Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oświadczenie Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’rith w Polsce

Przed sądem Rzeczypospolitej Polskiej stają z powództwa cywilnego profesorowie Barbara Engelking i Jan Grabowski, wybitni badacze Zagłady, współautorzy książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Skarży krewna obwinionego o szmalcownictwo polskiego sołtysa – wedle niej niesprawiedliwie.

Sprawa ma ogromne znaczenie dla Żydów, dlatego jako żydowska organizacja zabieramy głos. Ten konkret ma bowiem szerszy wymiar. Zgodnie z obowiązującą polityką historyczną i bohaterskim mitem Polacy ratowali Żydów. Wierzą w to nie tylko wyborcy PiS-u. Prawda o tym, że podczas nazistowskiej okupacji Polacy byli jak inne narody – jedni ratowali Żydów, a drudzy, o wiele liczniejsi, wydawali – nie dotarła jeszcze do polskich umysłów i polskich dusz.

Wyrok w tej konkretnej sprawie ma precedensowe znaczenie i tak będzie odebrany.

Nie chcemy wywierać presji na niezależny sąd ani niezawisłych sędziów. Wprost przeciwnie, chcemy, by wydali niezależny, niezawisły wyrok.

W imieniu zarządu polskiego oddziału B’nai B’rith

Andrzej Friedman i Sergiusz Kowalski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.