Tak mi żal tego, że z milionów, którym leży na sercu dobro tego kraju, nie udało się wykrzesać nic więcej niż błysk białych zębów w czarnej czeluści głupoty!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czekamy na Wasze historie, opinie: listy@wyborcza.pl

Poniedziałek, prawie wieczór, dzień po wyborach. Przyjechałem, przyszedłem (wszystko jedno) z tzw. pracy i chętnie zjadłbym coś, popracował w ogrodzie (tak pięknie zakwitną w tym roku hortensje) albo przeczytał coś, co by mi - jako człowiekowi, jako jednemu z Was - przyniosło jakąkolwiek intelektualną, moralną, albo innego rodzaju... korzyść (ulgę). Nic z tego! Nie mam na to .. nastroju! W niedzielę odebrano mi spokój!


Wynik, który uzyskała KE w wyborach, jest najniższą z kar, na jakie politycy Koalicji zasłużyli. Podczas kampanii wyborczej, którą - z punktu widzenia pasażera Kolei Mazowieckich - pilnie i codziennie (dwa razy dziennie: rano i wieczorem) obserwowałem (choć - przyznaję - z większym zainteresowaniem czytam dzisiaj "The Jerusalem Post" i "Al Jazeera", ponieważ tam będą się rozgrywały losy nie tylko "ich", ale i "naszego" świata), nie zauważyłem jakiegokolwiek przekazu dotyczącego urządzenia wewnętrznych spraw polskich, spraw polskich w UE, wszystkich istotnych rzeczy, które kiedyś staną przed nami jako niecierpiące zwłoki problemy do rozwiązania.

Nie widziałem, nie czytałem, nie słyszałem nic w kwestii nie tylko polityki socjalnej, ale także tych spraw, które partia rządząca omija szerokim łukiem i gdzie - być może - jest jakieś pole do zagospodarowania, do wywarcia wpływu na tę część Polaków, którzy myślą choć trochę inaczej niż przez pryzmat grubości własnego portfela (wbrew pozorom, wbrew obiegowym opiniom, nie jest ich aż tak mało).

Nie widziałem nic, co mogłoby dotyczyć spraw służby zdrowia, energetyki (wszystkie elektrownie, jakie mamy, zbudowano za czasów PRL!), nic w kwestii zniszczenia przez obecną władzę perspektyw dla odnawialnych źródeł energii (co tak przemawia do młodych ludzi w Niemczech, gdzie zieloni zyskali w niedzielę ponad 20 proc. głosów), edukacji niższej i wyższej, chaosu w edukacji, budżetu, spinania się budżetu, odpowiedzialności za to, co z naszej pracy zostawimy przyszłym pokoleniom, walki z żyłowaniem, niszczeniem tego kraju przez współpracujące ze sobą kliki z obecnego (i poprzednich) nadania. Nie widziałem nic, co dotyczyłoby żyjących w Polsce i pracujących dla dobra tego kraju tysięcy Ukraińców, Hindusów, Nepalczyków i innych, którzy z racji swojego pozytywnego nastawienia do Polski, w której się dziwnym zbiegiem okoliczności znaleźli, pracują na jej rzecz (zatrudniacie ich: budują Wasze drugie i trzecie mieszkania, zrywają jabłka pod Grójcem, myją tyłki Waszych dzieci, pakują zakupy w Auchan, zmywają kurz, sosnowy pył z okien Waszych domów) - nie ma wśród nich muzułmanów, którzy mogliby obrócić wniwecz Wasz spokój.

Zamiast tego widziałem wybielone zęby głównego z kandydatów. Tylko tyle. Nie mając nic przeciwko wybielaniu zębów, chcę stwierdzić: to za mało!

To za mało, żeby trafić do kogokolwiek innego niż osoby, które byłyby ewentualnie zainteresowane uzyskaniem porady ze strony głównego kandydata nt. gdzie i za ile można sobie aż tak wybielić. Z dzisiejszej perspektywy politycznej Polska wygląda jak kraj, w którym zasadnicza linia podziału biegnie w sposób następujący: z jednej strony PiS, z drugiej strony "Gazeta Wyborcza" (chwała Ci, "Gazeto", za Twoją niezłomność) + Sekielski + nic więcej. W sensie politycznym, w sensie namysłu nad przyszłością tego kraju strona opozycyjna po prostu nie istnieje. Zarówno jej lider, jak i liderzy mniejszych partii uczestniczących w KE byli w tej kampanii tak przezroczyści jak klapa plastikowego nakrycia kibla, którą jeden ze znanych studentom/wykładowcom KUL w czasie, kiedy i ja tam studiowałem, profesorów zakupił we Włoszech i przyniósł na Uniwersytet w Bolonii, gdzie miał udzielić wykładu (przed odlotem musiał coś zrobić... z klapą).


Do następnych, najważniejszych wyborów pozostało pięć miesięcy (zakładam, że się odbędą). Jeśli to, co obserwowaliśmy w okresie po wyborach samorządowych (jakże optymistycznych) się utrzyma, możemy mieć do czynienia z wynikiem znacznie gorszym niż obecny. Tak mi żal ludzi, którzy mimo wszystko na nich głosowali! Tak mi żal tego, że z milionów, którym leży na sercu dobro tego kraju, nie udało się wykrzesać nic więcej niż błysk białych zębów w czarnej czeluści głupoty!

