Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po pierwsze Krzyż nie jest znakiem konkretnego kościoła - Krzyż nigdy nie został znakiem towarowym w żadnym kraju. Jest znakiem religii chrześcijańskiej - używają go zarówno Katolicy jak i Protestanci, Adwentyści Dnia Siódmego, Baptyści i wiele innych kościołów, a w nieco zmienionej formie również Kościół obrządku wschodniego czyli Prawosławie.

Używa go również kościół Polskokatolicki itd. Po wtóre zarówno Włochy jak i Polska są krajami, w których religia katolicka (a zwłaszcza obrządku rzymskokatolickiego) jest dominującą, a zdecydowana większość mieszkających tam obywateli zarówno tych krajów, jak i innych obywateli europy jest zdeklarowanymi wyznawcami tej religii więc mają prawo do wyznawania swojej wiary w sposób otwarty.

Poza tym pogwałceniem wolności sumienia może być - a w tym wypadku jest - to, że ktoś zakazuje komukolwiek w jego własnym kraju - kraju katolickim, gdzie dla katolika Krzyż jest symbolem wiary i nie tylko wiary, bo ma On również większą wymowę - publicznego jego ukazywania.

Tylko czekać, aż pogwałceniem wolności sumienia będzie widoczny Krzyż na wieży kościoła. Po kolejne - w krajach muzułmańskich żadne orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu nie są obowiązujące i tam nie wolno się pokazać z jakimkolwiek innym znakiem religijnym niż ten, który jest ich, toteż w orzeczeniu owego trybunału jest zawarta dyskryminacja mnie - katolika - i wolności mojego sumienia i narzucenie mi sztucznej tolerancji.

Moim zdaniem wystarczającą tolerancją jest to, że zgadzamy się - jako obywatele Europy - na to, by wyznawcy innych religii mogli bez przeszkód żyć i funkcjonować w naszym społeczeństwie, zapewniamy im swobodę religijną, zapewniamy bezpieczeństwo osobiste i religijne. Jednak domaganie się przez innowierców coraz większych praw i swobód w imię wolności musi - w konsekwencji wyroków i orzeczeń - być ograniczaniem wolności innych jednostek. A na to nie można się zgodzić.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.