Czy prezydent państwa unijnego, tak wybrany i w okolicznościach zagrażających życiu i zdrowiu obywateli, może być, jako Prezydent RP, partnerem głów państw i szefów rządów w Europie pokoronawirusowej?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Panie Prezydencie,

Biorąc pod uwagę panujący od kilku tygodni w całym państwie stan narastającego zagrożenia koronawirusem COVID-19,

Biorąc pod uwagę wprowadzanie w tym czasie do porządku prawnego aktów, które bez przewidzianego Konstytucją dla takiej skrajnie nadzwyczajnej okoliczności stanu klęski żywiołowej wprowadzają rozporządzeniami, z zupełnym lekceważeniem procedury prawodawczej, elementy tego stanu na terytorium Rzeczypospolitej,

Biorąc pod uwagę konieczność zachowania w takich okolicznościach elementarnego poszanowania ustaw, Konstytucji RP,

Biorąc pod uwagę zbliżający się dzień wyborów prezydenta RP, wyznaczony na 10 maja br.

Biorąc pod uwagę odpowiedzialność Prezydenta RP za wierne poszanowanie postanowień Konstytucji RP, w tym, strzeżenia niezłomnie bezpieczeństwa Państwa,

Biorąc pod uwagę francuskie doświadczenie z przeprowadzeniem wyborów w stanie klęski żywiołowej, kreującej realne zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli – wyborców, czy to 18-, czy to 70-letnich.

Zwracam się, po pierwsze, do Pana Prezydenta, o zwrócenie się do Rady Ministrów o wprowadzenie na 30 dni stanu klęski żywiołowej,

Zawracam się, po drugie, do Pana Prezydenta o bezzwłoczne ogłoszenie, że nie podpisze Pan uchwalonej dzisiaj ustawy, wprowadzonej poza trybem prawodawczym „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” zwanej „tarczą antykryzysową”. Poprawka 172 do Kodeksu Wyborczego wrzucona do tego i tak skrajnie obszernego projektu specustawy nad ranem, wśród ponad 200 innych poprawek, kreuje w polskim prawie wyborczym „tarczę” antydemokratyczną. Zamyka erę wolnych wyborów parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich w Rzeczypospolitej – gwarantowanych każdemu obywatelowi w Konstytucji. 

Pytam Pana Prezydenta, 

Czy jest Pan gotów oświadczyć, czy w takim stanie rzeczy wybory Prezydenta Rzeczypospolitej: powszechne, równe i demokratyczne, słowem: wolne, są 10 maja w Polsce możliwe? 

Czy prezydent państwa unijnego, tak wybrany i w okolicznościach zagrażających życiu i zdrowiu obywateli, może być, jako Prezydent RP, partnerem głów państw i szefów rządów w Europie pokoronawirusowej?

Andrzej Rzepliński, sędzia konstytucyjny w stanie spoczynku

28 marca 2020 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Raczej uzna, że byc przyzwoitym mu sie nie opłaca....
  @gatto
  Czy ktoś kto nie wie co to przyzwoitość może coś wybierać?
  już oceniałe(a)ś
  39
  0
  @gatto
  ależ będą wolne
  będzie wolno wybrać ten sam długopis jaśnie pana pisBOLSZEWICKIEGO
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @gatto
  I tak nie zrozumie sensu, szkoda papieru....... Ale jak rozleci im sie ten domek z kart, prędzej niż myślą, będa ze łzami błagac o litość. Nie nas, ale wściekłego suwerena który będzie ich na latarniach wieszał. Za pół roku ten kraj będzie w stanie wojny domowej z takim patologicznym "rządem"...
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @gatto
  Zwracanie się do Andrzeja Dudy o podejmowanie decyzji zgodnych z interesem państwa i jego obywateli nie ma żadnego praktycznego sensu. Przecież ten facet dobrze wie, że Jarosław Kaczyński wystawił jego kandydaturę nie po to, by on BYŁ prezydentem, lecz po to, by przed społeczeństwem ODGRYWAŁ ROLĘ prezydenta, posłusznie wykonując rozkazy swojego partyjnego wodza. Duda bez wahania tę rolę przyjął i od pięciu lat odgrywa ją na tyle dobrze, że tzw. "ciemny lud" nie zauważył, że to tylko dubler.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Pytania słuszne i bardzo na miejscu.

  Odpowiedzi zapewne będzie brak.