Alleluja! Jeszcze Polska nie zginęła!
---
Co robić? Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Gdyby największa mafia świata nie poparła 4 lata temu jedynej słusznej partii, to nadal byliby niszową partyjką przegrywającą ósmy raz z rzędu wybory i walczyliby jak Konfederacja o przekroczenie progu.
  Podziękujcie swoim proboszczom.
  @rozliczymy_to_wszystko
  Zostaw "wszechmoc" Kościoła w Polsce! To "Potęga", która drży w posadach i zaraz runie. PiS, w Osobie Kaczyńskiego, mistrzowsko rozgrywa budowę Państwa autorytarnego dla Jedynie Słusznej Partii. Podobno, "nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody"? Ale się często próbuje.
  już oceniałe(a)ś
  33
  6
  @vibhisana2
  Potęga kościoła w Polsce tak szybko nie runie. Ciemnota jest straszna. Ponad 1000 lat prania mózgów robi swoje.
  Aktualnie sytuacja wygląda że kościół jest jednoznacznie pisowski, a pisowcy udają pod publiczkę że wierzą w te dyrdymały o bogu wymyślone po to, żeby otumanić ciemny lud i zgolić z nich kasę. I interes się kręci. Jak na razie.
  już oceniałe(a)ś
  41
  4
  @rozliczymy_to_wszystko
  Zandberg to nie mafia świata, gdyby poszedł razem z lewica w 2015, PiS nigdy by nie rządził, a teraz dzięki niemu PiS funduje "neoliberalny socjalizm"
  już oceniałe(a)ś
  25
  7
  @.fartowny..gosc.
  Zandberg tez się do tego przyczynił rozbijając głosy na lewicę, ale głównym winnym jest największa organizacja przestępcza w historii ludzkości, oddział w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  26
  4
  @rozliczymy_to_wszystko
  na tej samej zasadzie możemy podziękować niejakiemu Buzkowi który wyciągnął był z niebytu Lecha Kacz. i przez to teraz musimy męczyć się z populprawicą, a sprawca tego nieszczęścia w nagrodę dostaje w wyborach drugi wynik w kraju
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @just_a_number
  No aż tak to raczej nie, ale trochę w tym racji jest.
  Tak samo jak to, że protoplasta aktualnej Platformy Obywatelskiej czyli Unia Demokratyczna w osobie Hanny Suchockiej, podpisała najbardziej szkodliwą dla Polski umowę, czyli Konkordat.
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  Zatem znalazłeś winnego? To KK? Koalicja Europejska tego nie wiedziała, więc go zignorowała? A może wiedziała i nie chciała drażnić?
  Bo najważniejsze to nikogo nie urazić.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @z_prowincji
  To nie ja znalazłem. To oczywista oczywistość. Koalicja o tym wiedziała, ale boi się z kościołem zadzierać. Bo lud jest otumaniony przez klechów.
  Dopóki nie wyprowadzimy religii ze szkół i nie przestaniemy finansować kościelnego pasożyta, to w Polsce dalej będzie ciemnogród.
  W XXI wieku młodzi ludzie uczą się więcej o zabobonach, niż mają lekcji informatyki, chemii, fizyki czy biologii. SZOK!
  już oceniałe(a)ś
  33
  1
  @rozliczymy_to_wszystko
  A kto miałby tą religie ze szkół wyprowadzić? Ta wstretna lewica czy wystraszeni uczestnicy KE?
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  @z_prowincji
  Na razie ciężko z tym, ale powoli naród do tego dojrzeje.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @just_a_number
  Nie tyle Buzek co Krzaklewski. Buzek to protoplasta Dudy, bezwolna, polityczna miernota.
  już oceniałe(a)ś
  9
  6
  @just_a_number (na tej samej zasadzie możemy podziękować niejakiemu Buzkowi ):

  w AWS to Buzek decydował, kto będzie w polityce.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @vibhisana2
  Bzdury piszesz. Nic nie runie. Wieś o tym decyduje a tam rośnie a nie spada.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @.fartowny..gosc.
  Z oligarchami typu azjatyckiego włącznie. Ale suwerena w szkole logicznego myślenia, a być może myślenia w ogóle, nie nauczono.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  Nie dojrzeje. Suweren zestarzeje się i będzie ledwo prządł na głodowych emeryturkach. To będzie jego problem. Nie będzie miał kto tego rozliczać. A słabo wykształcona młodzież będzie albo na zasiłku albo na śmiecówkach pracowsć na oligarchów z PiS. Suweren do tego dąży.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @and.reh
  Taki scenariusz jest prawdopodobny niestety.
  Polacy są narodem który cały czas działa według zasady że przed i po szkodzie głupi...
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  Jasne,wszyscy dookoła winni,że KE przegrała:kościół,ciemny lud,tv,dziennikarze,Wiosna,Jażdzewski z Sekielskim i cykliści.
  Pytanie:co zrobiła opozycja by zmobilizować swój elektorat i zawalczyć o tych,którzy nie głosują?
  Odpowiedź:Nic.
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  @vibhisana2
  Masz rację wczoraj w Faktach ten burak ,którego nie cierpię już się każe tytułować jako docent profesorem powiedział że "[prezes już dawno ma wszystko poukładane i wie kto kogo zastąpi po odpłynięciu niektórych do parlamentu UE , burak o którym piszę to KARSKI od płukania w stawie Melexów .niechlujny i brudny pijaczyna z zakutym łbem i oczyma alkoholika.
  Nawet najgorszy cymbał powinien widzieć że oni tam w PIS tak jak i w PO ludzi nie mają.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @gabrys
  Ubolewam że Pan Boni się nie dostal.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  korekta:

