Apelując o zaprzestanie nienawiści w życiu publicznym, TVP musi zacząć od siebie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W dniu powszechnej żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza „Wiadomości” TVP nadal naruszały standardy etyki dziennikarskiej. Łamały ustawę o radiofonii i telewizji, walcząc z nienawiścią wybranych tylko polityków i nie widząc win innych, a najbardziej - swoich własnych. 


Przypominamy: w jesiennej kampanii wyborczej do samorządów Paweł Adamowicz był tak oczerniany w programach informacyjnych TVP, szczególnie w regionalnej TVP Gdańsk, że odmówił udziału w debacie w TVP 3, a Łukasz Sitek został zawieszony za agresję wobec Adamowicza. 


Wczorajsze „Wiadomości”, oskarżając o sianie nienawiści opozycję, nie wspomniały o wystąpieniach polityków PiS, narodowców, Marszu Niepodległości. Stronnicze, oskarżające WOŚP materiały Jakuba Wojtanowskiego, Maksymiliana Maszendy, Bartłomieja Graczaka, Macieja Sawickiego, przedstawiane przez Krzysztofa Ziemca, wzbudziły dziś protesty dziennikarzy o różnych poglądach, a nawet wątpliwości wiernego władzom SDP. My, członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego, uważamy, że szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski i prezes TVP Jacek Kurski nie mają dziś moralnego prawa do kierowania mediami publicznymi. 


Odpowiedzialność za to, co się dzieje w mediach publicznych, ponosi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i uparcie milcząca mimo skarg i analiz propagandowego charakteru „Wiadomości” Rada Mediów Narodowych. Jednak najbardziej odpowiedzialni za tę sytuację są polityczni patroni tych instytucji - Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz. Ich żal po zabójstwie prezydenta Gdańska jest hipokryzją, skoro aprobują to, co dzieje się w podległych im mediach. 

Apelując o zaprzestanie nienawiści w życiu publicznym, TVP musi zacząć od siebie.

Warszawa, 15 stycznia 2019 r.

Seweryn Blumsztajn, Krzysztof Bobiński, Ewa Ivanova, Jan Ordyński, Andrzej Krajewski, Jan Dworak, Bianka Mikołajewska, Renata Kim,  Paweł Wimmer, Paweł Zbierski, Jarosław Szczepański, Elżbieta Sawicka, Krzysztof Turowski, Sławomir Popowski, Piotr Pacewicz, Katarzyna Wyszomierska, Anna Izabela Nowak, Kuba Karyś, Jerzy Sosnowski, Jan Hartman, Wojciech Czuchnowski, Grzegorz Rzeczkowski, Wojciech Maziarski, Wojciech Mazowiecki, Bartosz Ławski, Paweł Wrabec, Asia Łopat, Cezary Łazarewicz, Agnieszka Miszewska, Krzysztof W. Kasprzyk, Jacek Rakowiecki, Bogdan Miś, Joanna Dąbrowska, Jerzy Kisielewski, Przemysław Szubartowicz, Włodek Ciejka, Katarzyna Pilarska, Ewa Winnicka, Robert Walenciak, Bartosz Wieliński, Jacek Żakowski, Michał Broniatowski, Katarzyna Lengren

