Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Proszę pisać na adres: "Gazeta Wyborcza", ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa (z dopiskiem na kopercie "Lata lecą") lub mailem: listydogazety@gazeta.pl

W telewizji głupota

W Polsce lekceważy się ludzi starszych. Widać to w środkach masowego przekazu, gdzie dominują młodość i głupota. O starszych można jedynie usłyszeć, kiedy za oknem panują ekstremalne temperatury i media nawołują, aby nie wychodzili z domu, jak nie muszą, albo gdy ZUS domaga się, aby poświadczyli, że żyją. Mam 27 lat i zostałem wychowany tak, że starszy to osoba, do której trzeba mieć szacunek. Warto też zapamiętać ważną myśl z jednej z książek prof. Władysława Bartoszewskiego: "Jak nie wiesz, jak się zachować, to patrz na mądrzejszych i starszych". Maciej Gach

Sześćdziesięciolatkowie! Nie narzekajcie!

Dobrze, że zajęliście się staruszkami. Ale ja nie zamierzam narzekać na... kogokolwiek... tylko dlatego, że jestem stary - ukończyłem 83 lata. Zwracam się do tych 65 plus. Nie narzekajcie.

Przypomnijcie sobie, co wy w młodości zrobiliście dla ówczesnych seniorów.

Czy nie byliśmy bardziej bezduszni w sklepach, urzędach, tramwajach i autobusach? Czy zawsze ustępowaliśmy miejsca? A ileż z naszej strony - kiedy byliśmy młodzi... było żartów z niedołęstwa tamtych seniorów?

Panu, który narzekał na ankietera, wyjaśniam, że ankieter miał obowiązek pytać, np. 40-latka, a inny 80-latka, a jeszcze inny mężczyznę lub kobietę (zamieszkałych na wsi lub w mieście, np. do 20 tys. lub 100 tys. mieszkańców itp.).

Seniorzy - głowa do góry - uśmiechać się nawet przez zaciśnięte zęby.

PS Wiem coś o starości. Mój brat ma 87,5 lat, siostra - 90 lat. Moja Mama i Teściowa zmarły, mając 92 lata. Ojciec umarł w 1933 r. - miałem niecałe sześć lat. Z komputera nie korzystam.

Redakcjo - przypominaj młodym, że będą starzy.Józef Pilecki

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.