  w AWS to nie Buzek decydował, kto będzie w polityce.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Na to, szanowny panie, co przemawia do Niemców czy Holendrów nie ma w Polsce politycznego popytu, ponieważ, przykre ato ale prawdziwe, byliśmy i nadal jesteśmy ZADUPIEM Europy o którego losach decydują wyborcy PiS-u, czyli jaki ich nazywają pogardliwie aparatczycy Kaczyńskoego, CIEMNY ZDEMORALIXOWANY PRZEZ KOŚCIÓŁ LUD, który kupi każdą bzdurę.
  @halfl-itra
  Widzisz, to nie jest prawda że aparatczycy PiS mówią że gardzą ciemnym ludem. Wiem że opozycja uwielbia powtarzać ten cytat z Jacka Kurskiego ale wszyscy pisowcy oficjalnie powtarzają że kochają lud a lud uwierzył pisowcom.
  Opozycja stala się producentem kiepskiego towaru którego nikt nie chce i na dodatek regularnie wyzywa klientów od idiotów.
  już oceniałe(a)ś
  20
  5
  @starygibbon
  A marketingowcy są do kitu, sprzedawcy leniwi i pogardliwi.
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @halfl-itra (CIEMNY ZDEMORALIXOWANY PRZEZ KOŚCIÓŁ LUD, który kupi każdą bzdurę.):

  ten kościół wziął się z tego właśnie ludu, jest więc jak on, i vice versa. Tak, społeczeństwo jest w znacznym stopniu kołtuńskie, zwłaszcza teraz, kiedy zrobiło się po latach dobrej koniunktury (PO) relatywnie dostatnio. Ale innego "ludu" nie ma i trzeba się z tym faktem pogodzić i działać jakoś sensownie, stosownie do tej sytuacji, a nie drzeć szaty z powodu "CIEMNEGO LUDU".
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @halfl-itra
  Skąd wiesz, ktoś spróbował?
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @halfl-itra
  Czyli jak, obraźmy się na społeczeństwo, bo nie takie?
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @starygibbon
  A co kupuje ciemny lud, którym Kaczyński gardzi jak nikim innym? 96 seansów nienawiści i lata szydzenia z żałoby , taaaki zamach kupuje ( i to już wystarczy przyzwoitemu człowiekowi żeby na PiS nie glosować); notoryczne, brutalne bezwstydne gwałty na polskiej Konstytucji na którą Kaczyński i jego banda przysięgali z bogiem na ustach - kiedyś w Polsce nazywano takich kanaliami pozbawionymi honoru czci i wiary. Kim są ci którzy na takich głosują? Ja ich za ludzi przyzwoitych uznać nie jestem w stanie. Kupuje również ściśle kooperujących z PiS-em biskupów tuszujących zbrodnie popełniane na dzieciach i chroniących przestępców którzy są ich podwładnymi. Czy ktoś kto kupuje taki towar nie jest zdemoralizowany? A może 10 przykazań PiS-u i ciemnego ludu nie obowiązuje?
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @halfl-itra
  Ja ci powiem kto kupuje : ci przysłowiowi rodzice którzy zostali 3 lata temu obśmiani gremialnie przez elity że nie wiedzą jak się zachować na plaży z dziećmi bo pojechali pierwszy raz za pie...ne 500plus.
  I myślę że ci wszyscy beneficjenci plusow mają w dupie obchody smoleńskie, a chcą być zwyczajnie w unii europejskiej i mieć te same przywileje co tamci na zachodzie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @starygibbon
  A, sorry, co a nie kto. Ale zadałeś pytanie retoryczne.
  Ja się przecież zgadzam z istotą tego o czym piszą wszyscy wku...eni na wygraną PiS. Chodzi teraz o właściwą diagnozę i kurację a nie powtarzanie że chamy, bydło i ciemny lud a my tacy mądrzy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Bo Polak ma mentalność Ruskiego: wiadomo że każda władza kradnie - to fakt oczywisty, ale władza może być dobra lub zła; dobra to taka która podzieli się kradzionym (np. 500+) lub da ukraść.
  @rozliczymy_to_wszystko
  Sadze, ze bardziej mentalnosc biedaka, lub lumpa, niz ruskiego!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  Masz rację. I nie ważne, że władza ukradnie miliony a da grosze, ważne że się podzieliła. I póki będą te kradzione innym grosze, tak długo będą mieli poparcie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czytam komentarze i ogarnia mnie przerażenie.
  Ludzie, ogarnijcie się. Opozycja jest jak producent gniota którego nikt nie chce kupić, który dodatkowo nieustannie wyzywa swoich klientów od kretynów, a tylko mała grupa lojalnych pracowników ( czytelnicy wyborczej) kupuje i płacze bo to nie to co by chcieli kupić.
  15 % tych co głosowali na PIS zrobiło to WBREW sobie ale kierując się logiką - to wskazuje mocno niedoszacowane dla PiS exit polls. Oni się WSTYDZILI ale MUSIELI bo PiS skutecznie ich przekonal że opozycja odbierze plusy. A niezgodnie z przekonaniem czytelników wyborczych odbiorcami plusow nie są głównie nieroby tylko rodziny z dziećmi gdzie obydwoje rodzice pracują i nie starcza na podstawowe potrzeby oraz emeryci, jak pani co dziś zadzwoniła do tokfm i powiedziała że dostaje 1200 netto emerytury. Wcale nie brzmiała jak oszalała katoliczka.
  Cała opozycja po pierwsze musi zanalizować język jakim się posługuje a po drugie przedstawić może jakiś program na przyszłość, zamiast mieć nadzieję że Siekielscy skończą film o skokach przed wyborami jesienią.
  @starygibbon
  Masz rację, też na to zwracam uwagę: opozycja i jej wyborcy operują takim samym językiem nienawiści jak Kaczyński. Także tu, na tym forum. Także tu, w artykułach na wyborcza.pl.
  Ta sama pogarda która w ustach Kaczyńskiego wybrzmiała słowami o wykształciuchach, gorszym sorcie, tych, którzy stoją tam, gdzie stało zomo wybrzmiewa tu na tym forum słowami o ciemnogrodzie, pis-dzielcach, rydzykach itd.
  Może wyborcy PiSu są prości ale nie aż tak głupi, by nie widzieć, że wyborcy KO nimi gardzą i też uważają za gorszy sort. Co gorsza tak samo traktują ich przywódcy tejże KO. No to na kogo mają zagłosować? Na tych, którzy nimi gardzą?
  Weźcie się ogarnijcie, zacznijcie szanować innych to może ci inni zaczną szanować was. Na razie KO i jej wyborcy gardzą prostymi ludźmi - a oni są większością. Elity wyborów nie wygrają.
  już oceniałe(a)ś
  34
  9
  @starygibbon
  Pis nie ma ŻADNEGO programu. Największy sukces (sami tak mówią), to 500+. Każdy potrafi rozdać czyjeś pieniądze, więc niech mi ktoś powie co to za sukces?
  Wszystko inne leży. Służba zdrowia, oświata i szkolnictwo wyższe, nauka, inwestycje, wojsko, policja.
  Jest tylko tępa propaganda że wszystko jest świetnie. A wszystko po to żeby jak najdłużej utrzymać się u władzy i dalej kraść.

