Davos i World Economic Forum to miejsce, gdzie podejmowane są najważniejsze dla współczesnego świata rozmowy. Pragniemy, by głos Polski, Polek i Polaków był także tu słyszany i stanowił wkład w dyskusję o wyzwaniach, jakie przed nami stoją.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List do: Klausa Schwaba, prezesa Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 

 Szanowny Panie Prezesie, 

zwracam się do Pana i do wszystkich uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jako przedstawiciel wolnej, demokratycznej i odpowiedzialnej Polski, otwartej na wyzwania stojące przed światem.

Trwające właśnie Forum toczy się w czasie dla świata, Europy i Polski bardzo szczególnym. 

Trzydzieści lat temu upadł w Europie komunizm, a 1 stycznia 1990 roku Polska wprowadziła pionierskie i odważne reformy gospodarcze, które pozwoliły nam potroić PKB i stać się jedną z największych gospodarek Unii Europejskiej. Cały proces zapoczątkowany przez polską „Solidarność” i zakończony upadkiem muru berlińskiego to dzieło tysięcy odważnych ludzi, ale gdyby nie wsparcie, jakiego udzielił nam wówczas wolny, demokratyczny świat, nasza droga do wolności byłaby z pewnością dłuższa i być może wszystko potoczyłoby się inaczej. Z perspektywy krajów wolności i wolnego rynku wówczas, dwa lata po tym, jak stworzył Pan instytucję World Economic Forum, nasze marzenia i nasza walka mogły wydawać się Wam odległe, a mimo wszystko - byliście wówczas z nami.

Dziś, po trzydziestu latach po raz kolejny dziękuję w imieniu narodu polskiego zarówno przedstawicielom rządów, jak i przedstawicielom biznesu we wszystkich krajach, które wyciągnęły wtedy do nas pomocną dłoń. Pokazaliście, że jest coś takiego jak międzynarodowa solidarność.

To symbol tym ważniejszy i tym bardziej uniwersalny, że tu i teraz jako społeczeństwo i cywilizacja to właśnie solidarności będziemy znów potrzebować najbardziej. Świat, w którym przyszło nam żyć, staje wobec nowych wyzwań cywilizacyjnych, politycznych i gospodarczych. Jak poradzić sobie z ogromnym zagrożeniem, jakie dla demokracji niosą populizm, demagogia i nacjonalizm? Jak - w rzeczywistości nowych technologii i starych jak świat, ale budzących się na nowo demonów - stawić czoło zakusom antydemokratycznych władz i polityków, którzy tworzą realne zagrożenie dla praworządności oraz podkopują niezawisłość władzy sądowniczej, będących przecież gwarantem wolności osobistej i gospodarczej? I wreszcie: jak zbudować porozumienie w walce, która dla wszystkich świadomych obywateli powinna być najważniejsza i której poświęcona jest duża część tegorocznego Forum: walce o ratunek dla planety i środowiska? Granice pomiędzy krajami nie mają wpływu na stan atmosfery, topnienie lodowców, wysychanie rzek i zamieranie życia w oceanach. Nadchodzi zagrożenie o skali, jakiej dotąd nie znaliśmy - wielka katastrofa i kryzys klimatyczny, z którym skutecznie możemy się zmierzyć tylko wszyscy razem.

Sercem i myślą jestem z Wami, w Davos - głęboko wierząc w siłę krzewionej przez Forum kultury dyskusji i zaangażowania biznesu w odpowiedzialność społeczną.

Jednocześnie dziś moje miejsce jest w Polsce. Bo na tle wielkich globalnych wyzwań Polska mierzy się z wewnętrznymi problemami, których nie przewidzieliśmy. Z wielkim żalem obserwowałem, jak polski rząd jako jedyny głosował przeciw celowi neutralności klimatycznej UE w 2050 r. U źródeł tego kroku leżą problemy fundamentalne. Dzisiaj w naszym kraju łamie się konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje. Obecny rząd i prezydent atakują polskie sądownictwo i jego niezawisłość. Szkalują sędziów, którzy stoją na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości. Pod fałszywymi hasłami reformy sądów doprowadzono do sparaliżowania Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego. Dziś Polska, która przez lata mogła dzielić się doświadczeniem pokojowej rewolucji '89 i być wzorem wolnościowych przemian, stoi u progu wypadnięcia poza nawias rule of law Unii Europejskiej. 

