietniu, kiedy w Tatrach trwa jeszcze zima.

"Oświetlacze" to osoby, które na pewno znają Tatry i umieją się po nich poruszać. Wnoszą na szczyt agregat prądotwórczy, paliwo oraz oświetlenie. Waga ekwipunku grubo przekracza 100 kg. To naprawdę wymaga determinacji. Robią to bez względu na pogodę. W tym roku nie było mgły. Krzyż był widoczny w promieniu wielu kilometrów przez kilka godzin, póki paliwo nie skończyło się w agregacie

Wspaniała inicjatywa czy wybryki

A zaczęło się niewinnie, od wieszania flag watykańskich. Pierwszy raz w roku 1997 roku w czasie oficjalnej wizyty Papieża w Zakopanem. Wtedy to odbył się słynny hołd górali pod Wielką Krokwią. Za życia papieża wywieszono flagi Watykanu także w roku 2002, kiedy ostatni raz przybył do Polski.

Po śmierci JPII rozpoczął się prawdziwy "szturm religijny" na Giewont. Oprócz wieszania flag, różańców, pamiątek z pielgrzymek, obrazków Maryi Dziewicy krzyż zaczęto oświetlać używając spalinowego agregatu.

W całej Polsce przyjęto to z aplauzem, gazety rozpisywały się o wspaniałej inicjatywie młodych ludzi, dla których Papież, Ojczyzna i Honor to rzeczy najważniejsze. Głosy zwracające uwagę, że Giewont leży na terenie parku narodowego i Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery MAB, w obszarze NATURA 2000 i objęty jest ochroną ścisłą, gdzie tego typu działania są niezgodne z prawem, były traktowane jako bezbożne i obraźliwe dla katolików.

Argumenty ekologów, że hałas, spaliny i światło są najmniej potrzebne dzikiej przyrodzie, że światło przeszkadza migrującej faunie, że zaburza naturalny cykl dnia i nocy, że najprawdopodobniej takie traktowanie Giewontu nie podobałoby się samemu Janowi Pawłowi II w ogóle nie trafiają do osób popierających te wybryki.

Tu, pod Tatrami pragnę mówić o ziemi polskiej, bo jawi się ona tutaj szczególnie piękna i bogata w krajobrazy. Człowiekowi potrzebne jest to piękno krajobrazu - i dlatego też nic dziwnego, że ciągną tutaj ludzie z różnych stron Polski, a także i spoza Polski. Ciągną latem i zimą. Szukają odpoczynku. Pragną odnaleźć siebie w obcowaniu z przyrodą. Pragną odzyskać siły w zdrowym wysiłku fizycznym, w marszu, w podejściu, we wspinaczce, w zjeździe narciarskim. Ej, łza się w oku kręci...

 

Z homilii Jana Pawła II, podczas mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979 r.

 

W prasie i na forach internetowych pisze się o oszołomach i nawiedzonych ekologach. Później przyszła inicjatywa senatora Tadeusza Skorupy (PiS), aby krzyż oświetlić na stałe. Zwracano uwagę, że można wykonać oświetlenie przy użyciu środków wykorzystujących odnawialne źródła energii, a więc nieszkodliwych dla środowiska. Tatrzański Park Narodowy nieśmiało protestował, bojąc się oskarżeń o obrazę uczuć religijnych. W końcu o inicjatywie senatora Skorupy ucichło, ale nie na skutek protestów, ale z powodu innych kłopotów, w które autor pomysłu popadł. Vide .

Świątynia natury!

Obawy Tatrzańskiego Parku Narodowego nie są bezpodstawne. Gdy w sierpniu 2010 roku usunięto ze szczytu Rysów, postawiony tam przez nieznane osoby krzyż, rozpoczęła się paranoja oskarżeń.

W tym czasie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie trwała awantura "o krzyż smoleński". "Teraz kolej na krzyż na Giewoncie"- napisał nawet na swym blogu europoseł Janusz Wojciechowski.

Krzyż z Rysów przekazany został do kaplicy na Wiktorówkach, które są znanym miejscem kultu religijnego w Tatrach. Nie jedynym. W TPN są dwa klasztory, zabytkowa kaplica na Jaszczurówce, Kaplica na Polanie Chochołowskiej, kamień papieski upamiętniający wizytę Jana Pawła II w 1983 roku w Dolinie Jarząbczej i Giewont. Oprócz tego są liczne figury, tablice, kapliczki i krzyże m.in. nad Morskim Okiem, przy Czarnym Stawie pod Rysami, figura Matki Bożej w ścianie Zawratowej Turni itp.