  Plebs nie interesuje się takimi bzdurami jak Konstytucja, czy sądy. Liczy się tu i teraz, czyli kaska na koncie. Rozdawnictwo pisowskie z 500+ na czele, poczyni więcej szkód w umysłach Polaków niż okres PRL. Teraz funkcjonują dwa powiedzenia: "należy się" i "nie opłaca się (pracować)". Firmy mają ogromne problemy żeby znaleźć pracowników. Wszystko drożeje. A co będzie za kilka lat? Kto to wszystko będzie spłacał???
  już oceniałe(a)ś
  28
  6
  @rozliczymy_to_wszystko
  To jest bardzo wielki problem na który żaden mędrzec nie znalazł odpowiedzi. Jestem zwolenniczką wolnego rynku ale jednocześnie widzę że to co się dzieje od kilku dekad czyli ubożenie średniej klasy postępuje nawet w najbogatszych gospodarkach świata. Nie każdy jest przedsiębiorczym organizatorem dochodowego biznesu, pewnie 90% nie jest.
  Jestem sama w szoku kiedy widzimy teraz jak wielka jest skala wygranej PiS. Ale wyzywanie Kaczyńskiemu od populistów niewiele pomoże a następny populista po nim będzie z pewnością jednoznacznie brunatny.
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  @rozliczymy_to_wszystko
  do Kogo masz pretensje ? Jesz czekoladę, pijesz kawę, pijesz alkohol dlatego, żeby lepiej Ci się żyło jak przejdziesz na emeryturę ? Czy chcesz się upić teraz, chcesz poczuć smak czekolady w tym momencie. Pijesz i jesz słodycze mimo tego, że wiesz, że to nie jest zdrowe. Ludzie to proste mechanizmy nastawione za zaspokojenie swoich potrzeb TERAZ a nie za 10-20 lat. PIS to rozumie i wykorzystuje. Czysta biologia łamana przez psychologię. KE nie ma alternatywy. W zaciszu gabinetów piją z żalu, że puścili takiego "magika" jak Morawiecki do konkurencji, bo to on wniósł cały korporacyjny knowhow do polityki (badanie rynku, budowanie oferty pod klienta). Bal się skończy jak ludzi zaczną od czekolady boleć zęby lub zabraknie czekolady w fabryce ale nie możesz wyzywać ludzi za to, że chcą mieć ciastko teraz, a nie za 30 lat.
  już oceniałe(a)ś
  13
  5
  @ananas
  * "do polityki" PISu
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ananas
  To co piszesz sprowadza się do jednego: wykorzystać głupotę ludzi, przejąć władzę i doić ile się da. A że lud jest ciemny, to się udało.

