OPAMIĘTAJCIE SIĘ! Chciałbym, aby ten zwrot skierowany do przywódców partii i ugrupowań opozycyjnych zabrzmiał tak mocno jak zapamiętane na zawsze OSKARŻAM! Emila Zoli w sprawie Dreyfusa. Jeżeli się nie opamiętacie i dołożycie się do zwycięstwa obecnej władzy, czyli do, być może, ostatecznego upadku ojczyzny, wówczas będzie wam się należało OSKARŻAM!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Myślę, że codziennie rano miliony ludzi, którym los tego kraju leży na sercu, budząc się i zaglądając do gazet, telewizorów czy smartfonów, przeciera oczy ze zdumienia: oto za chwilę, zaledwie za kilkanaście tygodni, może nastąpić niewyobrażalna, bo mogąca mieć wręcz historyczne skutki klęska, a tu dorośli ludzie, zdawałoby się, przygotowani do funkcji społecznych, jakie przyszło im pełnić, robią wrażenie, jakby żyli w jakiejś innej, urojonej rzeczywistości niż my, pozostali, większość – wciąż mam taką nadzieję – narodu.

Kłócicie się o szczegóły programowe, o niuanse ideologiczne. Bez wątpienia prawy i skądinąd mądry przecież człowiek, prezes PSL-u, broni jak dziewica cnoty czystości ideowej swej partii przed niemożliwym dla tej partii, a koniecznym dla ratowania kraju aliansem z Wiosną.

Ludzie, jeszcze raz zawołam: opamiętajcie się! Przygotowujcie programy swoich partii zgodne z przekonaniami waszych wyborców, aby w przyszłym, normalnym, wolnym, demokratycznym parlamencie – bo obecny za sprawą partii rządzącej jest takiego parlamentu karykaturą - by wtedy tam podjąć dialog, spierać się, ucierać stanowiska, walczyć o akceptację związków partnerskich czy też nie, przyjmować zalecenia WHO mające w zamierzeniu chronić dzieci przed „złym dotykiem”, przemocą, nie zaś, jak niektóry kłamią, deprawować je czy też ich nie przyjmować.

Na dyskusję o jakimś potworze o nazwie gender, myślę, że wiedząc przecież dobrze, iż jest to potwór cynicznie wymyślony przez obecną władzę, szkoda wam pewno będzie marnować czasu.

Ale to wszystko POTEM, po, daj Boże, ocaleniu ojczyzny, po zwycięstwie. Niektórzy mądrale twierdzą, że ludzie są zmęczeni antypisowską propagandą, że to już nie działa, że trzeba mieć pozytywny przekaz. Przedstawiać konkretny program, tak jak to – jakoby - czyni PiS.

Ale to nieprawda. Powiem mocniej: to jest z pozoru pozytywnie (pozytywistycznie) brzmiące, a w gruncie rzeczy usypiające kłamstwo. Bo sytuacja wygląda tak. Po jednej stronie jest bardzo zróżnicowane w swych poglądach społeczeństwo, którego poglądy powinny, i lepiej lub gorzej to czynią, wyartykułować odpowiednie partie polityczne. Od prawa do lewa. Od głębokich konserwatystów po radykalnych lewicowców.

W demokratycznym państwie prawa takie partie mają swoje reprezentacje w parlamencie i tam wiodą spór, wolny, nieskrępowany (nie po 30 sekund na osobę i ustawa fundamentalna dla państwa w jedną noc!). Decyduje głosowanie. Jeśli aktualna większość nie zadawała większości społeczeństwa, wówczas w wolnych wyborach zwycięża dotychczasowa opozycja. I tak to się toczy w sposób normalny życie polityczne.

Otóż dziś, jak dobrze wiemy, toczy się ono nienormalnie. Już przestaliśmy być państwem prawa, już człowiek, obywatel przestaje – bo jeszcze nie do końca przestał – być podmiotem, staje się przedmiotem władzy państwa, władzy prawie niekontrolowanej. Napisałem prawie, bo wciąż jeszcze niemała grupa sędziów (w zamierzeniu dzisiejszej władzy wkrótce do wyeliminowania) broni z całych sił niezależności sądu od władzy wykonawczej.

