Człowiek prezentujący takie poglądy i z takim dorobkiem funkcji publicznych nie powinien pełnić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na stanowisko p.o. oddziału IPN we Wrocławiu powołany został w ostatnim czasie Tomasz Greniuch, współzałożyciel reaktywowanego ONR, nacjonalista, organizator antysemickich demonstracji. Jego książka „Droga nacjonalisty” to po prostu prezentacja poglądów faszystowskich. Widzimy Greniucha na zdjęciach, hajlującego, w koszulce z symbolem Falangi. Nie możemy i nie chcemy przyjąć wyjaśnień, że to błędy młodości, że hajlowanie to salut rzymski.

Powołanie tego człowieka na szefa instytucji, która ma zajmować się edukacją, upamiętnieniem walki Polaków o wolność, prowadzeniem śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych to policzek. W naszym przekonaniu obraża to pamięć tych właśnie, których IPN ma upamiętniać, walczących z hitleryzmem i komunizmem.

Wrocław ma silną tradycję walki z komunizmem, a my czujemy się częścią tej tradycji. W latach 70. tworzyliśmy tutaj ruch opozycji demokratycznej, budowaliśmy wrocławską „Solidarność”, byliśmy „bastionem Solidarności” w stanie wojennym.

Dzisiaj sprzeciwiamy się powołaniu Greniucha na szefa oddziału IPN we Wrocławiu, sprzeciwialibyśmy się powołaniu go na jakiekolwiek funkcje publiczne. Człowiek prezentujący takie poglądy i z takim dorobkiem funkcji publicznych nie powinien pełnić.

Ta nominacja obraża nas, obraża pamięć i ofiarę walczących z faszyzmem i komunizmem, wszystkich związanych z niepodległościową i wolnościową tradycją.

Lech Adamczyk, Marek Adamkiewicz, Andrzej Baworowski, Leszek Budrewicz, Rafał Dutkiewicz Władysław Frasyniuk, Aleksander Gleichgewicht, Viktor Grotowicz, Stanisław Huskowski, Sława Jabłońska, Mirosław Jasiński, Paweł Kasprzak, Wiktor Kowalski, Marek Krukowski, Barbara Labuda, Włodzimierz Mękarski, Sławomir Najniger, Jerzy Ochman, Renata Otolińska, Zenon Pałka, Beata Szczepanik-Pałka, Aureliusz Marek Pędziwol, Agnieszka Sidorska, Ewa Skrzywanek, Paweł Skrzywanek, Jan Sobczyk, Danuta Stołecka, Ludwik Turko.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Powołanie Greniucha to zwieńczenie wieloletniego procesu czynienia z IPN ośrodka propagandy katolicko-narodowej prawicy. Symptomy tego procesu widoczne były od dawna: usuwanie nieprawomyślnych historyków, infantylna apologia nacjonalizmu, manipulacja, dostarczanie dokumentów na zamówienie władzy. W sumie w IPN dzieje się to samo, co w innych instytucjach państwowych opanowanych przez PiS. Problemem nie jest sam gest hajlowanie Greniucha - problemem jest jego formacja ideowa przesiąkająca wszystko, co się da.
  @piotr.nowy
  Problemem było też, wchodzenie ludzi kato-nacjonal-prawicy, do instytucji państwowych (przynajmniej od 2007 roku). Za rządów lewicy, czy PO siedzieli raczej cicho nie ujawniali się.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @limf(x)=f(a)
  Zgoda. Z wstydem przyznaję, że postrzegałem to w kategoriach zabawnego folkloru, nie doceniając niebezpieczeństwa.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @piotr.nowy
  IPN to teraz Instytut Promowania Nazizmu. A kiedyś były tam naprawdę wielkie nazwiska, przypomnijcie sobie początki. Co za upadek - od Paczkowskiego do Greniucha.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @piotr.nowy
  Naiwnością okazało się pozostawianie ich na stanowiskach za rządów Tuska. Okazali się koniem Trojańskim Pis. Za tę szlachetność płacimy do dzisiaj.
  Pis stosuje taktykę bolszewickiej Czerezwyczajki.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  To nie pierwszy i na pewno nie ostatni policzek wymierzony przez władzę obywatelom. Ale tak chcieliśmy, to mamy.
  @pag1951
  Nie każdy chciał, a dostaje. Kaczor mści się za brak miłości i uwielbienia. Nareszcie może realizować swoje "zbawcze" cele.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @limf(x)=f(a)
  Nie każdy chciał, a dostaje......to prawda. Tylko przekonaj tych, którzy chcą. Goralevolk, ściana wschodnia, świętokrzyskie!!!!!!!!!!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Fels940
  Winny jest sojusz władzy z KK, ich socjotechnika szantażu moralno-patriotycznego oraz granie na niskich instynktach. Wychowanie i edukacja ma większy wpływ niż miejsce zamieszkania.
  Niestety poprzednie rządy zaniedbały edukację, narrację obywatelsko-patriotyczną.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  tylko takie dewiacje pis przygarnia a oni robia to co staruch sobie zyczy
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Greniuch to nie jest problem. Problemem jest ten twór, zwany IPN-em, do powstania którego przyczynili się sygnatariusze tego listu. Od samego początku zajmował się fałszowaniem historii, a także szukaniem haków na przeciwników politycznych. Jeszcze jakiś idiota przyznał mu uprawnienia prokuratorskie. na swoją zgubę. Dziwoląg na modłę bolszewicką. Jeszcze powinno mu się dać uprawnienia sądowe, do kompletu...
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  MYślę, ze dla znacznej części społeczeństwa nie jest to policzek, lecz wydarzenie godne aplauzu. Kilka dni temu na portalu wirtualna polska, pod tekstem poświęconym Janowi Jagielskiemu, ukazały się dziesiątki plugawych, antysemickich wpisów , których portal nie kasował, mimo zgłoszenia do moderacji. W tych wpisach pobrzmiewaly hitlerowskie nutki Było ich bardzo dużo. Takie społeczeństwo wychowaliśmy.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Daremne żale, próżny trud...był czas na postawienie tamy, kartką wyborczą w 2015 r. I jak odpowiadały tęgie głowy, symetrysci różnych maści? Ile energii musimy tracić i czasu na odkręcanie tego wszystkiego? A wystarczyło interesować się na bieżąco i pomyśleć.
  @limf(x)=f(a)
  Obywatele nie są winni temu, że nie posiadają koniecznej wiedzy. To władza ustala programy. Obywatele nie są winni temu, że opozycja panicznie boi się zaprezentowania cywilizowanego programu - bo co powiedzą wielebni. Nie wpuszczą pod sutannę.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czy ten człowiek w demokratycznym kraju z taką historią, nie powinien być z urzędu ścigany i sądzony za propagowanie faszyzmu? Czy nie mamy takiego przestępstwa w kodeksie?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Nic w Wolsce nie dzieje się bez przyzwolenia kaczyńskiego. On zaś uwielbia wsadzać zardzewiały kinďżał w polską ranę i walnąć narodowi z liścia w twarz. Dopóki nie zdechnie, będzie judził i jątrzył dzieląc Polaków.
  @he219
  Przestańmy wszystko zwalać na tego jednego starucha. Taki mamy ud, inaczej byśmy nie pozwolili mu wygrywać.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0