  Państwo to jest taki duży okręt który przez pewien czas płynie siłą rozpędu nawet jak się wyłączy silniki. To że państwo zbankrutowało, może się okazać po kilku latach.
  PiS złamał niepisaną zasadę, która obowiązywała pomiędzy partiami - nie rozdajemy pieniędzy bez sensu. I teraz efekt będzie taki, że to idiotyczne rozdawnictwo będzie nam się odbijać czkawką przez wiele lat. Już teraz nie ma dużych inwestycji, większość budżetu MON pochłaniają płace a nie modernizacje, służba zdrowia leży, ludziom się nie chce pracować bo jest 500+, wszystko drożeje itd.

  Podsumowując. Demokracja to idiotyczny ustrój, bo głupsi przegłosują mądrych.
  Według mnie, siła głosu powinna być wprost proporcjonalna do płaconych podatków. Tyle w temacie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  4
  @rozliczymy_to_wszystko
  A widzisz..... o wiele lepiej to wygląda jak się użyje analogii, a nie określeń emocjonalnych i pejoratywnych. Co do "statku" zgadzam się z Tobą w 100%. Co do tego kto nami teraz kieruje (kto stoi na mostku) mam teraz taką intelektualną zagwozdkę.... może lepiej pozwolić nabrać HMS Poland trochę wody i osiąść na mieliźnie ? Może wtedy majtkowie przejrzą na oczy i wyrzucą za burtę kapitana, który mówił, że statek jest niezatapialny ,a w wodzie nie można utonąć ? W przeciwnym razie znowu będziemy słyszeli, że na horyzoncie już było widać raj, ale Ci źli przejęli mostek i oszukali załogę.
  Miałem takie marzenie, po wygranej PISu: opozycja przez 4 lata nie robi w sejmie nic, ale to kompletnie nic, żeby im przeszkodzić( siedzi pije kawę, gra w karty). Za każdym razem jednak, kiedy jest pytana o zdanie stwierdza "co cóż .... nie przeszkadzamy, wola suwerena, ale uprzedzamy, że do się wszystko j.....e. Jak będziecie szukać innej oferty zadzwońcie do naszego biura) ale to tylko marzenie ehhhh.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @starygibbon
  Kilka milinów ludzi kupiło tego "gniota". Wśród nich było zapewne wielu beneficjentów transferów socjalnych PiS a mimo to głosowali na opozycję. Wiele tu komentarzy takich, że jakbym nie znał wyników wyborów to pomyślałbym na podstawie ich treści, że KE uzyskała 10% głosów.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @ananas
  Nie wiem tylko, czy kontrolowane osiadanie na mieliźnie nie przerodzi się w zatonięcie...
  W każdym razie, nie jest to chyba dobry pomysł. Wydawać by się mogło, że 4 lata rządu PiS nauczyło nas wiele, ale mam wrażenie że jest dokładnie odwrotnie. Poparcie dla PiS rośnie, tak jak dla NSDAP w latach 30.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @ananas
  100% racji!
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @rozliczymy_to_wszystko
  Ale tak nie jest i tyle. To nie demokracja jest głupia tylko wyborcy. A w tym kraju demokracja raczkuje ma może ze dwadzieścia parę lat i tyle.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  @rozliczymy_to_wszystko
  na razie widać tylko, że wyborcy chcą więcej ciastek :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  To niech zaczną płacić.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @rozliczymy_to_wszystko

  Przed PiS nie było rozdawania pieniędzy bez sensu?
  Gdzie Ty żyjesz?
  Koszt 500+ to niewiele w porównaniu z tym ile rocznie idzie z budżetu na różne przywileje wybranych grup zawodowych czyli korupcję polityczną. A ta kwitnie od początku i niszczy zwykłych podatników.
  Lista świętych krów jest długa - kościół, chłopi, mundurowi, górnicy, sędziowie, prokuratorzy, dziennikarze, oczywiście sami politycy itp itd.

  Fenomen PiS polega na tym, że 500+ przelicytowal innych i przejął większość tych grup. Stąd np kłopoty PSL, który istniał tylko dlatego, że był strażnikiem benefitow wsi. Gdy mu PiS zabrał zabawki, okazało się, że PSL nie ma racji bytu.
  Trzeba wziąć pod uwagę, że nic tak nie konsoliduje wyborców jak obrona wspólnoty przywilejów. I głównie na tym jedzie PiS.