I obecnie jedynym fundamentalnym zadaniem wszystkich, podkreślę, WSZYSTKICH demokratów żyjących w tym kraju – a ciągle chce wierzyć, że jest nas większość - jeszcze raz powtórzę: wszystkich od prawa do lewa, jest uratowanie ojczyzny, czyli odsunięcie PiS od władzy. Bo, w odróżnieniu od wymienionych prawicowych, centrowych i lewicowych  d e m o k r a t ó w,  PiS jest partią bez żadnej orientacji ideowej. Mieni się „prawicą”, działając za pomocą chwytów „lewicowych”. Ta partia i jej wódz gardzą poglądami. Mają jeden cel. Jest nim władza. Zatem konieczne jest im do tego uprzedmiotowienie ludzi, narodu. Władza skończenie centralna. Jak u bolszewików. Stąd na razie tylko niechęć do (w perspektywie plan zamienienia go w atrapę) samorządu.

Ta partia głosząca wolę suwerena w gruncie rzeczy gardzi ludem. Jest w karykaturalny sposób narodowa i socjalistyczna (zwracam uwagę na spójnik „i”, żeby nie było pretekstu dla pozywania mnie o pomówienie). Przy czym cyniczne granie hasłami „narodowymi”, wzmocnione cyniczną ochroną środowisk skrajnych, faszystowskich, odgrywa tę samą rolę co niby socjalistyczne zachowania, a w gruncie rzeczy, znów cyniczne, manipulowanie, handlowanie tak zwanym socjalem.

Drodzy Przywódcy Całej Opozycji. Pogubiliście się. Ale pora się pozbierać. Jedyne, najważniejsze hasło nadchodzących wyborów powinno brzmieć: OJCZYZNA W NIEBEZPIECZEŃSTWIE! URATUJMY JĄ! Bo jak teraz jej nie uratujemy, to, obawiam się, potem, gdy PiS, to znaczy jego wódz, dokończy dzieła, myślę, że nie będzie już co zbierać.

W PiS odwrócono znaczenia wszystkich ważnych pojęć, poczynając od prawa i od sprawiedliwości. Na ostatniej konwencji tej partii w miniony poniedziałek prezes posunął się najdalej. Określił, gdzie jest ZŁO. Czyżby dzień wcześniej przeczytał piękny i mądry esej filozofa Marcina Króla w "Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej” o potrzebie DOBRA? Za wszelką cenę chrońmy Dobro. My, nazwani przez prezesa Złem.

PS A jeśli chodzi o niby techniczną, a przecież, wiadomo, ważną sprawę sprawiedliwego sposobu przydzielania mandatów, to przecież wystarczy słuchać rad ludzi mądrych i kompetentnych. Pomysł marszałka Borowskiego wydaje się genialny w swej prostocie.

*Stanisław Brejdygant - ur. w 1936 r., aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz i dramaturg

******

Czekamy na wasze opinie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Mądry list. Potrzeba nam dziś madrości jak powietrza. Opozycje parlamentarna, uliczna, kanapowa oraz wszystkie inne jej odmiany muszą ze sobą współpracowac dla dobra kraju. Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga nadzwyczajnej mobilizacji wszystkich sił prodemokratycznych. Powinna powstac wspólna i przemyślana strategia przeciwstawienia się podłej zmianie. Do Sejmu powinni kandydowac najlepsi z najlepszych, zaangażowani i zdeterminowani aby występowac w imię dobra publicznego, obrony demokracji i naprawy państwa.
  @fruzia123
  Obserwuję zachowanie PSL i PO i przecierając oczy ze zdumienia zastanawiam się, o co tu tak naprawdę chodzi? Na co dzień jestem daleki od wszelkich teorii spiskowych i staram się oceniać według faktów, niemniej, oceniając w ten sposób, odnoszę wrażenie, że cały ten cyrk odgrywany przez PO i PSL ma na celu umocnienie władzy.. nie, nie PiS, to tylko narzędzie w ręku dużo groźniejszego okupanta, okupanta toczącego jak rak umysły Polaków od stuleci. Okupanta, którego rolę przejrzał Kościuszko.. Obym się mylił, ale fakty wskazują wyraźnie jedynego beneficjenta, z czego przecież główni aktorzy muszą zdawać sobie sprawę, w końcu głupi nie są, cyniczni? owszem.. Dlatego twoje wezwanie do mobilizacji sił prodemokratycznych może być w dużej mierze wołaniem na pustyni - brak adresatów.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Bo nie o poglądy chodzi, jak to PiS wraz PSL-em chce wszystkim wmówić, a o Polskę. Ludzie są różni i niech będzie dla wszystkich miejsce w jednej, demokratycznej i europejskiej Polsce.

