"Bez wolnych mediów nie będzie wolnych wyborów, znikną resztki wolności i demokracji".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego

Atak na TVN to atak na wolność słowa

 „Wiadomości” TVP od kilku dni prowadzą odrażającą nagonkę na konkurencyjną telewizję TVN i jej dziennikarzy. Oskarżają ich o nierzetelne informowanie o odwiedzeniu przez Jarosława Kaczyńskiego grobu na zamkniętym Cmentarzu Powązkowskim i o użycie symbolu Kancelarii Premiera do przygotowania programu telewizji dla uczniów. Dziennikarzom TVN insynuują rodzinne i zawodowe powiązania z PRL i PZPR.

Te ataki, łamiące ustawę o radiofonii i telewizji, dziennikarską rzetelność i zwykłą przyzwoitość, prowadzą dziennikarze telewizji pełniącej obecnie rolę propagandowego medium rządzącej partii, finansowanego miliardami złotych z budżetu państwa.

TVP oczernia prywatnego nadawcę, który nie korzysta z publicznych pieniędzy i nie musi być „bezstronny, wyważony i pluralistyczny” - jak prawo nakazuje mediom publicznym - a mimo to spełnia ich rolę. Patrzy władzy na ręce, jest niezależny, docieka prawdy. Oglądalność i wiarygodność „Faktów” TVN, wyższa niż „Wiadomości” TVP, jest tego dowodem.

Jesteśmy oburzeni atakiem na koleżanki i kolegów z TVN. To atak na wolność słowa, na podstawę demokracji, rozkruszanej przez rządy PiS od 2015 r. Bez wolnych mediów nie będzie wolnych wyborów, znikną resztki wolności i demokracji.

Wzywamy do zabrania głosu w tej sprawie inne organizacje dziennikarskie i broniące wolności słowa w Polsce i za granicą.