Nie możemy do tego dopuścić, by nie zmarnować przyszłości naszych dzieci.

Piszę dziś ten apel jako przesłanie z kraju, który chce i czuje się częścią świata, w jaki wierzycie.  

Piszę, bo Davos i World Economic Forum to miejsce, gdzie podejmowane są najważniejsze dla współczesnego świata rozmowy. Pragniemy, by głos Polski, Polek i Polaków był także tu słyszany i stanowił wkład w dyskusję o wyzwaniach, jakie przed nami stoją. 

Piszę, bo czuję się w obowiązku, ale też w mocy zapewnić, że dzisiejszy rząd, premier i prezydent, depcząc idee wspólnoty, wspólnej odpowiedzialności za przyszłość i szacunku dla demokracji, nie reprezentują większości obywateli Polski.  

Miliony Polaków czują się Europejczykami, obywatelami świata i chcą brać za niego odpowiedzialność – razem z Wami.  

Mamy do czynienia z kolejną trudną, bo tym razem wewnętrzną, przeszkodą na drodze rozwoju i demokracji. Musimy sobie z nią poradzić - i poradzimy sobie tak jak ze wszystkimi poprzednimi. 

Panie Prezesie, za Pana pośrednictwem zwracam się do wszystkich uczestników Forum: Niezależnie od politycznych trudności wewnątrz naszego państwa my, Polacy - we, the People - jesteśmy z Wami. A Wasza solidarność także dziś, gdy znów walczymy w obronie wolności, ma dla nas olbrzymie znaczenie. Liczymy na nią. Dziękujemy za nią. 

Życzę owocnych i konstruktywnych obrad, 

Lech Wałęsa

Gdańsk, 21 stycznia, 2020 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo Lech Wałęsa!
  Mądry i rzeczowy list.
  @rozliczymy_to_wszystko
  Panie Prezydencie! jestem z Panem i wierzę , że większość demokratycznej POLSKI jest z Panem.KONSTYTUCJA!!!.
  już oceniałe(a)ś
  18
  2
  @rozliczymy_to_wszystko
  Przede wszystkim najważniejsze, że to jest list. Bo jak Wałęsa mówi i się rozemocjonuje, to nawet najbardziej cierpliwi zwolennicy mają dylemat, czy on wiecej nam pomaga, czy ośmiesza.
  już oceniałe(a)ś
  3
  10
  @rozliczymy_to_wszystko
  Fajny mądry list. W tym kontekscie jako Niemiec dziękuję Polakom za Solidarność! Zniszczyliście nam murek! Europa pamietą i będzie pamietała :-)
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Brawo
  @mk496
  Polska nie stoi u progu wypadnięcia z UE.
  Polska jest już od ponad pięciu lat na
  równi pochyłej, wypadając na swe życzenie z UE
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Świetny list. Brawo Lechu.
  już oceniałe(a)ś
  192
  2
  Dajesz Lechu :-)
  @yogi&ranger
  ...cos piszesz i sam nie wiesz co! Lech Walesa to Twoj kolega,czy sasiad?
  już oceniałe(a)ś
  1
  18
  @jerzy2035
  Rozluznij posladki bo to niezdrowo tak sie spinac...:-)
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  Samotny, odważny Lech Wałęsa.
  Gdzie jest opozycja ? Boją się zmieść z obywatelami pisowską i kato-faszystowską bandę? Liczą się posady i forsa?
  już oceniałe(a)ś
  115
  4
  BRAWO LECHU!
  już oceniałe(a)ś
  108
  2
  Super ! I tak trzymac !
  już oceniałe(a)ś
  98
  1
  Brawo Panie Prezydencie.
  już oceniałe(a)ś
  97
  1