Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na stanowisko p.o. oddziału IPN we Wrocławiu powołany został w ostatnim czasie Tomasz Greniuch, współzałożyciel reaktywowanego ONR, nacjonalista, organizator antysemickich demonstracji. Jego książka „Droga nacjonalisty” to po prostu prezentacja poglądów faszystowskich. Widzimy Greniucha na zdjęciach, hajlującego, w koszulce z symbolem Falangi. Nie możemy i nie chcemy przyjąć wyjaśnień, że to błędy młodości, że hajlowanie to salut rzymski.

Powołanie tego człowieka na szefa instytucji, która ma zajmować się edukacją, upamiętnieniem walki Polaków o wolność, prowadzeniem śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych to policzek. W naszym przekonaniu obraża to pamięć tych właśnie, których IPN ma upamiętniać, walczących z hitleryzmem i komunizmem.

Wrocław ma silną tradycję walki z komunizmem, a my czujemy się częścią tej tradycji. W latach 70. tworzyliśmy tutaj ruch opozycji demokratycznej, budowaliśmy wrocławską „Solidarność”, byliśmy „bastionem Solidarności” w stanie wojennym.

Dzisiaj sprzeciwiamy się powołaniu Greniucha na szefa oddziału IPN we Wrocławiu, sprzeciwialibyśmy się powołaniu go na jakiekolwiek funkcje publiczne. Człowiek prezentujący takie poglądy i z takim dorobkiem funkcji publicznych nie powinien pełnić.

Ta nominacja obraża nas, obraża pamięć i ofiarę walczących z faszyzmem i komunizmem, wszystkich związanych z niepodległościową i wolnościową tradycją.

Lech Adamczyk, Marek Adamkiewicz, Andrzej Baworowski, Leszek Budrewicz, Rafał Dutkiewicz Władysław Frasyniuk, Aleksander Gleichgewicht, Viktor Grotowicz, Stanisław Huskowski, Sława Jabłońska, Mirosław Jasiński, Paweł Kasprzak, Wiktor Kowalski, Marek Krukowski, Barbara Labuda, Włodzimierz Mękarski, Sławomir Najniger, Jerzy Ochman, Renata Otolińska, Zenon Pałka, Beata Szczepanik-Pałka, Aureliusz Marek Pędziwol, Agnieszka Sidorska, Ewa Skrzywanek, Paweł Skrzywanek, Jan Sobczyk, Danuta Stołecka, Ludwik Turko.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.