"Staliśmy się zakładnikami człowieka opętanego żądzą władzy, który za wszelką cenę, kładąc na szali życie ludzi - wyborców i członków komisji wyborczych - walczy o jej utrzymanie. Musimy się z tej niewoli wyrwać" - piszecie w listach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Radzicie, jak można skutecznie zablokować zmiany PiS w kodeksie wyborczym, i dlaczego - jeśli Kaczyński zdoła zmusić rząd do ich przeprowadzenia - trzeba będzie złożyć jak najwięcej protestów wyborczych.

 Wybory prezydenckie będą nieważne

Jeżeli 10 maja zostaną przeprowadzone wybory, to Sąd Najwyższy powinien stwierdzić ich nieważność. Dlaczego? Zgodnie z art. 127 konstytucji oraz art. 287 kodeksu wyborczego wybory prezydenckie są powszechne, równe, bezpośrednie i tajne.

Po pierwsze, te wybory nie będą powszechne, bo nie będzie mógł w nich wziąć udział każdy uprawniony, np. polski obywatel będący za granicą w kwarantannie. Nie będą powszechne, bo wyborcy bez narażenia życia i zdrowia nie będą mogli wziąć w nich udziału.

Po drugie, nie będą równe, bo wprowadzone właśnie wbrew prawu (kodeks wyborczy można zmieniać najpóźniej sześć miesięcy przed wyborami i nigdy w trybie pilnym) zmiany w prawie wyborczym dyskryminują wszystkich poniżej 60. roku życia, szczególnie chorych, którzy nie mogą głosować korespondencyjnie.

Po trzecie, będą przeprowadzone w konstytucyjnym stanie nadzwyczajnym, który co prawda nie został ogłoszony, ale obowiązuje per facta concludentia, zaś podczas stanu nadzwyczajnego nie może być wyborów.

Po czwarte, wybory będą przeprowadzone bez agitacji wyborczej, która jest elementem procesu wyborczego, a obecnie jej pełne prowadzenie jest niemożliwe.

Po piąte, kandydaci, którzy zarejestrowali komitety wyborcze, a nie złożyli wymaganej liczby 100 tys. podpisów poparcia, mogą twierdzić, że zebranie podpisów było niemożliwe w warunkach zaistniałych bezpośrednio przed 26 marca (termin złożenia podpisów). Już Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 23.03.2020 r. ws. skargi kandydata Sławomira Grzywy stwierdził, że zebranie podpisów w zaistniałych okolicznościach „było nierealne”.

Dlatego bardzo ważne, żeby po wyborach wpłynęło jak najwięcej protestów. Można je wysłać do Sądu Najwyższego w ciągu 14 dni od ogłoszenia wyników przez PKW (art. 321 kodeksu wyborczego). Na pewno taki złożę.

Staliśmy się zakładnikami człowieka opętanego rządzą władzy, który za wszelką cenę, kładąc na szali życie ludzi - wyborców i członków komisji wyborczych - walczy o jej utrzymanie. Musimy się z tej niewoli wyrwać.

Bartłomiej Ciążyński, radca prawny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

******

Jak skutecznie zablokować działania wyborcze PiS (zmiana kodeksu wyborczego)?

1. Proponuję, aby Senat uchwalił i przesłał niezwłocznie do Sejmu:

- ustawę (tzw. tarczę antykryzysową) bez zmiany kodeksu wyborczego wprowadzonej ostatnio przez PiS. Proponuję nie wprowadzać tu obecnie żadnych zmian (ewentualne zmiany i tak byłyby odrzucone przez PiS w Sejmie). Postawi to PiS pod ścianą i presją niezwłocznego przyjęcia ustawy wychodzącej z Senatu, zgodnej w 100 proc. z tym, co wcześniej uchwalili.

2. Z obecną ustawą sejmową (tzw. tarczą antykryzysową ze zmianą kodeksu wyborczego)

- proponuję przeczekać do końca okresu i ewentualnie poprawić (usunąć zmianę kodeksu wyborczego) i maksymalnie opóźnić jej wejście w życie (będzie wówczas za późno na zmianę kodeksu wyborczego).

Włodzimierz Rogalski

*****

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Staliśmy się zakładnikami człowieka opętanego żądzą władzy...?
Nie, nie "staliśmy się" a wybraliśmy sobie, i nie "władzy" a zemsty.
Władza, nawet absolutna ma choćby jakąś cyniczną pragmatykę; władza chora z żądzy zemsty ograniczona jest tylko wyczerpaniem puli ofiar.
już oceniałe(a)ś
18
0
Jak dojdzie do wyborów na pewno zgłoszę protest. Mam dość oglądania bezmyślnej gęby dudy w tv.
już oceniałe(a)ś
17
0
Prosze o usuniecie bledu w slowie zadza - z "rz" na "z" z kropka.
Redakcja @madr
Dziękuję, poprawione
już oceniałe(a)ś
7
0
@wyborcza.pl_redakcja
Slowo "rzadza" uzyto 2 razy - prosze o usuniecie bledu rowniez pod koniec tresci listu.
Serdecznie pozdrawiam, m
już oceniałe(a)ś
4
0
To nie człowiek a psychopata żądny zaistnienia !!!
Jemu jest całkowicie obojętne jakim kosztem, on
chce zaistnieć jako władca całkowity, jak Hitler,
Stalin, Mao i im podobni, to jego jedyny cel.
Nawet na śmierci jego brata bliźniaka do której
przyłożył ręki, mówiąc mu w ostatniej ich rozmowie
telefonicznej że ,, żaden rusek nie będzie mu rozkazywał
gdzie ma lądować i ma tam lądować gdzie planowane".
A później zbijał na tej tragedii narodowej jeszcze
profit polityczny jako niby to jej ofiara. To łgarz
i hipokryta który się nie cofnie przed niczym, nawet
na pandemii Koronawirusa chce zmusić swych
poddanych u władzy do doprowadzenia wyborów
na swego służalczego prezydenta, bo to jedyna
szansa na zdobycie absolutnej dla niego władzy.
Wtedy ogłosi się jako dozgonny car i władca POLSKI.
To istota a nie osoba chora nieuleczalnie psychicznie.
już oceniałe(a)ś
3
0
kwiatki na samochod,kierowca z maseczka i pojezdzic po miasteczkach i wsiach-chetnie kupie/kazdy po 50 sztuk i jakos pomozemy/
już oceniałe(a)ś
3
0
A dlaczego nie wygracie wyborów, byłoby po kłopocie?
@jakeww
Co znaczy wygracie,kto? ,co ?,ty też?,twoi bliscy też? To zapisz wszystkich do komisji wyborczych i się wybierzcie.Wygraj sobie ,nawet zaśpiewaj.
już oceniałe(a)ś
13
0