Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po opublikowaniu listu otwartego Beaty Owczarek do ministra Czarnka otrzymaliśmy listy od jej byłych uczniów. Jest w nich mnóstwo szacunku i podziwu dla, jak sami przyznają, wymagającej nauczycielki, która potrafiła obudzić w nich ciekawość świata i ludzi oraz potrzebę wychodzenia poza schematy.  "Jestem dumny z tego, że pani Beata była moją nauczycielką" - napisał Mikołaj.

Moją ambicją jest zostanie kiedyś tak wspaniałą nauczycielką jak Pani

Nazywam się Justyna Kołodziejczyk i jestem Pani byłą uczennicą (mam nadzieję, że ten list będzie wyrażał całą moją wdzięczność). Chodziłam do Gimnazjum nr 49 im. Stefana Starzyńskiego w latach 2013-16.

Na początku chciałabym Pani podziękować za wszystko, czego Pani mnie nauczyła. Postawiła Pani bardzo wysoko poprzeczkę w nauczaniu, bez względu na przedmiot. Muszę się też przyznać, że była Pani oraz Pani Joanna ogromną inspiracją w wyborze mojego przyszłego zawodu. Aktualnie jestem studentką drugiego roku Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim.

Nie ukrywam, że moją ambicją jest zostanie kiedyś tak wspaniałą nauczycielką jak Pani. Osobą, która nie tylko uczy podstawy programowej, ale także uczy samokrytyki, chęci odkrywania oraz zdobywania wiedzy wykraczającej poza wszelkie schematy (niestety, skłonność do pisania za długich zdań mnie nie opuściła). Mimo że nie zawsze byłam najlepszą uczennicą z języka polskiego, to wszystko, co wiem dzisiaj, w największej części, jest Pani zasługą. Dlatego w swoim imieniu oraz wszystkich studentów pedagogiki chciałbym Pani podziękować za walkę o naszą przyszłość, o przyszłość nauczycieli. Mam nadzieję, że kiedy stanę pod tablicą, będę popełniała te same "grzechy", które Pani opisała w swoim liście otwartym do ministra edukacji (nieprzypadkowo napisałam to od małej litery). Pani odwaga w walce o uczniów i ich wykształcenie jest ogromną inspiracją. Dlatego też życzę Pani mnóstwo wytrwałości w tej bitwie i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miała sposobność odwiedzenia naszego gimnazjum/ liceum. To wielki zaszczyt być Pani uczennicą.

Pozdrawiam

Justyna Kołodziejczyk

PS Przepraszam za wszystkie błędy, ale emocje wzięły górę.

Jestem dumny, że pani Beata była moją nauczycielką

Przeczytałem udostępniony na stronie "Wyborczej" list otwarty do ministra edukacji. Zaskoczyło mnie, kiedy uświadomiłem sobie, że autorką tego listu jest moją była nauczycielka z czasów gimnazjum. Nie jestem w stanie opisać, jak dumny jestem, że mogę powiedzieć, że pani Beata była moją nauczycielką. Jest to osoba, która za wszelką cenę chce przekazać swoim uczniom wiedzę nie tylko książkową, ale też życiową. Zawsze wspierała swoich uczniów i starała się nas w pewnym sensie wychować. Moim zdaniem jej się udało. Mam nadzieje, że w naszym kraju będzie więcej takich nauczycieli.

Mikołaj

Prosiliśmy o komentarze pod listem pani Beaty. Teraz też prosimy, piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.