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ciężko znaleźć słowa, które w sposób dostateczny (ale kulturalny) opisują hipokryzję PISu/TVP.
@ityle
Nie szukaj. Szkoda czasu. Takich słów jeszcze nikt nie wymyślił.
już oceniałe(a)ś
21
0
@Paragtaf22
racja, poddaję się.
już oceniałe(a)ś
13
0
@ityle
Całkiem łatwo - wystarczy powiedzieć że prawie dorównuje obłudzie i hipokryzji kleru.
już oceniałe(a)ś
4
1
@ityle
Ilekroć PiS dochodzi do władzy, tylekroć mamy zamęt i polityczny rozgardiasz,Narasta
agresja i nietolerancja.Przykre jest również to, że KK dolewa oliwy do tego bezeceństwa.Trudno teraz przewidzieć, jak i kiedy to się skończy. Ale skończy się na pewno.
już oceniałe(a)ś
4
0
@parazydek
nie chodziło mi o "referencję", chodziło mi słowa "bezpośrednie"
już oceniałe(a)ś
0
0
Brawo. Niech przekaz idzie w Polskę i świat. Bo nienawiść rozpętana dla doraźnych celów politycznych zniszczy ten kraj.
już oceniałe(a)ś
97
2
"Warto być przyzwoitym".
już oceniałe(a)ś
87
0
Gdyby nie było niezależnych, prywatnych mediów, nic prawdziwego nie dowiedzielibyśmy się z przekazu mediów rządowych, poza ogłupiającą propagandą. Z 1981 r. pamiętam napisy na murach "TVP łże", czy jest znowu aktualne?
@wert73
Nawet bardziej.... :((
już oceniałe(a)ś
19
0
@SGL
coś w tym jest. Wtedy niewolę i systemowe kłamstwo narzucono nam z zewnątrz. Teraz jest to natomiast produkt naszej wolności, nieskrępowanej państwowości. Ręce opadają.
już oceniałe(a)ś
18
0
Brawo! Brawo! Brawo!
W obecnej sytuacji już nie wolno relatywizować odpowiedzialności i winy - inaczej znajdziemy się w sytuacji, którą dosadnie zdiagnozował po konferencji monachijskiej Churchill słowami skierowanymi do Chamberlaina : "Anglia miała wybór pomiędzy wojną i hańbą. Wybrała hańbę, ale będzie miała wojnę".
Jeżeli się toleruje podżegaczy, prędzej czy później znajdą się i wykonawcy ich chorych wizji...
@gimnazjum
Dziwkje za przypomnienie ! tak szybko zapominamy.
już oceniałe(a)ś
6
1
@wh2015
Przepraszam, źle kliknęłam. W 100 % popieram.
już oceniałe(a)ś
0
0
Jesli mowimy o mowie nienawisci wsrod politykow to zacznijmy od "zdradzieckich mord "Jaroslawa K . !!!! RAMEN
@Janusz_z_Podkarpacia
bo jednostkowy lub niefortunny cytat nie tworzą atmosfery nienawiści i bezkarności.Tworzy ją zorganizowany państwowy przekaz w mediach,na sali sejmowej i w przestrzeni publicznej.Tworzy też policja i prokuratura bierna w ściganiu przestępstw tego rodzaju/wieszanie portretów europosłów,akty zgonów prezydentów miast/czy obrzucanie kłamliwymi zarzutami o defraudacje,kradzież czy zbrodnie zdrady lub zamachu a to odbywało się oficjalnie przy użyciu państwowych pieniędzy i instytucji.
I za to odpowiedzialność spada na partię rządzącą i rząd oraz instytucje/osoby/ realizujące jej cele.
już oceniałe(a)ś
0
0
Zrozumcie wreszcie wszyscy komentatorzy, publicyści, dziennikarze, politycy, że o prawdę trzeba walczyć stanowczo, potępiając przemoc, nienawiść zdecydowanie! Trzeba zrobić wszystko, aby odsunąć tych politycznych przestępców od władzy, którzy mają krew na rękach i nie tylko. Bo tyle zła, potworności, obrzydliwości, ile wydarzyło się dzięki pisowskiej władzy w ciągu tych 3 lat, nie da się wyrazić....
@niejestesmyjuzpanstwemprawa
Tak masz racje.
Ja pamietam kim byli blizniacy a wszyscy, albo zapomieli, albo udaja, ze nie wiedz.
CZY MZE SIE ZMIENIC KTOS WIELBIACY LENINA ? jego teorie rewolucji nieustannje?
To byli dwaj miloscicy Lenina rewolucji ciaglej. Orace doktorskie tych panow ich tyrulu mowia o tym i jeszcze ddykacja mamy na Dzielach lenina dla Lesia "Z leninem zyj. Z lleninej idz zawsze przez zycie !" Na boga czy moga se zmienic po dobrobycie, jaki partia dala ojcu i townez im?
Potem byla sprwa kretow w Podziemnej Solidarnosci. Pisze o tym T.Piatek w ostaniej powiesci.
Nastepnie, kiedy juz zorientowali sie, ze rozbicie z wewnatrz sie nie uda ujawnli sie, jako dzialacze w czasie strajkow. W ten sposob dotarli do Walesy i potem wepchneli sie do gabinetu. Zlapani na dywersji wyrzuceni palili kukle Prezydenta Walesy kompletnie bezkarnie ! To nie do pomyslenia.
Pisz innym o tym gdzie sie tylko da. Sa dowody kto puierwszy dorwal sie do tortu PRL
kto zagarnal majatek PRAST. Duzo tego zwlaszcza za te lata od 2010r. miesiecznic pokrapianych przez kler a to byly juz pokazy NIENAWISCI. cZEMU O TYM SIE NIE PAMIETA ?
już oceniałe(a)ś
7
0
@niejestesmyjuzpanstwemprawa
Nie wolno!!! Czekać z wyborami do jesieni. Marzec 2019, marzec 2019, marzec 2019.
już oceniałe(a)ś
0
0
Jako obywatele przestańmy finansować to "coś " z naszego abonamentu. My płacimy za to co oni robią
@popis

Nic nie da. Kurski przez trzy lata dostal od rzadu PiS (nasze podatki) 3,4 miliardow ponad budzet. Roczny budżet TVP to ok. 1,4 mld zł czyli ogolnie przemeblowal prawie OSIEM MILIARDOW w trzy lata!
już oceniałe(a)ś
6
0
@popis
Ja od tego roku odmawiam płacenia abonamentu. Jak mi przyślą upomnienie, wyślę list z wyjaśnieniem, że odmawiam finansowania instytucji podżegającej do morderstw.
już oceniałe(a)ś
2
0
@Lasentinelle
Też tak zrobię.
już oceniałe(a)ś
0
0