Towarzystwo Dziennikarskie

Warszawa, 16 kwietnia 2020 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Nazwanie Ziemca czy Holeckiej dziennikarzami to obelga dal wykonujących ten zawód.
@zuzula
To są dziennikarzepseudo. Kiedyś ziemca uważałem w miarę za normalnego dziennikarza, ale się zeszmacił, bo holecka to zawsze taka była, jak ten ostatni wyraz określajacy ziemca.
już oceniałe(a)ś
9
0
@zuzula
Może dotrze to do RMF zatrudniającej tego pseudo dziennikarza.
już oceniałe(a)ś
1
0
@zuzula
Zapomniałeś o największej gwieździe Rachoniu, godnym następcy Tumanowicza.
już oceniałe(a)ś
0
0
W reżimowej telewizji, czy szerzej - reżimowych mediach - nie ma dziennikarzy. I od tego trzeba zacząć.
@basia1288
Reżimowe media to też dzisiaj - w dużej mierze - Polsat i część gazet regionalnych.
już oceniałe(a)ś
9
1
Mam pytanie lewicujących obywateli i sprzyjających PSL-owi - naprawdę uważacie, że za PO było jeszcze gorzej? Że propaganda Tuska czy Kopacz była tej pisowskiej współmierna albo większa? Jeśli tak, to jakie macie na to przykłady? I błagam, bez takich, że skoro wątpię, to mam coś z głową!
@tilow333
Nie dowiesz się. Oni uważają, że liberalizm jest gorszy od obiektywizmu...ba, koronawirusa. Muszą mieć wodza, który trzyma ich za twarz i pokazuje kierunek, nie wymaga od nich za wiele, po za utartymi tradycyjnie ścieżkami. Dla nich pełna micha jest ważniejsza od wolności.
W świecie liberalizmu, gubią się jak dzieci we mgle, bo trzeba samemu wybierać i mieć do tego wiedzę.
Tę propagandę kupuje dawne pokolenie PRL i opiekuńczego państwa, dawniej podtrzymywało PZPR, dzisiaj PIS.
już oceniałe(a)ś
10
2
@limf(x)=f(a)
Wiem, że się nie dowiem, bo ilekroć pytam, to słyszę:
"a co? nie pamiętasz? jak było za Tuska?"
no to pytam, jak? i słucham
"było tak samo, albo i gorzej"
Proszę o przykłady i wiecznie słucham tę samą śpiewkę
"ambergold! to ci z PO kradli!"
Pytam - co ma ambergold do propagandy!???
"ty nic nie rozumiesz .... udajesz .... nie wiesz..... jesteś zaślepiony propagandą ...." etc. etc.
już oceniałe(a)ś
10
0
@tilow333
Dokładnie. Syndrom Kalego. Tylko jak to mogą pogodzić z deklarowaną katolicką moralnością?
już oceniałe(a)ś
4
1
@tilow333
Jestem "lewicującym obywatelem" o czym doskonale wiesz, rozumiem więc że pytanie jest skierowane m.in. do mnie.
Wygląda na to że o czymś nie wiem - bo nie mam pojęcia skąd takie pytanie w ogóle się wzięło?
Kto i kiedy w imieniu wszystkich "lewicujących" oznajmił, że propaganda pisowska i platformerska to jest to samo?
Czy pytając o to samo "sprzyjających PSLowi" nie zapomniałeś przypadkiem że "za Tuska " był rząd koalicyjny z PSLem?
Poza tym te koszmarne brednie wypisywane prze twojego rozmówcę na temat cech osób takich jak ja nie zasługują na żaden komentarz.
A może tak ja bym was oceniła wyłącznie na podstawie tych wpisów? Wyszłoby na to że obywatele sprzyjający PO przejawiają po prostu zwykłe chamstwo i chyba trace dla nich szacunek.
już oceniałe(a)ś
1
4
@asiatereska
Byłaś i jesteś moją bratnią duszyczką ....
Nie mam dowodów empirycznych na swoje słowa, dlatego musisz mi uwierzyć, że mam znajomych (w tym moja siostra) dla których ten świat jest właśnie taki, jaki przedstawiam. Moja przyjaciółka to lewaczka z krwi i kości - wojująca kobieta! Uroda pozwoliła zbudować jej osobowość. I uwierz mi, że jej nienawiść do PO czy pochodnych tej formacji, jest większa od nienawiści do PiS. Przed chwilą czytałem artykuł A. Michnika i uważam jego słowa za świętość - Kaczyńskiemu i pisowcom ufać nie wolno absolutnie! Zero jakichkolwiek prób pojednania, bo to są bandyci, to jest mafia! No to słucham od mojej rodzonej siostry, jaki to PiS dobry, bo dał jej podwyżkę! Mi ręce opadają, wszystko mi opada! Mojej własnej żonie potrafi się wyrwać to i owo, że może nie jest najlepiej, ale to PiS się dzieli ..... A ja wysiadam! Zwyczajnie wysiadam! Nigdy moja połowica nie zagłosowała na PO, zawsze ufała i ufa Lewicy - a ja słucham tych bzdur i mam ochotę się upić!
I się upijam!
już oceniałe(a)ś
3
0
@tilow333
Ok. Ja też się zgadzam z Michnikiem. Teraz i w tej sprawie , w innych sprawach było różnie. Nie podoba mi się to, że w jego GW jest więcej artykułów o kościele niż jestem w stanie znieść.
Kiedyś szanowałam Żakowskiego - do czasów kiedy pisał żeby nie straszyć PiSem. Teraz słucham go jak radia Erewań - przeważnie, już mnie nie bierze jego przeintelektualizowana narracja.
Teraz prof. Kowal gada do rzeczy, prof. Bugaj też - ale kiedyś byli zagorzałymi zwolennikami PiSu. I o tym zawsze pamiętam słuchając tego co mówią.
Nie ma świętości Tilow !!! I nie ma świętych słów. Pogląd - że z terrorystami się nie negocjuje nie jest jego autorstwa.
A Tobie radzę z dobrego serca - nie pij, użyj alkoholu do odkażania rąk :))) a potem usiądź i pomyśl, tak na spokojnie:
zanim potępisz "lewaczki" siostre i przyjaciółkę, czego PO dla kobiet nie zrobiła choć mogła i jak się bez żenady podlizywała kościołowi...(MKB podkreśla zawsze - jestem katoliczką !)