  PiS stanowi tego absolutne zaprzeczenie.
  już oceniałe(a)ś
  41
  0
  Mądrze napisane oczywistości, patrząc teoretycznie. Patrząc praktycznie, PIS ma służby specjalne i nie wierzę, że ich nie wykorzystuje do szantażowania opozycji. Tu kompromitujące zdjęcia, tam prostytutka, tutaj coś wybudowane bez pozwolenia, tam zdjęcia z tym, tamtym. W czasach, w których Orwell siedzi na końcu każdego "smart"fona, w których każdy człowiek ma w swojej kieszeni podsłuch i podgląd o jakim stalinowcy mogli tylko śnić, mamy naprawdę przerąbane.

  Zbyt ta nasza "opozycja" jest gapowata, by uwierzyć, że na serio niczego nie rozumieją.
  @ityle
  Napisz madre nieoczywistosci. Zostan zbawicielem Rzeczpospolitej. Narod czeka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Najpierw cytat z Krasickiego. ?Mądry przedysputował, ale głupi pobił?. Autor ma 100% racji. Ale to nie znaczy, że podaje on skuteczny przepis zwycięstwo wyborcze. Po prostu w przypadku jednej koalicji głosy zwolenników różnych partii nie będą się sumować. Sfrustrowani wyborcy Wiosny zostaną w domu, potencjalni wyborcy PSL-u w znacznej liczbie zagłosują na PiS. Schemat działania prezesa jest beznadziejnie prosty. Jeśli sondaże będą wątpliwe, tuż przed wyborami znajdzie się kilku aktywistów, którzy pojawią się na wiecach wyborczych koalicji z krucyfiksami przewiązanymi tęczowymi flagami, co zastanie natychmiast zarejestrowane przez TVP i będzie puszczane na okrągło w czasie ciszy wyborczej (oczywiście bez agitacji). I mamy ?przechlapane?. Żadnego "potem" dla demokracji nie będzie.
  Może więc lepiej aby PO poszło razem z PSL-em, a Lewica stworzyłaby swoją koalicję. Ważne, aby te dwa ugrupowania skoncentrowały się na swoich programach a nie na wzajemnym ataku. Jeśli to się uda to JESIEŃ NASZA.
  @krakowiak
  TVP i tak jest stracona, kto to ogląda, temu już narobili. Tutaj nie chodzi w ogóle o przekonywanie suwerena, ale o taką konfigurację, by głosy się nie marnowały. Koalicja techniczna, a nie programowa i szeroka akcja informacyjna, by ten biedronista nie płakał głosując na koalicję, tak samo ten pokrzywdzony i zdradzony o świcie peezelowiec. To naprawdę jest prosta sprawa.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @ityle
  Prosta sprawa?

  4 tygodnie przed wyborami europejskimi 91% Polakow powiedzialo CBOS, ze chce Polski w Europie. Po czym 26 maja br. dalo antyeuropejskiemu PiS 45 % glosow, a proeuropejskiej KE 38%.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  ... aby nie było jak w parafrazie przysłowia "Polak przed szkodą jak i po szkodzie głupi"
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Nic się nie zmieni, dopóki nie minie zaczadzenie religią.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  PSL demonstruje swoją bogobojność? Dlaczego zatem potępia ludzi o innej orientacji? Przecież to Bóg ich stworzył. Nie okazują publicznie swojej niechęci do pijaków, gwałcicieli, okrutników, kłamców, oszustów itp.
  Osobiście uważam że nic nie straci koalicja odcinając się od PSLu bo ich członkowie kochają PiS a wiem że są tacy którzy zagłosują na na pewno Wiosnę.
  @vasanthi44
  PSL robi to samo co PiS, ktory robi rozbudowane badania socjologiczne, by wiedziec co ludzie chca uslyszec. I pozniej to mowi.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  a jak Pan znajduje "Melancholię" von Triera?
  wg mnie jesteśmy jakoś tuż po tym, gdy ponownie zaczęła się zbliżać...
  już oceniałe(a)ś
  10
  0