  Bo długopis udający prezydenta gra w tę samą niebezpieczną grę (o pogorszenie zdrowia i życia Polaków) co jego obóz polityczny.
  I nie dalej, jak wczoraj, opowiadał banialuki o tym, że zachorowań na COVID19 jest z dnia na dzień coraz mniej. I plótł te bzdury w tym samym czasie, w którym MZ podał informację o skokowym wzroście (o 249) potwierdzonych przypadków.
  @Melania65
  Pisz pan na Berdyczów, większe będą szanse i na odpowiedź i na pozytywną reakcję. Ludzie od Kaczyńskiego nie dysponują poczuciem wstydu, oni nasr...ą na posadzkę w kościele lub muzeum jeżeli tylko da sygnał Sfilcowany Sułtan:))
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @korab1
  Może...
  Do czasu, aż ich zacznie ubywać. Wtedy i odchodów na posadzkach kościoła będzie mniej.
  A dane o kolejnych zarażonych z dziś to 157 do południa i 133 wczesnym popołudniem. Wieczorem najprawdopodobniej przebijemy 300.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Melania65
  Nie wierzę, przecież pan prezydĘt powiedział ze się zmniejsza liczba zakażonych. A to przecież najprawdziwszy Polak i katolik, nie może więc łgać:))
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @korab1
  Jemu się tylko procenty zmniejszają.
  Taką informację mu podali.

  Bo wiesz, wzrost z 1 na 2 to wzrost o 100%, a wzrost z 1700 do 2000 to już tylko 17%.
  Jak dojdą do wielkich liczb, które tak kochają (a Pinokio w szczególności), to uznają że epidemia się zatrzymała, bo wzrosty będą podawane w promilach.
  Taka ich pisowa matematyka.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @Melania65
  Że też nikt nie potrafi im powiedzieć wprost, człecze łżesz jak Kaczyński!!!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @korab1
  Przecież on nie łże i nawet brzydkich słów nie używa, bo jemu podobno nie wypada.
  A może on Ada?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Ktoś powinien Prezydentowi uświadomić, że może grozi mu nie tylko odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu (co może lekceważyć ), ale również przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Za świadome sprowadzenie zagrożenia zdrowia i życia obywateli kraju którego jest nominalnie prezydentem.
  Jeżeli w wyniku wyborów doszłoby do znaczącego zwiększenia liczby ofiar koronawirusa to można to zakwalifikować jako zbrodnię przeciwko ludzkości
  @Zmojdzin
  To dotyczy przede wszystkim kaczegosyna.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @broman
  Kaczafi bez żadnego trybu wysyła do boju swoich sługusów i za nic nie odpowiada.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Zmojdzin
  Trybunał stanu dla PADalca się należy ! Jeżeli jest możliwe ukaranie tego pyszałka i aroganta na forum między narodowym to należy to wykorzystać !
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Zmojdzin
  Tak! Popieram to z całą mocą, Trybunał w Hadze! I dla "Jarosława Zbawiciela" TEŻ!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  On nie ma wyjścia. W Stanach Zjednoczonych Ameryki z całą pewnością, kiedy przyszedłby czas rozliczenia dostałby najwyższy wymiar kary.
  @marszel
  Ceausescu też dostał, a nie był w Stanach. Można?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Przecież Anrzej nie ma być partnerem głów państw i szefów rządów w Europie pokoronawirusowej tylko partnerem naczelnika panstwa
  @hh89
  chyba pomiotłem naczelnika, dotychczas nie był partnerem i nim nie będzie.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @hh89
  poprawka, popychadłem
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  @maryla02
  Wystarczy długopis i lewa ręka.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @hh89
  Chyba waść żartujesz, pomyliłeś partnera z podnóżkiem.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @hh89
  PADalec jest naczelną marionetką PiS dyktatora !
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @hh89
  e tam, partnerem...
  długopisem!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  List należało, Panie Profesorze, skierować do utuczonego, niechlujnego prezesa. PAD niczego nie może, poza podpisywaniem zaleconych przez jarozbawa, aktów.
  już oceniałe(a)ś
  86
  0
  Na temat tego człowieka nie chce mi się już pisać, niewarto. Dał już tyle argumentów do tego, że się zesz....ł, poprostu jest daremny i nie warto nim sobie zawracać głowy. Na kazdym kroku robi się siusiakiem.
  @Jagger48
  Zgoda, ale siusiakiem którego pisowski suteren wybierze na następną kadencję.
  "Nie mamy pańskiego płaszcza..." i reszta znana
  Nigdy bym nie przypuściła, że prezespan przeskoczy Bareję, a jednak!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Panie Profesorze, rozumiem intencje, którymi się Pan kierowal pisząc ten list. Zgadzam się z tym, co Pan napisał.
  Ale marne są szanse, aby adresat cokolwiek z tego zrozumiał i cokolwiek wziął sobie do serca.
  Jest phórz, który zrobi wszystko co mu jego boss rozkaże. Niestety...
  już oceniałe(a)ś
  81
  0