  Sposobem na wygraną z PiS byłoby postawienie na równość praw i wobec prawa (czyli podstawową zasadę Konstytucji) i odbudowa zaufania do państwa. Zwykłych ludzi czyli tych, którzy na cudze przywileje harują jest więcej. To jest w znacznym stopniu ta olbrzymia grupa, która nie głosuje wcale, bo ma gdzieś obrzydliwie zakłamaną polską politykę i koszmarnie niesprawiedliwe ie, złodziejskie państwo.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @eslyn
  Gdzie ja żyję? W Polsce żyję. A może już w Wolsce?
  Wiem że koszt 500+ nie jest wielki w porównaniu z innymi przywilejami, ale te przywileje już były od dawien dawna i niektóre są częściowo uzasadnione (kto by chciał iść do służb mundurowych jakby nie było przywilejów?), ale niektóre owszem są korupcją i wymagają zniesienia (finansowanie górnictwa, KRUS, finansowanie kościoła).
  Moim zdaniem 500+ to najbardziej szkodliwy dla finansów państwa pseudo-socjalny program, choć PiS twierdzi że to największy ich sukces (mogli dodać że jedyny sukces), aczkolwiek każdy by potrafił zabrać jednym a rozdać drugim.
  Pieniądze powinny być przeznaczane na dożywianie w szkołach, zajęcia pozalekcyjne, sport, wycieczki, podręczniki, a nie konsumpcję. Dlaczego moje podatki idą na to, żeby jakiś dzieciorób kupował sobie nowy samochód, a jego konkubina latała do kosmetyczki?

  Jednak trzeba przyznać że to DZIAŁA. I dopóki są pieniądze na 500+, będzie problem żeby PiS odsunąć od niszczenia kraju.
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @starygibbon
  Co to znaczy,że ludzie się wstydzili,ale musieli głosować na PiS? Jak uwierzyli w pisowską demagogię,to znaczy,że są przekupni albo bezmyślni.Oni nie głosowali wbrew sobie,tylko z premedytacja wybrali PiS. Do SuperStacji zadzwoniła pani emerytka,która powiedziała,że głosowała na PiS bo kilka dni wcześniej dostała 880zł. Na pytanie dziennikarza,co by zrobiła gdyby ktoś dał więcej,bez żenady odpowiedziała,że zagłosowałaby na tego kto da więcej. Gdyby kwotę przeznaczoną na tzw. trzynastkę podzielono między emerytów najniższymi emeryturami w systemie złotówka za złotówkę,to bym się pod tym podpisała. Ale tu nie chodziło o pomoc dla emerytów,tylko o kupowanie głosów,co zadziałało.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @emen5
  To co piszesz jest straszne i niestety prawdziwe
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @emen5
  Wczoraj na tokfm ktoś zacytował słowa osoby przeprowadzającej sondaże exit poll : duża cześć ludzi odmówiła podania na kogo głosowali. A potem wyszło że PiS wygrał znacznie więcej.
  Uważam że wniosek taki że się wstydzili przyznać.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @starygibbon
  Zobacz ,prześledź kariery Wasermanówny ,Jakiego z Panem Majchrowskim przegrała jak cholera aż wstyd nikt jej złego słowa nie powiedział jak przegrała bo opozycja szanuje zasady fer play i inne reguły moralnosci .Jaki 4,6 ,7 linij metra obiecał darmową komunikację ,przedszkola i miliardowe dotacje i guzik też przegrał .A teraz już w Krakowie PIS rozpoczyna podkopywanie jedynego autorytetu jaki tam pozostał wszystkie inne PIS już wystarczająco splugawił ,a co sobą reprezentuje Jaki to Prawny analfabeta wsztstko co napisał to już po 7 -8 razy było poprawiane w sejmie wszystkie ustawy w tym o SN ,świadomość tej Wasermanki jest podobna bo jest to bardzo kiepski prawnik tak jak i DUDA -fircyk-bigot.Wyjechała na opinij ojca którego na siłę wylansowała jakaś tam grupa debilnej niby-opozycji bo też byłby nikim .I tak się to kręci że gorsze wygrywa z lepszym bo gorsze nic nie traci przegrywając zaś lesze traci wszystko lub zbyt wiele. No i jeszcze doszła sprawa uczestnictwa członków PIS i całego Rządu z parlamentem w kampanij wyborczej na koszt podatników i w godzinach pracy pieniądze nie śmierdząPecunia non olet - zysk jest zawsze dobry bez względu na źródło.Wydaje mi się że ten przywódca KE SHREK i FIONA powinni odejść honorowo albo niech się wykażą tak gorliwie jak to robią Tarczyńscy,i inni w PIS.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @starygibbon
  >>tylko mała grupa lojalnych pracowników ( czytelnicy wyborczej) kupuje i płacze bo to nie to co by chcieli kupić

  Noo nie taka mała jednak grupa. Przypomnę że zwycięska partia zebrała 45% głosów z ułamkiem a pokonana koalicja 38% z czymś. Więc grupa jej zwolenników jest niewiele mniej liczna. A piszesz tak, jakby to było 3,8%...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @speedy_nowy_nick
  To 38% znaczy niestety bardzo mało bo to była gra o wszystko. PiS musiał przegrać żeby była szansa dla opozycji jesienią, czyż nie czytaliśmy wszędzie o tym ?
  Jedyną szansą teraz jest porzucenie kunktatorstwa i stworzenie prawdziwego programu na 21wiek. Bo program PiS to tak naprawdę jakby płaczliwa dziewica w 1850 przeczytała Dickensa, się wzruszyła i kupiła biednemu ciastko.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @rozliczymy_to_wszystko

