Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

My Europejczycy, Polacy, podpisane/podpisani niżej obywatelki i obywatele zaangażowani w obronę w Polsce praworządności i konstytucyjnych zasad ustrojowych, naruszanych przez rządzących w Polsce, pragniemy wyrazić nasze ogromne, szczere, płynące z serca wsparcie i podziękowanie dla Pana Fransa Timmermansa, Pierwszego Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej - za jego trud i zaangażowanie w dzieło ochrony podstawowych wartości, na jakich zbudowana została i jakimi kieruje się Unia Europejska.

Frans Timmermans od lat staje po stronie Polski i polskiej historii. Był odznaczany przez dwóch polskich prezydentów - Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego, odpowiednio Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP IV klasy i Krzyżem Wielkim I klasy za zasługi w popularyzowaniu udziału polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Jego zaangażowanie w obronę niezależności polskich sądów to kolejny wyraz szacunku dla naszego kraju, naszej historii, naszych osiągnięć i naszej europejskiej tożsamości, a nie, jak nazywają to polscy rządzący, atak na Polskę.

„Praworządność jest albo jej nie ma” i w tej dziedzinie nie ma miejsca na kompromisy

Frans Timmermans, będąc odpowiedzialnym w ramach Komisji Europejskiej za sektor praworządności, w sposób nieugięty broni fundamentów Unii Europejskiej, uznając, że „praworządność jest albo jej nie ma” i w tej dziedzinie nie ma miejsca na kompromisy. To jego zdecydowana postawa wobec naruszania zasad państwa prawa doprowadziła do wszczęcia procedury przeciwnaruszeniowej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w wyniku której udało się obronić sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, w tym Pierwszą Prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf, przed odsunięciem od sprawowania konstytucyjnych funkcji i orzekania.

Wyroki TSUE w sprawach dotyczących polskiej praworządności staną się precedensami i standardami także dla innych państw europejskich na kolejne dziesięciolecia. W trakcie wykonywania swojej misji często spotykał się z próbami zdyskredytowania go przed opinią publiczną w naszym kraju z uwagi na jego konsekwentny sprzeciw wobec zmian legislacyjnych w polskim wymiarze sprawiedliwości, naruszających porządek konstytucyjny i prawo europejskie. Do tego dochodziła propaganda sączona przed publiczne media. Nie miało to nic wspólnego z merytoryczną oceną działań Fransa Timmermansa, był to jedynie wyraz niechęci rządzących wobec niego za to, że sprzeciwia się ich planom bezprawnego przejęcia kontroli nad polskim sądownictwem.

Dziękujemy Fransowi Timmermansowi za jego dotychczasową misję obrony praw i wolności Polaków

Wszystkie podpisane poniżej inicjatywy i ruchy obywatelskie, organizacje prawnicze i pozarządowe, wszystkie obywatelki i wszyscy obywatele dziękują Fransowi Timmermansowi za jego dotychczasową misję obrony praw i wolności Polaków jako obywateli Unii przed zakusami władzy ustawodawczej i wykonawczej w Polsce. Wierzymy, że będzie on kontynuował swoje dzieło w kolejnych latach, ponieważ jego charyzmatyczna postawa, profesjonalizm, empatia i ideowe przywiązanie do fundamentalnych zasad czynią go jednym z najważniejszych liderów Unii Europejskiej oraz przyjaciół Polski demokratycznej i europejskiej.

*
Inicjatywa #WolneSądy
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”
Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych
Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”
Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy
Komitet Obrony Demokracji
Obywatele RP
Akcja Demokracja
Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka
Alliance4Europe Polska
Front Europejski
Projekt: Polska
Łańcuch Światła Poznań

Czekamy na Wasze opinie. Piszcie na listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.