Epidemia koronawirusa spowodowała, że praktycznie z dnia na dzień tysiące pacjentów z chorobą Alzheimera zostało pozbawionych specjalistycznej opieki medycznej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przykładem może być Poradnia Alzheimerowska Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Po przekształceniu w szpital zakaźny przeznaczony dla pacjentów zakażonych koronawirusem poradnia musiała wstrzymać wizyty chorych, których liczba sięgała rocznie 20 tys. Bardzo wielu chorych i ich opiekunów znalazło się w nadzwyczaj trudnym położeniu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia pacjentom z chorobą Alzheimera, którzy ukończyli 75 lat przysługuje szereg bezpłatnych leków. W grupie tej są inhibitory cholinesteraz, które spowalniają postęp choroby i łagodzą jej przebieg, oraz inne leki psychotropowe stosowane w przypadku: pobudzenia, agresji, zaburzeń nastroju, lęku, zaburzeń snu i rytmu dobowego, zaburzeń zachowania. Niestety, lekarze specjaliści nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla seniorów (chyba że są to recepty pro auctore i pro familiae). Recepty na bezpłatne leki dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, mogą wystawiać jedynie uprawnieni lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jeśli lekarz specjalista leczy pacjenta lekami, które znajdują się na wykazie bezpłatnych leków, musi przekazać tę informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz POZ będzie mógł wówczas wystawić pacjentowi receptę oznaczoną literą S. Bez informacji od specjalisty lekarze POZ nie wystawiają również recept pełnopłatnych. Dla chorych oznacza to dublowanie wizyt i duże utrudnienie w dostępie do niezbędnej farmakoterapii.

W nowelizacji przepisów z 2019 roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie od lipca 2020 roku zgody na wypisywanie bezpłatnych leków przez lekarzy specjalistów. W obecnej, szczególnie trudnej dla seniorów sytuacji przyspieszenie wprowadzenia tych zmian istotnie pomoże chorym, nie tylko z chorobą Alzheimera. Przy znacząco utrudnionym dostępie do specjalistów apelujemy też do lekarzy POZ o bardziej elastyczne podejście w sprawie wypisywania leków, które nie są na liście bezpłatnych w grupie 75+. Przerwanie kuracji może dramatycznie pogorszyć stan wielu chorych. Polska populacja pacjentów z chorobą Alzheimera i innymi typami otępień sięga pół miliona osób.  

Zarząd Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego

Warszawa 24.03.2020

---

Napisz do nas: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To sytuacja mojej mamy . Dziękuję.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0