  Inne przywileje były od dawien dawna i to niby je usprawiedliwia? A czy wiesz, że polska policja ma najniższy wiek emerytalny w Europie i nawet na Białorusi policja nie ma tak dobrze jak u nas?
  A nie przyszło Ci do głowy, że to właśnie te kilkadziesiąt miliardów rocznie (nie licząc 500+), które idzie na wygodne cudze życie zabierano wszystkim pozostałym przez 30 lat i w ten sposób spowodowano, że ich status materialny się nie poprawiał więc stali się w ten sposób następnymi klientami PiS?
  Jak państwo z jednej strony systemowo produkuje biedę (młodzi i kobiety pracujący za nędzna minimalną stawkę, emeryci, renciści) , z drugiej wielkie grupy uprzywilejowanych czyli roszczeniowcow, to czemu się dziwić, że ci pierwsi uznali, że im też się coś należy?
  Przez 30 lat oszukujesz społeczeństwo?
  No to masz bunt. Populizm nie wygrywa bez przyczyny.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @eslyn
  Nie musisz mi o tym pisać, ja to wszystko wiem i jestem przeciwny aż takim przywilejom.
  Aktualnie wszystko się poprzewracało do góry nogami, bo np. szeregowy w wojsku z wykształceniem gimnazjalnym weźmie ponad 3500 zł na rękę, czyli tyle ile nauczyciel dyplomowany z dwudziestoletnim stażem. Znam kilku szeregowych i wiem, że się z tego śmieją że za nic nie odpowiadają, nic nie robią i biorą prawie "cztery koła" na rękę. Mieli dobrze, a teraz jeszcze PiS im dorzucił po 300 zł na rękę i ich kupił.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @rozliczymy_to_wszystko

  >>Według mnie, siła głosu powinna być wprost proporcjonalna do płaconych podatków.

  W sensie, ze najwiecej w sprawie tego kto ma rzadzic Polska powinnien miec od powiedzenia Zarzad Jeronimo Martins Polska (reszta duzych podatnikow instytucjonalnych to spolki z duzym udzialem Skarbu Panstwa, zagranicznym przedsiebiorstwom jakos nie udaje sie wyprawcowywac w Polsce znaczacego zysku).
  Dobry jestes.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szkoda zachodu, wyznawcy jedynej słusznej nie czytają, nie myślą. Oni wiedzą swoje! Dla nich liczą się jedynie pieniądze. I tak myślę sobie , że gdyby D.Tusk w czasie swoich rządów wspomógł finansowo niepełnosprawne osoby i na biedne rodziny dał dla dzieci po 200zł to pis nigdy nie doszłoby do władzy.Faszyści nie wzięli się z sufitu, to w większości dzieci z biednych domów, dzieci bez perspektyw, blokowisk. Ich przywódcy to wykształcone CWANIAKI, którzy zobaczyli szansę na zrobienie kariery politycznej czyt. zarobienie pieniędzy. Przecież to stara prawda, rząd , który nie dba o biednych doczeka się rewolucji.
  @mamaanowi
  Faszyści to biznesmeni z klubów piłki nożnej, handlarze narkotyków i mafia wszelkiej maści.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Suweren kupiony ,a autour obwinia KE ,ze nie chciała kupić drożej. Na suwerena nic się nie poradzi.Homo sovietikus i chłop pańszczyźniany.
  @ktop
  "Suweren" to większość społeczeństwa, która pod rządami przed-Pisowskimi czuła się nie tylko oszukana i lekceważona przez kolejne rządy a także systematycznie wykpiwana i ośmieszana przez liberałów.
  Poczynając od robotników z Solidarności, którzy zamiast do raju trafili na bezrobocie, kończąc na młodzieży wkurzonej brakiem zatrudnienia i/lub zdolności kredytowej.
  "Suweren" potrzebował i nadal potrzebuje socjalu oraz docenienia. Taki układ.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Źle zdefiniowaliśmy spór między PiS a resztą Polski.
  W tym momencie ponad 70% mieszkańców wsi głosuje na PiS to jest miazga i tego nawet bardzo dobrym wynikiem w miastach nie jesteśmy w stanie odrobić.

  Po wyborach z tak ogromną frekwencją wnioski są następujące:
  1. Liberałowie nie są istotną siłą na scenie politycznej (przykre ale prawdziwe, niestety musimy zacisnąć zęby podczas tej licytacji bo Polska jest najważniejsza).
  2. Odejście koalicji PO+PSL od chadeckich, centroprawicowych wartości to błąd. Elektorat lewicowy nie pokona socjalnego PiS. Brakuje mądrego prawego skrzydła w PO (nie Dorna czy Giertycha ale Kowala i Ujazdowskiego) - zresztą w ostatnim czasie w ogóle brakuje na pierwszym froncie ludzi mądrych i godnych zaufania w Platformie (jest tylko Grzegorz i jego potakiewicze). PSL jest bardzo osłabiony - teraz tylko Kosiniak w roli kandydata na premiera mógłby powalczyć na poważnie o głosy na wsi (o ofercie programowej nie wspomnę).
  3. Brak zjednoczenia lewicy (SLD+W+R) doprowadza do utraty i rozmycia głosów

