Stowarzyszenie składa zawiadomienie do prokuratury na Rafała Ziemkiewicza w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Otwarta Rzeczpospolita w sprawie najnowszej książki Rafała Ziemkiewicza

Kilka dni temu Rafał Ziemkiewicz zapowiedział premierę swojej najnowszej książki „Cham niezbuntowany”. Publikowane w internecie fragmenty nie pozostawiają wątpliwości, że w książce głoszone są poglądy o charakterze antysemickim, mające wywołać nienawiść do Żydów, a także podać w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej.

Autor, którego książka jest promowana przez publiczne media publikujące jej fragmenty, pisze m.in.: „syjonizm pod wpływem Holokaustu, a raczej mitu Holokaustu, który sam zbudował, nabrał szczególnego okrucieństwa. Shoah dowiódł, twierdzą dziś jego prominentni przedstawiciele, że Żydzi muszą być bezwzględni”. Fragment ten, obok wątpliwości natury prawnej – mówienie o „micie Holokaustu” nosi znamiona penalizowanego kłamstwa oświęcimskiego – budzi najgorsze skojarzenia z językiem propagandy z Marca 1968 roku, kiedy używano określenia „syjoniści” bez jakiegokolwiek związku z rzeczywistym znaczeniem tego słowa, jako inwektywy skierowanej przeciwko Żydom w ogóle.

Nasz zdecydowany sprzeciw budzi również rozpowszechniany w podobny sposób fragment, w którym Ziemkiewicz nazywa młodych Izraelczyków „maszynami do zabijania”, pisząc: „Kolejne pokolenia Żydów, szczególnie młodych mieszkańców Izraela, wychowywane są od małego w paranoicznym poczuciu osaczenia. Trzeba formowanym na maszyny do zabijania dzieciakom wtłoczyć do głów, że są przedstawicielami rasy szczególnej, rasy, którą wszyscy zawsze prześladowali i nadal wszyscy dyszą chęcią, by ją do reszty wymordować. Wszystko, cokolwiek każą wam zrobić dowódcy, jest tylko obroną – atakiem uprzedzającym, aby nie powtórzyły się potworności Holokaustu. Jeśli twój wróg knuje przeciwko tobie, wstań i zabij go pierwszy, powtarzają syjoniści”.

Protestujemy przeciwko promowaniu w mediach społecznościowych i publicznych tego rodzaju siejących nienawiść i szerzących kłamstwa opinii. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej (art. 256 pt. 2 i art. 257 kk) złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Jednocześnie apelujemy do dystrybutorów książki, księgarzy i sprzedawców, o jej niepromowanie, a jeśli to możliwe – wycofanie jej ze sprzedaży.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  ?Cham niezbuntowany? to brzmi jak autobiografia.
  już oceniałe(a)ś
  38
  0
  Ziemkiewicz akurat chciałby, żeby Polska była drugim Izraelem. Dość ciemnym, skrajnie nacjonalistycznym państwem, gdzie obłąkańcy religijni mają wielkie przywileje a polityka historyczna jest doprowadzona do ekstremum.
  już oceniałe(a)ś
  33
  4
  No to Pan Ziemkiewicz ma bezpłatną reklamę w Gazecie Wyborczej !
  już oceniałe(a)ś
  21
  3
  To Naczelny Cham RP. Jego zastępcą jest Cejrowski.
  @biutir
  Przecież sam tylko anonimowo ubliżasz, więc wg własnego kryterium jesteś nikim. Nie dziękuj za wyjaśnienia.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Jakoś wyjątkowo zgadzam się z powyższymi tezami Ziemkiewicza którego generalnie uważam za dzbana. Nie uważam się za antysemitę. Trudno mi natomiast kibicować policyjnemu państwu rządzonemu przez prawicowych oszołomów, z którym nawiasem Ziemkiewiczowi powinno być po drodze. Chyba jakaś zazdrość przez niego przemawia.
  @tokowirowka
  "Nie uważam się za antysemitę. "
  Zaraz sie dowiesz, że to jeszcze gorzej o tobie świadczy. Takak deklaracja, połączona z nawet najbardziej delikatną krytyką pod adresem państwa Izrael albo jakiegoś żydowskiego pisarza, oznacza że w głębi duszy jednak jesteś, kryptoantysemito. Dowiesz się że jesteś gorszy niż kardynał-gej, który organizuje homoseksualne orgie a z ambony piętnuje homoseksualizm.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @tokowirowka
  Trudno mi natomiast kibicować policyjnemu państwu rządzonemu przez prawicowych oszołomów..." nie musisz kibicować ale właśnie w takim kraju żyjesz.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ziemkiewicz to wyjątkowa szumowina, ale nie widzę w przytoczonych poglądach jakiś szczególnych ekstrawagancji, biorąc pod uwagę, co o polityce Izraela mówił Marek Edelman lub co mówi izraelska lewica. Żydowski rasizm, faszyzm, militaryzm jest faktem, tyle że jak o tym pisze polski rasista, faszolek to robi sie co najwyżej śmiesznie.
  @eustachykurak
  Problemem jest obwinianie wszystkich według narodowości, a nie według poglądów i postaw. No cóż, Ziemkiewicz musiałby przyznać, że ci źli, to właśnie ci, z którymi by się utożsamiał w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Prawdy mniejsze i nieprawdy wywyższone ponad poziomy. Co by nie mówić i nie pisać - reklama jest.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  W czasie przerwy reklamowej w Szkle Kontaktowym ,przełączam na TVPInfo i po kilku sekundach kontaktu z Ziemkiewiczem ,wracam na denne reklamy .Kto to może oglądać ?
  już oceniałe(a)ś
  8
  2