Istnieją od lat, wrosły w krajobraz tatrzański, niektóre są chronione prawem, a odprawiane przy nich modlitwy czy nabożeństwa nie stoją w sprzeczności z celem istnienia parku, jakim jest zachowanie dzikiej przyrody.

Parki narodowe są "świątyniami natury". W sprawie krzyża na Rysach używano argumentu, że zajmował on znikomą powierzchnię i nie przeszkadzał przyrodzie. Proszę sobie jednak wyobrazić, co by było gdyby krzyże stawiane były na każdej przełęczy i szczycie tatrzańskim? Czy chcielibyście przyjeżdżać w Tatry?

Parki narodowe bronią wartości, jaką jest dzika przyroda. Są poddawane presji ze strony przemysłu turystycznego i sportowego (budujmy nowe hotele, wyciągi, szlaki, trasy rowerowe, kajakowe itp., udostępniajmy nowe tereny dla sportu i rekreacji). Dzieje się tak nie tylko w Polsce ale i na świecie, o czym szeroko informują media.

Gdybyśmy pozwolili np. grotołazom na penetrację nowych jaskiń, natychmiast nastąpiłyby roszczenia w sprawie nowych tras narciarskich, czy sztucznego śnieżenia na stokach. Dlatego park narodowy nie może pozwolić na stawianie nowych krzyży i kaplic. Daj palec, będą chcieli rękę - mówi stare przysłowie.

Precedens na Polanie Chochołowskiej

O tym, że motywacja religijna może stać się furtką, przez którą będzie można wejść z inwestycjami na teren parków narodowych, niech świadczy sprawa Kaplicy na Polanie Chochołowskiej.

Lokalni działacze chcą ją rozbudować aż pięciokrotnie. Problem w tym, że nie wiadomo po co. "Modlił się tam sam Jan Paweł II, a arcybiskup Stanisław Dziwisz prosi o należyte zadbanie o istniejącą kaplicę". Te argumenty mają uciszyć tych, którzy nie popierają pomysłu.

A przecież w Dolinie Chochołowskiej i w jej dolnej części (na Siwej Polanie) znajduje się krzyż upamiętniający miejsce, gdzie wylądował helikopter z Janem Pawłem II, krzyż upamiętniający wizytę papieża w 1983 roku, pamiątkowa tablica papieska w Niżnej Chochołowskiej Bramie, kamień papieski w Dolinie Jarząbczej, schronisko nosi imię Jana Pawła II, w schronisku jest też tablica informująca o jego wizycie. Czy naprawdę trzeba jeszcze zabudowywać Chochołowską Polanę?

Zdrowy rozsądek umiera na Giewoncie

Tatrzański Park Narodowy, licząc na rozsądek lokalnych działaczy i "oświetlaczy krzyża" na Giewoncie, może srodze się zawieść. Po ostatniej akcji poparcie dla "oświetlaczy" rośnie. W komentarzach pisze się o rychłym zwycięstwie, o narodzie i patriotyzmie, o chęci przyprowadzania dzieci w przyszłym roku na Giewont, o brakującym hetmanie, itp.

Nie wiem, na czym polegać będzie to "zwycięstwo" i kto z kim ma wygrać. Wiem natomiast, kto przegra. Przegra dzika przyroda i zdrowy rozsądek. Na Podhalu jest wiele kopii giewontowego krzyża (m.in. na Czarnej Górze w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej, na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem, na Górze Ranisberg w okolicach Szaflar). Wszędzie łatwiej jest się dostać, czy to nie lepsze miejsca dla uroczystości rocznicowych?

****

Giewont, 1895 m n.p.m. - góra symbol Zakopanego, w roku 1901 z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego górale postawili na szczycie żelazny 15-metrowy krzyż, o "szpetnej żelaznej konstrukcji kratowej" (cytat z Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej; Wydawnictwo Górskie - Poronin 1995, strona 326), w 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków. Prowadzą na niego szlaki turystyczne z Kuźnic, Doliny Strążyskiej i Doliny Małej Łąki, najliczniej oblegany szczyt w Tatrzańskim Parku Narodowym, bardzo niebezpieczny w czasie burzy, przy dobrej pogodzie wycieczka trwa około 3 godzin. Zbocza Giewontu porasta bardzo bogata flora wapieniolubna, często też można zobaczyć kozice.

*Paweł Szczepanek, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego od 1994 roku, obecnie zatrudniony w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.