  Albo dokonamy przedefiniowania albo szykujmy się na kolejne kadencję rządów PiS. To jest ostatni moment na zmianę.
  @detektyw_klucha
  100% racji. Tylko taki układ sił daje wyborcom KE, zarówno prawicującym jak i lewicującym, wybór.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @kozak
  Niezadowoleni będą ludzie utożsamiający się z liberalizmem. To trzeba uczciwie powiedzieć ale myślę, że dla nich ważniejsze jest ratowanie państwa w tym momencie. Chodzi o to aby przyciągnąć ludzi, którzy w tych wyborach nie zagłosowali na KE i Wiosnę (lub wcale nie zagłosowali), dlatego strategia musi być zmieniona.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @detektyw_klucha
  I to z większością konstytucyjną!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @detektyw_klucha
  Chodzi ci o te 54,5% co nie uczestniczy w wyborach?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @and.reh
  Też. Bez zniechęconych i wahających się ciężko będzie pokonać PiS z tak wielką rzeszą wyborców.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @detektyw_klucha
  Plus za potakiewiczów. Ale to już Tusk pokazał Grzechowi, jak się wycina konkurentów, oczywiście we WŁASNEJ partii. Płażyński, Olechowski, Gilowska, Rokita i to nie jest koniec listy. Zostali tylko BMW czy tez potakiewicze.
  Potrzeba zbudować naprawdę demokratyczna partie w Polsce. Taka, gdzie jej szef nie będzie bogiem, tylko pierwszym spośród innych. Gdzie jego władza będzie ograniczona, również czasowo, gdzie nie będzie miał możliwości samodzielnego układania list i wyrzucania członków. Jesteśmy demokracją czy monarchią?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Za ostra krytyka, bezpodstawna. Wynik KO był bardzo dobry. Trudno jednak wygrać jak przeciwnik gra nieczysto, ma media publiczne w których non stop kłamie, rozdaje bez opamiętania kiełbasę wyborczą z NASZYCH pieniędzy. Trudni wygrać gdy młodzi ludzie , którzy powinni być zainteresowani swą przyszłością pozostają w domu...
  Trudno wygrać gdy naród niestety niezwykle przekupny i niemyślący ...
  @maxim
  Dzięki takim idiotom jak ten "recenzent" opozycji, Kaczyński może spać spokojnie. Czasem ci "wykształceni" są głupsi od tego Ciemnego Ludu, którym tak gardzą!!!
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @maxim
  Zgadzam się.Wynik 38,5 jest dobry przy braku większej kampanii wyborczej ze strony KE. A kto miał finansować tę kampanię.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @maxim (Trudno jednak wygrać jak przeciwnik gra nieczysto, ...):

  a jednak czasem się udawało, choć przeciwnik zawsze grał nieczysto. Autor tego listu wykazał główne mankamenty naszej "totalnej opozycji".
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @maxim
  młodzi nie rozumieją wagi tych decyzji, nie dostali w d.pę za komuny jak dojrzali obywatele naszego kraju, dlatego nie idą do wyborów, nie chce im się - często to zwykłe lenistwo. ale problem tkwi głębiej - są to błędy w edukacji od wielu lat, religia to 2 godziny tygodniowo, a np. historia, czy wos /w klasach ponadpodstawowych/ to 1 lekcja tygodniowo to raz, dwa to wiedza obywatelska, podstawy wiedzy o podatkach. o prawach obywatelskich, czy podstawy ekonomii - tego zawsze brakowało i nie podaje się tych zagadnień młodym ludziom, aby rozumieli problemy społeczne i nie dali się nabrać na takie chwyty jakie stosują populiści, manipulacje w TV, prasie prawicowej, na portalach skrajnej prawicy. łykają to wszystko i nieświadomi młodzi i niedouczeni starzy podatni na wszelkie manipulacje i korupcje wyborczą, np. 13-tka dla emerytów. idą zatem głosować z wdzięczności. kształtowałam świadomość polityczną i społeczną moich dzieci od zawsze, ponieważ wiedza ze szkoły była żadna. nie każdy rodzic jednak dba o takie wychowanie dziecka - z wielu przyczyn. mam pretensje do Państwa, że nie dbało o to w procesie edukacji młodzieży /teraz nie ma wiedzy o ochronie środowiska i klimacie/, wychowanie w duchu religijnym na posłusznych woli władzy ludzi - a nie świadomych obywateli dało taki efekt jak widzimy. mamy coraz mniejsze szanse na normalne, europejskie i nowoczesne Państwo, będziemy gnić na zadupiu.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @maxim
  Nie zgadzam się. Wynik fatalny, rujnujący. Na jesień będzie 50% PiS do 30% KE, jeśli jeszcze będzie istniała, bo prawdopodobnie już nie. Trudno - przeżyliśmy zabory, przeżyjemy Kaczory, z resztą już tylko jednego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @indywidualismus
  Najłatwiejszy jest defetyzm .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0