zanim potępisz siostrę że wspomniała o podwyżce, zapytaj jak jej się powodziło za rządów PO-PSL i dlaczego ma jakieś pretensje
zanim potępisz żonę za słowa, że PiS się dzieli posłuchaj prof. Kowala jak opowiada o swoim dawnym pomyśle (bo to był jego i jeszcze kogoś pomysł) coś w rodzaju "400+" . jak uzasadnia to co mieli na myśli a wcale głupie nie było.
Oczywiście używanie w dyskusji cytatów z pisowskiej propagandy jest trudne do zniesienia, ale to pomiń - nie przesadzaj - przeżyjesz.
Było kiedyś takie powiedzenie:
"kapitalizm - to nierówny podział dóbr, socjalizm - to równy podział nędzy"
Ani PO nie jest zwolennikiem pierwszego ani Lewica drugiego. W każdej sprawie trzeba wysłuchać drugiej strony.
już oceniałe(a)ś
1
3
@asiatereska
Nie liczyłem, że odpiszesz... czekałem!
Jedno chciałbym abyś wiedziała, coś absolutnie prozaicznego, ale dla mnie niezwykle ważnego!
Cokolwiek napiszesz, powiesz, opiszesz, wyrazisz ... wiedz jedno! Będę tym kimś zawsze i po kres mych dni, który prawo do wyrażania tego co myślisz będzie bronić do upadłego.... Bo to dla mnie bardzo ważne, żebyś mogła myśleć i mówić to co dla Ciebie ważne - podobnie do mojej siostry, żony czy przyjaciółek .... A teraz przeczytam to, co do mnie napisałaś :)
już oceniałe(a)ś
0
0
@asiatereska
Powrócę do truizmów - zawsze szanowałem Twoje zdanie! Tak samo jak osób które są mi bliskie. Wyjściowym problemem był ten związany z głosami dot. tego "czy za PO było podobnie czy gorzej?" Będę się tego trzymać, bo widzę jak wielu traktuje te słowa jak swoiste credo. Jak przejmują te tezy młodzi.... a w dobie walki politycznej i miejscu w szeregu ważności, staje się istotne dla zwolenników PO czy PSL (w przypadku tych drugich o tyle śmieszne, że uczestniczyli w rządach znienawidzonej PO)
Kiedyś uczestniczyłem w takim dziwnym internetowym towarzystwie, któremu przewodził może nie tyle, że guru, ale ktoś kto całkiem ciekawie myślał - Proces7. I kiedyś napisał jak dla mnie ważne słowa, cytuję z pamięci - "Polityka to coś obrzydliwego, coś co należy omijać szerokim łukiem, ale jedno jest w niej ważne - stosunek do kościoła. Dlaczego? bo różni na przestrzeni wieków próbowali z nim walczyć, od reformatorów, po komunistów i nigdy i nikomu nie udało się wygrać! Dlatego warto sobie zadać pytanie, czy należy z nim walczyć, wiedząc z góry, że to będzie przegrana? Czy nie lepiej szukać kompromisów?" I to zdanie to dla mnie credo ...
A co do odkażania - uwierz mi, że poświęciłem 0,25 spirytusu mieszając z 0,25 wódki i smaruję tym dłonie. Mam nadzieję na jedno... że przetrwamy i będzie nam dane spierać się nadal w równie kulturalnej atmosferze.
Cieszę się, że jesteś!
już oceniałe(a)ś
1
0
@tilow333
Daj sobie spokój chłopie z gorzałą. To i tak nic nie pomoże, a można wpaść w takie szambo, że potem potrzeba naprawdę dużo pracy nad sobą aby z niego wyjść.
Pisowców, ku..., złodziei i gorzałę omija się z daleka.
już oceniałe(a)ś
1
1
@tilow333
Ja też sie cieszę! Masz rację - przetrwamy i jeszcze nie raz będziemy się spierać :)))
A przy okazji - do dezynfekcji wystarczy spirytus (lub denaturat) z wodą 2:1 . I tak będzie dość ostry płyn.
Wódkę zostaw na świętowanie odejścia PiSu od władzy.
już oceniałe(a)ś
0
0
Niech Kaczyński i Kurski wraz z przydupasami wyszoruja swoje zakazane mordy wrzątkiem i wtedy niech pocałują TVN w dupę
już oceniałe(a)ś
32
0
To nie dziennikarze. To funkcjonariusze mediów reżymowych. Oszczercy i kłamcy.
już oceniałe(a)ś
22
0
W tvppis to są wyłącznie pseudo dziennikarze.
już oceniałe(a)ś
22
1
Wolne i Niezależne Media, w kontrze do tego co robią media rządowe i co mówią propagandyści i rzecznicy rządu tam pracujący, powinny stać się tubą propagandową Demokratycznej Opozycji. #wyPAD2020 #Kidawa2020 #ŁapyPreczOdKonstytucji #PieniądzeZaPraworządność #JestemNaWyborach
już oceniałe(a)ś
17
0
TVP jest jednym z najważniejszych zagrożeń dla demokracji. Narusza obywatelskie prawo do rzetelnej informacji. Ostatnio przechodzi samą siebie. Takiego poziomu kłamstwa, nienawiści i rzygania na wszystkich oponentów jeszcze niedawno nie można było sobie wyobrazić. Twierdziłem od dawna, że TVP to taka pigułka gwałtu podawana społeczeństwu, ale jest jeszcze gorzej. Teraz staje się narzędziem zbrodni.
SAME POJEDYNCZE PROTESTY NIE WYSTARCZĄ. SĄDZĘ, ŻE NIEZBĘDNA JEST JAKAŚ SPOŁECZNA AKCJA.
NA PEWNO O MANIPULACJI, HEJCIE I MOWIE NIENAWIŚCI POWINNI MÓWIĆ NAUCZYCIELE WOSU, POLSKIEGO I HISTORII, OMAWIAJĄCY, ZGODNIE Z PODSTAWAMI PROGRAMOWYMI, TE ZAGADNIENIA. POWINNI, CHOĆBY Z PRAKTYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA-PRZYKŁADY MUSZĄ BYĆ WYRAZISTE I PRZEKONUJĄCE-A CIĘŻKO ZNALEŹĆ, NIESTETY, LEPSZE OD TEJ OHYDY W TVP.
POZOSTAŁE MEDIA POWINNY ZACZYNAĆ SERWISY OD FORMUŁY, ŻE TVP NADAL KŁAMIE I RZYGA NA WSZYSTKO, CO NIEZALEŻNE. DLACZEGO WSZYSCY SIĘ BOJĄ?
TVP POWINNA BYĆ ZLIKWIDOWANA!
MAM NADZIEJĘ, ŻE KROPLA JEDNAK DRĄŻY SKAŁĘ.
już oceniałe(a)ś
15
0