Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowni Państwo, przedstawiciele polskich mediów!

Na temat majowego terminu wyborów prezydenckich wypowiadają się eksperci (lekarze, prawnicy, konstytucjonaliści, samorządowcy), autorytety społeczne (np. RPO, były szef PKW sędzia Wojciech Hermeliński) oraz politycy. W tej sprawie politycy wszystkich opcji, z wyjątkiem koalicji rządzącej, w pełni zgadzają się z ekspertami – a mianowicie, że data wyborów powinna zostać przesunięta.

Jednak jak dotąd nie udzielono publicznie głosu tym, którzy są w tej sprawie najważniejsi, czyli nam - obywatelom, wyborcom.

Wybory są naszym, obywateli, demokratycznym prawem. Udział w nich nie może narażać naszego zdrowia i życia. Kto planuje wybory w czasie pandemii, postępuje co najmniej nieodpowiedzialnie. A władza, która wbrew wszystkiemu do nich doprowadzi, będzie winna wszystkich dramatów i nieszczęść, które z tego wynikną.

W tej niezwykle ważnej sprawie my, obywatele, już dobitnie wyraziliśmy swoją wolę. Petycję wzywającą do przesunięcia wyborów prezydenckich podpisało w ciągu zaledwie 10 dni ponad 100 tysięcy osób! I co kilka sekund składane są kolejne podpisy.

Prawo uznaje, że 100 tysięcy podpisów, to liczba znacząca i reprezentatywna. Taka właśnie liczba podpisów jest wystarczająca, aby złożyć projekt obywatelski w Sejmie lub zarejestrować kandydata na prezydenta.

Dlatego oczekujemy od Was, przedstawicieli mediów, podania do publicznej wiadomości, że głos istotnej (i ciągle rosnącej) liczby obywateli w sprawie daty wyborów został wyrażony jednoznacznie.

Wybory powinny zostać odłożone! Stanowczo sprzeciwiamy się temu, aby doraźne interesy polityczne zagrażały społeczeństwu, narażały nas na wiele zachorowań i, co gorsza, zgonów. Żądamy wyboru pomiędzy kandydatami, a nie wyboru między naszym życiem a przysługującym nam konstytucyjnym prawem do głosowania.

Wybory to NASZA, OBYWATELI, sprawa.

Prosimy Was, przedstawicieli mediów, nie pomijajcie naszego głosu.

W imieniu tysięcy sygnatariuszy petycji

Marcin Skubiszewski, Obserwatorium Wyborcze

Petycja w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich >>>

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.