Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drodzy przyjaciele,

W tym świętym dniu składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych i wszystkiego najlepszego.

Warto zauważyć, że w Azerbejdżanie, położonym na skrzyżowaniu różnych cywilizacji, przedstawiciele różnych narodów i religii, w tym chrześcijanie katolicy, od wieków żyli ze sobą w zgodzie i pokoju, dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.

Nie przez przypadek chrześcijaństwo, podobnie jak inne religie, cieszy się w Azerbejdżanie dużym szacunkiem. Początek historii chrześcijaństwa, jednej z najstarszych religii w Azerbejdżanie, sięga I wieku naszej ery. W tym czasie pod przewodnictwem Świętego Tadeusza, jednego z apostołów Jezusa Chrystusa, jego uczeń święty Elizeusz położył podwaliny pod kościół Kisz (Szeki, Azerbejdżan), pierwszej chrześcijańskiej świątyni na Kaukazie w latach 60. naszej ery na terytorium Albanii Kaukaskiej - starożytnego państwa azerbejdżańskiego. Już w 313 r. chrześcijaństwo zostało uznane przez króla Albanii Kaukaskiej Urnajra za religię państwową.

Chrześcijaństwo katolickie w Azerbejdżanie ma również swoje starożytne korzenie. Umowa handlowa z Wenecją za panowania dynastii Elchanidów w Azerbejdżanie w XIII wieku umożliwiła katolikom swobodne przemieszczanie się po całym Azerbejdżanie. W 1318 r. papież Jan XII ustanowił arcybiskupstwo w Sułtanii - stolicy dynastii Elchanidów.

Później, w XVI-XVIII wieku, w azerbejdżańskim państwie Safawidów działali augustianie, karmelici, kapucyni, jezuici i dominikanie. Należy zauważyć, że w 1680 r. polscy jezuici utworzyli misję w azerbejdżańskim mieście Gandża.

Miło jest zauważyć, że polscy katolicy, którzy zajmowali szczególne miejsce w naszym społeczeństwie, brali aktywny udział w historycznym rozwoju państwowości Azerbejdżanu.

Rozwój katolicyzmu w Azerbejdżanie w czasach carskiej Rosji był kojarzony z Polakami. W XIX wieku ponad 12 000 Polaków zostało przesiedlonych do Azerbejdżanu. Od końca XIX wieku w okresie rewolucji przemysłowej w Azerbejdżanie do Azerbejdżanu przybyło wielu polskich specjalistów, naukowców, inżynierów, lekarzy i architektów, którzy odegrali wyjątkową rolę w rozwoju naszego kraju. Wiele zabytków architektury w kraju, zwłaszcza w stolicy Baku, zostało zbudowanych przez ówczesnych polskich architektów. W tym czasie pierwsze kościoły katolickie w Azerbejdżanie zostały zbudowane przez Polaków katolików w miastach Gusar i Zagatala, a później, w 1911 r., polski architekt Józef Płoszko wniósł Sobór Najświętszej Matki Boskiej.

Kolejny etap rozwoju religii katolickiej w Azerbejdżanie rozpoczął się po odzyskaniu przez Azerbejdżan niepodległości. Jeszcze w 2002 r., podczas wizyty Papieża Jana Pawła II w Azerbejdżanie, narodowy przywódca Azerbejdżanu Hejdar Alijew podarował katolikom mieszkającym w Azerbejdżanie działkę pod budowę kościoła katolickiego.

Państwo azerbejdżańskie darzy dużym szacunkiem wszystkie wspólnoty wyznaniowe Azerbejdżanu, w tym, oczywiście, wspólnotę katolicką. W 2008 r. z udziałem Prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa w centrum Baku otwarto nowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wizyta Papieża Franciszka w Azerbejdżanie w 2016 r., wizyta Prezydenta Ilhama Alijewa i pierwszej wiceprezydent Mehriban Alijewej w Watykanie w 2015 i 2020 r., odznaczenie wiceprezydent Alijewej orderem rycerskim wyższej rangi Wielkim Krzyżem Orderu Piusa IX za wkład w rozwój stosunków między Azerbejdżanem a Stolicą Apostolską oraz restauracja katakumb św. Marceliny i Piotra w Watykanie przez Fundację Hejdara Alijewa w 2021 r. jest żywym przykładem uwagi i troski poświęconej katolicyzmowi i religii chrześcijańskiej w Azerbejdżanie.

Dr Nargiz Gurbanova, ambasador Republiki Azerbejdżanu  w Rzeczypospolitej PolskiejDr Nargiz Gurbanova, ambasador Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej Ambasada Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej

Drodzy przyjaciele,

W tym roku Wielkanoc przypada w czasie, gdy ludzkość stoi w obliczu pandemii. Jestem przekonana, że Polakom uda się przezwyciężyć tę ciężką próbę życiową.

W ten pogodny dzień wielkanocny, który jest symbolem odrodzenia, raz jeszcze życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia, szczęścia i pokoju Państwa rodzinom.

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

dr Nargiz Gurbanova

Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.