13 października nie czekają nas normalne wybory, lecz takie, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury. Demokratyczna większość w Senacie może okazać się kluczowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zwracamy się zatem z apelem do przedstawicieli demokratycznej opozycji kandydujących do Senatu spoza wspólnej listy trzech opozycyjnych ugrupowań. Znamy i rozumiemy motywy, którymi się kierujecie. Szanujemy Wasze prawo do przedstawienia wyborcom Waszych poglądów, pomysłów i osobistej gotowości ich realizacji w organach przedstawicielskich. I jednocześnie bardzo Was prosimy, byście w tych wyborach z tego prawa nie skorzystali. Co więcej, zwracamy się do Was, byście całą swą energię, zaangażowanie i autorytet oddali w służbę wyższego celu, jakim jest zwycięstwo opozycji.

Polacy w trudnych chwilach się jednoczą. W 1980 roku dzięki jedności ogromnej części społeczeństwa „Solidarność” pokazała światu najpiękniejszą z możliwych twarz Polski. W 1989 roku, również dzięki jedności opozycji, mimo że wszystkie instrumenty państwa były w ręku rządzących, wygraliśmy wybory i wybraliśmy wolność. Dziś ta jedność jest potrzebna jak nigdy od tamtej pory. I to jest powód, dla którego prosimy Was, byście wsparli tę opozycję w jej obecnym kształcie. Byście w tym roku potrafili wznieść się ponad Wasze słuszne zamierzenia, możliwe do zrealizowania dopiero w warunkach pełnej demokracji.

Nie osłabiajcie tej jedności, którą udało się z wielkim trudem wypracować.

Lech Wałęsa
Aleksander Kwaśniewski
Bronisław Komorowski
Krystyna Janda
Maja Komorowska
Juliusz Machulski
Radosław Markowski
Adam Daniel Rotfeld
Wojciech Sadurski
Łukasz Turski
Adam Zagajewski
Ludwika Wujec
Henryk Wujec
Wanda Traczyk-Stawska

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  13 go Października mamy jeden cel , najważniejszy cel na najbliższe dziesięciolecia
  ZATRZYMAĆ to zakłamane towarzystwo wzajemnej adoracji ,
  odsunąć
  P rezesa i S utenerów
  od rządzenia tym krajem.
  Ich miejsce jest na śmietniku historii, tej pełnej hańby historii.
  już oceniałe(a)ś
  46
  1
  Dobra, pa licho nazwiska. Niech będzie - jeden okręg, wspólny kandydat. Po wyborach - mam nadzieje, ze do Senatu wygranych 60:40 - trzeba usiąść i rozpisać zadania na kolejne lata.
  A teraz do roboty - w TV, radio i sieci, nie mówiąc o ulicy - jeden przekaz, prosty, jasny i czytelny: PiS stracił moralne prawo do rządzenia. Argumenty oparte na przykładach z 2015-2019.
  Może jednak te 5-6% ludzi zmieni zdanie?
  @piotrbelleair
  60% do 40% to możemy jako opozycja wygrać te wybory. Pamiętajcie, że ostatnio na PiS zagłosowalo tylko 20,7 % uprawnionych do głosowania, tylko 20,7 %. Tylko co piąty Polak dał się kupić za obietnice wyborcze złożone w maju 2019 roku. Zgromadzenie 35-40 % głosów uprawnionych do głosowania musi być naszym zadaniem na najbliższe dwa tygodnie. Wygramy, bo musimy wygrać by Polska była nadal w Unii Europejskiej. Wygramy.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @piotrbelleair
  W przypadku okręgu 44 (Warszawa - Żoliborz, Śródmieście, Bielany, Białołęka + zagranica) to nie jest "pal licho nazwiska". Kazimierz Michał Ujazdowski to policzek wymierzony przez Schetynę najbardziej progresywnemu okręgowi w kraju. A ponieważ spora część z nas na tego PiSowca nie zagłosuje, to także przysługa wyświadczona Kaczyńskiemu. Przykro mi, ale KMU nie posiada "moralnego prawa do rządzenia", bo on pewnie za rok czy dwa wróci do partii-matki, a i wcześniej będzie popierał jej antykobiece, antyrównościowe i przemocowe projekty.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Mam lepszy apel: Kazimierzu Michale Ujazdowski, zrezygnuj.
  już oceniałe(a)ś
  20
  4
  Popieram ten apel, który jest bardzo ważny w obecnej chwili zagrożenia dla demokracji. Nie powinno w obecnym czasie przedwyborczym zaspokajanie własnych ambicji i roszczeń opozycynych ugrupowań, a walka o to, żeby Polska wracała do Europy i przyczyniała się w ten sposób do rozwoju naszego kraju, jak i do rozwoju Europy. Dzięki temu,że jesteśmy w UE, to Polska rozwija się gospodarczo i ekonomicznie. Przy chaotycznej polityce PiSu, jeżeli nastąpi jakiś kryzys ekonomiczny to my jako Kraj i Społeczeństwo oberwiemy i to porządnie.Nie chcę i jak wielu z nas, żeby politykę wewnętrzną i zewnętrzną prowadzić na wzmoją rodziną wykorzystać tego, że na najwqyższym stanowisku w UE jest nasz rodak, Donald Tusk , a ośmieszać się na arenie mędzynarodowej. Ja z całą
  @Jagger48 Nie chcę i jak wielu innych z nas, żeby politykę wewnętrzną i zewnętrzną prowadzić na wzór PiSu, czyli 27:1 i nie wykorzystać tego,że na najwyższym stanowisku w UE jest nasz rodak Donald Tusk, a ośmieszać się na arenie międzynarodowej. Ja z całą moją rodziną będę głosował na OPOZYCJĘ.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  No tak, ale dlaczego pan Schetyna zrobił to co zrobił wyborcom z Warszawy?
  @Zosia_9999
  Bo mu kazała Opus Dei. Ciekawe z kim był na obiadku. Sowa?
  już oceniałe(a)ś
  7
  6
  @tksiazek
  Jak nie cierpię kościoła, tak te twoje tropienie macek Opus Dei we wszystkich chyba partiach poza Razem jest już irytujące. Jesteś jak lustrzane odbicie Macierewicza.
  już oceniałe(a)ś
  13
  3
  @Zosia_9999
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Vito(ld)60
  Ja nic nie "tropie". Ludzi Opus Dei zawsze w PO było pełno. Jeśli "nie cierpisz Kościoła" to popieranie KO jest wielka naiwnością, wręcz frajerstwem na które zredzta ta grupa liczy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  Z uporem gdnym lepszej sprawy Wyborcza drukuje tutaj list otwarty 14 osób dla których obrona demokracji zdaje się być ważniejsza od samej demokracji. Ale czy Wyborcza zadala sobie trud by wydrukowac list otwarty 26 innych osób do pana Schetyny z prośbą o otwartą debatę z Ujazdowskim? Dla przypomnienia przytaczam nazwiska sygnatariuszy:

  Halina Bortnowska, filozofka, publicystka

  Justyna Dąbrowska, pisarka, psycholożka

  Jacek Dehnel, pisarz, tłumacz

  Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

  Mikołaj Grynberg, reporter, fotograf

  Anna Dziewit-Meller, pisarka i dziennikarka

  Agnieszka Holland, reżyserka

  Grzegorz Kasdepke, pisarz, publicysta

  Barbara Klicka, poetka, pisarka

  Joanna Kos-Krauze, reżyserka i scenarzystka

  Roman Kuźniar, profesor, doradca B. Komorowskiego ds. międzynarodowych

  Paweł Łoziński, reżyser

  Olgierd Łukaszewicz, aktor

  Zygmunt Miłoszewski, pisarz

  Marta Ogrodzińska-Miłoszewska, reżyserka, wykładowczyni

  Maja Ostaszewska, aktorka

  Monika Płatek, prawniczka

  Anda Rottenberg, kuratorka sztuki

  Paula Sawicka, Otwarta Rzeczpospolita

  Ziemowit Szczerek, pisarz

  Magdalena Środa, profesorka UW

  Marcin Wicha, grafik, eseista

  Ludwika Włodek, pisarka

  Przemysław Witkowski, publicysta

  Jacek Żakowski, publicysta, wykładowca

  Władysław Frasyniuk, legendarny działacz opozycji antykomunistycznej
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Apel powinien byc skierowany do Schetyny, a nie wyborcow. Moze jeszcze wycofac Ujazdowskiego i wstawic na jego miejsce Kasprzaka. Ujazdowski jest tchorzem, smierdzacym tchorzem, skoro nie chcial stanac do debaty z liderem Obywateli RP. Jest nie zreformowanym pisowcem, mizoginem i homofobem. Schetyna podlozyl swinie Polakom glosujacym za granica.
  @helena
  On nie stanie do debaty bo on nie po to dogadal się ze Schetyna żeby debatowac tylko żeby głosami liberalnych wyborców wejść do Senatu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  Kompletnie nie zgadzam się na to aby pozwolić Ujazdowskiemu wejść do Senatu w moim okręgu wyborczym. Schetyna po raz drugi musi wycofać Ujazdowskiego z kandydowania (Wrocław, a teraz Warszawa). Dość przedstawiania nam, wyborcom liberalnym, walczącym o demokrację i praworządność, kandydatów, którzy nas ośmieszają, i gwarantują kolejne lata w zacofaniu i demagogii partyjnych konserwatystów. My chcemy Polski demokratycznej i wolnej od ksenofobii. Nasza historia niech się nie powtarza. Nie tolerujmy tego i nie dajmy się zastraszyć. W okręgu 44, głosujemy nie na PIS i KO-PIS, lecz na Kasprzaka, walecznego obrońcę praw człowieka. #kasprzakdosenatu
  już oceniałe(a)ś
  11
  2