"Wolne media są conditio sine qua non (warunkiem niezbędnym) do dostarczenia wyborcom zróżnicowanej informacji na temat wyborów" stwierdza dokument Komisji Weneckiej o prawie wyborczym. Podporządkowanie TVP i Polskiego Radia wyborczym interesom PiS zagraża prawidłowości wyborów w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jesienny monitoring głównego programu informacyjnego TVP w trakcie kampanii wyborów samorządowych przeprowadzony przez Towarzystwo Dziennikarskie wykazał, że ponad 70 proc. czasu bezpośrednich wypowiedzi wszystkich kandydatów w wyborach samorządowych zajmowali kandydaci partii rządzącej. Kandydatów opozycji „Wiadomości” poniżały i przedstawiały ją jako wroga Polski. W „Wiadomościach” nie było pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności wymaganych od mediów publicznych przez prawo.

W 2018 r. TVP ponad 1600 razy atakowała na swoich antenach Pawła Adamowicza, zabitego z nienawiści prezydenta Gdańska. Analiza TVP Info dla Rady Programowej TVP wykazała, że w doborze informacji i narracji program ten nacechowany był „pozytywnym nastawieniem wobec działań koalicji rządzącej”. W rankingu wolności prasy „Reporterów bez Granic” z 2018 r. spadek Polski na 58. miejsce uzasadniono: „Media publiczne zostały w zasadzie przekształcone w media państwowe”.

Telewizja jest podstawowym źródłem informacji Polaków. Odbiera ją 96 proc. gospodarstw domowych. Mimo spadku oglądalności „Wiadomości” TVP utrzymuje przewagę informacyjną nad nadawcami prywatnymi. Dzienniki telewizji publicznej („Wiadomości”, „Teleexpress” i „Panoramę”) ogląda prawie 6,9 mln widzów, podczas gdy „Fakty” TVN - 3,1 mln, a „Wydarzenia” Polsatu - 2,3 mln osób. Także dwa programy Polskiego Radia (Pierwszy i Trójka) są w pierwszej piątce najbardziej słuchanych stacji.

Kontrola nad dostarczeniem wyborcom zróżnicowanej informacji na temat wyborów przez media należy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Podczas wyborów samorządowych 2018 r. KRRiT nie spełniła swojego konstytucyjnego obowiązku stania na straży „wolności słowa, prawa do informacji oraz realizacji interesu publicznego w radiofonii i telewizji”. Nie prowadziła monitoringu nadawców, nie wzywała do przestrzegania prawa mimo skarg składanych do niej na TVP.

Lekceważenie prawa przez TVP, Polskie Radio i ich organ kontrolny, jakim jest KRRiT, zagraża prawidłowości wyborów w Polsce.

Dlatego wzywamy:

  • Państwową Komisję Wyborczą do zaproszenia, we współpracy z MSZ, misji obserwacyjnej wyborów europejskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka ma siedzibę w Warszawie;
  • Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do zlecenia monitoringu audycji informacyjnych i publicystycznych TVP i Polskiego Radia w okresie wyborów do Parlamentu Europejskiego, tak jak zrobiła to w 2014 r., oraz reagowania na skargi do niej wnoszone.

Podkreślając wagę wolności mediów jako podstawowego warunku dostarczenia wyborcom zróżnicowanej informacji, Komisja Wenecka zauważa: „Ważne, by wolność prasy była zapewniona konstytucyjnie i ustawowo oraz by nie była podważana w praktyce”.

Uważamy, że w Polsce wolność mediów jest w praktyce podważana. Trzeba się temu przeciwstawiać. Wybory europejskie 2019 r. w Polsce mogą być wolne, ale nie będą prawidłowe jeżeli wszystkie strony nie będą równorzędnie traktowane przez media publiczne.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Może dołączę się do wezwania, wzywamy:

Państwową Komisję Wyborczą o monitoring łamania ciszy wyborczej w niedzielę wyborczą na mszach.
już oceniałe(a)ś
24
0
A odbiorcy tego raportu stwierdzą: Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi? Uparł się cham i daj mu płaszcz!
I tu jest problem. Apele i dyskusje obecnie nie działają. Wykręcone bezpieczniki i 'swoi' ludzie wszędzie pozwalają na dowolne działanie władz.
już oceniałe(a)ś
19
0
Wzywamy? Wołanie na puszczy. Nikt nie słucha.
już oceniałe(a)ś
10
1
Polskie wybory do Sejmu i Senatu powinny kontrolować organizacje Wolnego Świata. Na Ukrainie 4 lata temu było gorzej pod tym względem i w końcu dyktator Jankowycz przegrał.
już oceniałe(a)ś
7
0
Tak, Tak Tak !!!
już oceniałe(a)ś
7
0
Nie zapominajcie o propagandzie koscielnej. Tej nic nie jest w stanie zapobiec.
już oceniałe(a)ś
1
0
Jezeli cos zagraża prawidłowości wyborów to propaganda mediów polskojęzycznych. Tych samych co widziały w Warszawie 300 tys faszystów 11 listopada i tych co rozpropagowały w galaktyce polski zwyczaj obchodzenia urodzin Adolfa.
@bajobongo.online
spadaj ruski trollu
już oceniałe(a)ś
8
0
@bajobongo.online
Czy zamówiłeś już torcik na urodziny Adolfa, to już za 10 dni?
już oceniałe(a)ś
7
0