Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dowiedziałam się o społecznej zbiórce dla finansowego wsparcia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. ECS jest wspaniałym miejscem pamięci "Solidarności" 1980 i 1989 roku, roku odzyskania niepodległości – miejscem, które w sprawiedliwy sposób pokazuje bohaterów tamtych lat.

Próba przejęcia ECS przez ministerstwo szantażem o niedofinansowanie instytucji w roku 2019 powinna nas wszystkich zmobilizować do „napełnienia jeszcze jednej puszki”, dla pamięci Prezydenta Pawła Adamowicza – twórcy i przewodniczącego rady ECS.

Andrzej Wajda, honorowy obywatel Gdańska, poparłby – jestem tego pewna – apel o zbiórkę. Był wielkim zwolennikiem powstania ECS – przekazał tam wiele swoich dokumentów dotyczących Jego związków z Gdańskiem, "Solidarnością" i Europejskim Centrum Solidarności. Deklarując stałą wpłatę, gorąco proszę wszystkich przyjaciół o wsparcie dla Centrum - także w Jego imieniu.

Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Kraków, 31 stycznia 2019

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dzisiaj wpłaciłem na konto ECS. Dzięki temu czuję jak Gliński, ten techniczny niedoszły premier z tabletu cierpi. Łapy precz od ECS, omc. premierze.
już oceniałe(a)ś
W toku jest bardzo dynamiczna zbiórka na Facebooku, #WspieramECS. Polecam, przyjemnie się patrzy jak zebrana suma "rośnie w oczach" :)
@forest.wallander
ECS otworzyło też subkonto na które można dokonywać wpłat
Dzis zrobilem przelew i zapraszam wszystkich do tego samego.
@pavot
Dzięki. I ja też :). I na OKO. press. Oni tez potrzebują pieniędzy, aby śledzić nieprawości rządzących!
już oceniałe(a)ś
pochwalę się powtórnie - wpłaciłam wczoraj ;). Polecam "wpłacać choć złotówkę" wszystkim porządnym Polakom, nie będzie żaden rząd stawiał HANIEBNYCH ultimatów instytucjom kultury.
Kultura i Sztuka powinna być niezależna od władzy
już oceniałe(a)ś
poszło z podobnym uczuciem gdy przed wyborami w 89 roku wykupywałem cegiełkę na kampanię tamtej solidarności, gdzieś ten w tonacji buraczanej bon mam jeszcze w domu
już oceniałe(a)ś
Proszę o informowanie na bieżąco o zebranej sumie.
Wpłaciłem, jeżeli będzie potrzeba to jeszcze dołożę.
@kku58
Na fejsie jest już ponad półtora miliona
Czy tacy ludzie jak Gliński z tytułem profesora i jemu podobni działacze PIS-u nie zdają sobie sprawy, że z chwilą przejęcia władzy przez dzisiejszą opozycję te wszystkie decyzje i przepychanki stracą rację bytu ? To może być już jesienią a najdalej za 4 lata. I jak ci ludzie spojrzą w oczy otoczeniu ?
@NorymberdzkiI
Otoczenie, które na nich nie chce głosować mają głęboko w d....
@NorymberdzkiI
W czasie stanu wojennego widziałem na płocie napis: Do DTV- masz takie oczy fałszywe!
@NorymberdzkiI
Nie spojrzą. jeśli teraz nie potrafią to już nie spojrzą .
I nie o to im chodzi.
:) poszło. Druga sprawa jest taka, że głosowanie portfelem to doskonała okazja do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Sprawa staje się osobista, wiąże się z wydatkiem, czyli przestaje być tylko teoretyzowaniem kanapowym. O ile pomaganie na WOŚP jest trochę innej wagi, bo pomagać słabszym po prostu trzeba, o tyle wspieranie instytucji, która nas uszlachetnia i jest czyś więcej niż minimum, to trochę inna para kaloszy. W tym wypadku dochodzi jeszcze sprawa kolejna. Nagle okazuje się, że mamy realną władzę. Pan minister zachował się nieprzyzwoicie i podjął taką, a nie inną decyzję, a my, obywatele, mu tę decyzję zmienimy!
już oceniałe(a)ś