Czy duchownym katolickim w Polsce nie zabraknie siły, odwagi i determinacji, by oczyścić nasz Kościół z przestępców pedofilów, wystąpić przeciwko tym, którzy ich chronią, wystąpić, choćby drogą wskazaną ostatnio przez Franciszka, przeciw tuszującym i ignorującym pedofilię biskupom i przełożonym zakonnym, których należy usunąć z zajmowanych urzędów?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bogdan Białek - redaktor naczelny miesięcznika „Charaktery”


Jeśli chcecie być wiarygodni - wystąpcie przeciwko tym nadużyciom!

Po filmie „Tylko nie mów nikomu” żaden uczciwy ksiądz ani zakonnik nie może milczeć.

Milczeniem okazujecie obojętność.

Stajecie tym samym po stronie zło czyniących.

Nie pozwólcie nam stracić do was resztek zaufania.

Pokażcie, że stać was na prawdę, odwagę. I determinację równą tej, jaką mają „obrońcy” Kościoła i wiary, którzy mężnie walczą z „wrogami” Kościoła, jakby bronili Polski, ot choćby przed „profanacjami”. Nie brak im ostrych i zdecydowanych słów, nie brak im pomysłów na akty obronne.

Pedofilia i jej tuszowanie to więcej niż jakaś profanacja. To całkowite bezczeszczenie i zbrodnia. Według rzecznika Episkopatu wpisanie tęczy w aureolę Matki Boskiej wywołuje „ogromny ból”. Jakich uczuć doświadcza rzecznik w obliczu faktów przedstawionych w filmie „Tylko nie mów nikomu”? I jakich użyje słów na ich określenie? Jak nazwie zachowania biskupów, w tym abpa Gądeckiego, Jędraszewskiego i Głódzia, okazujących brak elementarnej odpowiedzialności w sprawie zbrodni pedofilii. Dla jednego to „sprawa ideologiczna”, drugi prosi o współczucie dla sprawców, trzeci ignoruje zalecenia papieskie i nie podejmuje przewidzianych prawem działań. Moim zdaniem powinni wzorem biskupów chilijskich ustąpić i oddać się do dyspozycji Papieża. A Wy jak myślicie?
Film Sekielskich pokazuje czyste zło. Tego się nie da skwitować prostym „przepraszam”. To za późno, za mało. To po prostu jest nic.

Świeccy na pewno zabiorą głos.
Ale wy też powinniście.

Mówcie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Na mówienie też już za późno. Powinni mówić przed prokuratorami i sędziami.
  już oceniałe(a)ś
  90
  0
  Kościół tak przyspawał się do państwa PiS, że jest nie do ruszenia. Upadnie razem z PiSem, jak skończy się strumień państwowych pieniędzy.
  @janzdechlak
  Upadnie razem z PiS-em? Naiwny! Znajdzie sobie inne zwierzątko polityczne by się NIM opiekowało! Przypomnieć przykłady?
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @refektarz
  Jednak czas już inny, więc zobaczymy. W tej sytuacji najgorsze, co nas może spotkać, to ponowna wygrana PiS.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @refektarz
  Tak to wygląda. Ani PO, ani PSL nie przeciwstawią się otwarcie kościołowi, bo w zacofanej Polsce oznaczałoby to polityczne samobójstwo.
  I nic na to nie można poradzić. Lud jest zbyt ciemny.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @janzdechlak
  oby!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @janzdechlak
  Popatrz INACZEJ.... pis to marionetki stworzone przez "polski" episkopat!!!! Spałeś jak za tuska radio tej co ma ryja tworzyło przy każdej para/ma/fji kółka tej co ma ryja, BUDUJĄC potężną 5-kolumnę-kk. Jeździły te śmiecie do tych kółek, przez nich zlikwidowano darmowa autobusy podwożące klientów do dużych marketów bo ta mafia używała ich do darmowego dojazdu do mafijnego-koła, jak uczono w tych religijnych-bilbordach JAK nie płacić za telewizję.... Może dla kryminalistów to nazywa się kościół, dla mnie to bizznes-bożkowa-mafia. Menele religijni ..... Nie tędy droga do Pana BOGA!!!!!!!!!!!!!!!!!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  kościół sam się nie oczyści, w żadnym kraju się sam nie oczyścił. Jeżeli państwo nie zrobi z tym porządku to trzeba to zrobić samemu.
  już oceniałe(a)ś
  76
  0
  To chyba wołanie na puszczy - albo powiedzą wykpiwając temat, albo tradycyjnie już przemilczą (bo może samo rozejdzie się po kościach), albo wymyślą szybko nowy temat (żeby znowu odwrócić uwagę).

  Sygnały o pedofilii wśród duchownych pojawiały się już dawno temu i nic się nie zadziało pozytywnego. Teraz powinny zacząć działać z urzędu prokuratury w całym kraju.
  już oceniałe(a)ś
  58
  0
  I zapadła cisza.
  już oceniałe(a)ś
  51
  1
  Uczciwy ksiądz i zakonnik-to oksymoron.
  Po filmie ?Tylko nie mów nikomu? żaden uczciwy ksiądz ani zakonnik nie może milczeć.

  Racja, od tej pory stawią aktywny opór złu - wszyscy trzej.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @pokemon321
  Dokładnie - uczciwi ludzie nie zostają księżmi i zakonnikami.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  @Arcybisklop
  Pewnie zostają, ale obawiam się, że jest ich niewielu i są mniej skuteczni od nieuczciwej większości. Ponadto "formacja" jakiej są poddawani oraz jakość środowiska, w którym funkcjonują w najlepszym razie ogranicza ich uczciwość.
  Żeby przetrwać muszą równać dośredniej lub przynajmniej się nie wychylać.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Zbyt głośnego chóru bym się nie spodziewał.
  już oceniałe(a)ś
  45
  0
  Ja w sprawiedliwosc koscielna nie wierze, oni sobie nic nie zrobia. Trzeba zaczac dzialac samemu. Na poczatek proponuje przestac sie spowiadac ksiezom, odebrac im te wladze duszyczek, ktora potem niecnie wykorzystuja. Jak spowiedz to w sercu, nawet nie musi byc w kosciele. Niech zobacza co o nich myslimy.
  @MarekWMont
  Coś mi sie wydaje,że przy tzw.grzechach lekkich nie trzeba spowiadać sie przed księdzem- można bezpośrednio w modlitwie przed Bogiem. I przede wszystkim NIE GRZESZYĆ. Przestrzegać TYCH 10 PRZYKAZAŃ .
  już oceniałe(a)ś
  2
  0