Porozumienie się z drugim człowiekiem to nie tylko dbanie o przekazanie swoich racji, ale także wysłuchanie tego, co ma do powiedzenia. Na tym polega komunikacja, tego uczymy swoje dzieci jako rodzice i nauczyciele. Czujemy się w obowiązku wyrazić brak zgody na kłamstwo i ksenofobię oraz szerzenie nieuzasadnionego strachu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jesteśmy grupą nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. mjra Henryka Sucharskiego w Drawsku Pomorskim, którzy w ramach wolontariatu pełnią funkcję opiekunów podczas obozu EuroWeek.

Z żalem i ogromnym zaniepokojeniem obserwujemy doniesienia medialne na temat obozu, którym stanowczo się sprzeciwiamy. Na jego temat wypowiadają się osoby, które nigdy nie były na obozie, nie zaprosiły do rozmów ani organizatorów, ani wolontariuszy, ani uczestników i nie pokusiły się o rzetelne sprawdzenie informacji, a treści przekazywane przez nich szerzą jedynie nieuzasadniony strach, odrazę i skandal. Osoby te bezpodstawnie twierdzą, iż podczas obozu łamane jest prawo, a robią to jedynie na podstawie materiałów wyrwanych z kontekstu i pobranych bez zgody oraz konsultacji z właścicielami z ich publicznych kont.

Do tej pory zorganizowaliśmy trzynaście wyjazdów na obóz EuroWeek i w styczniu 2019 r. jedziemy kolejny raz. Wzięło w nich udział około 800 uczniów. Dzięki wolontariuszom dzieci i młodzież poznała do tej pory nieznane i odległe kultury, historię, tradycje, zwyczaje i obyczaje takich krajów jak: Indonezja, Uganda, Chiny, Etiopia, Kenia, Wietnam, Indie, Tajlandia, Filipiny, Urugwaj, Kolumbia i wielu innych, ale również krajów europejskich – Austria, Niemcy, Czechy, Francja, Włochy, Łotwa, Dania, Turcja, Rumunia, Ukraina.

Językiem obowiązującym jest język angielski. Zarzuca się w mediach w kontekście afery EuroWeek, iż języka angielskiego dzieci i młodzież powinny się uczyć od rodowitych nosicieli tego języka, tzw. native speakerów, a nie od osób, dla których nie jest to język ojczysty. Z takim stanowiskiem jako nauczyciele języka angielskiego nie możemy się zgodzić.

Język angielski jest językiem globalnym i porozumiewa się nim w różnych zakątkach świata. Posługują się nim ludzie o różnych akcentach i warto się uczyć również takiego języka angielskiego, gdyż nie służy on jedynie porozumiewaniu się z native speakerami ani tylko wyjazdom do krajów anglojęzycznych.

Język angielski służy do komunikacji międzynarodowej, a komunikacja to nie tylko znajomość języka, za pomocą którego się porozumiewamy.

Politycy głośno i często debatują na temat porozumienia się na arenie międzynarodowej w dobie dzisiejszych konfliktów oraz wciąż toczących się wojen na tle rasowym czy religijnym. Żeby dobrze porozumieć się z drugim człowiekiem, należy nie tylko dbać o przekazanie swoich racji, ale także słuchać, co do powiedzenia ma druga strona.

Na tym polega komunikacja, tego uczymy swoje dzieci jako rodzice i nauczyciele.

Żeby porozumieć się z człowiekiem z innego kraju, należy także brać pod uwagę znajomość historii, tradycji, kultury i obyczajów tego kraju. Należy szanować swój kraj, historię, kulturę, tradycje i obyczaje, ale nie należy uważać, iż są one lepsze niż inne. Są po prostu inne! I tego dzieci i młodzież, ale także dorośli mogą się nauczyć podczas obozu EuroWeek.

Wszystkie zajęcia mają charakter warsztatowy, interaktywny, motywujący uczestników do współpracy, kreatywności i wykorzystania swoich talentów.

Z pełną odpowiedzialnością wyrażamy poparcie dla idei propagowanych podczas obozu, takich jak: otwartość, zrozumienie, tolerancja, nieuleganie stereotypom, szacunek, współpraca, motywacja do działania, kreatywne myślenie, wiara we własne siły, odwaga, by wyrażać własne zdanie i spełniać marzenia.

Podczas wszystkich zajęć dzieci są pod naszą opieką, to my dokumentujemy przebieg zajęć, robiąc zdjęcia i filmy, aby pokazać rodzicom, ale też innym ludziom, ponieważ uważamy, iż jest to miejsce godne polecenia. Na dziesięciu uczestników przypada jeden opiekun. Wszystkie zajęcia obowiązkowe kończą się około godziny 20.00, po nich czasami organizowane są dyskoteki dla osób chętnych.

Po zajęciach wolontariusze czekają na transport i opuszczają ośrodek, udając się do swojego miejsca zamieszkania, a uczestnicy zostają pod naszą opieką. Wolontariusze to nie tylko mężczyźni, jak to jest pokazywane w mediach, duża część z nich to kobiety. Wielu z nich to studenci lub dobrze wykształceni absolwenci wyższych uczelni, którzy przed podjęciem pracy zawodowej są wolontariuszami. Uczestnicy obozu to również nie tylko dziewczynki, ale także chłopcy, a ten fakt jest również przemilczany w mediach.

O popularności tego obozu niech świadczy to, że wśród uczestników są tacy, którzy jeżdżą z nami regularnie od kilku lat, a lista na kolejny obóz zapełnia się w ciągu kilku godzin.

EuroWeek był także inspiracją do stworzenia naszego projektu w Drawsku Pomorskim pod nazwą „Touch the World – Dotknij Świata”, który polega na zapraszaniu wolontariuszy na tygodniową wizytę do naszego miasta, podczas której odwiedzają oni nie tylko naszą szkołę, ale wiele instytucji kulturalnych, a także ośrodek opiekuńczy.

Dzięki temu osoby, które nie jeżdżą z nami na obóz, mają chociaż namiastkę kontaktu z ludźmi z różnych stron świata, a my możemy pokazać wolontariuszom nasze tradycje, kulturę i obyczaje oraz rozsławić nasze miasto i nasz kraj w najodleglejszych zakątkach świata. Do tej pory odbyło się dziewięć edycji, podczas których naprawdę umożliwiliśmy wielu mieszkańcom dotknięcie świata.

Sprzeciwiamy się temu, aby nazwa naszego projektu została wykorzystana w sposób niegodny w atmosferze nagonki i skandalu, a tak się, niestety, stało w mediach ze względu na słowo TOUCH – DOTKNIJ w kontekście zamieszczonych zdjęć.

Z pełną odpowiedzialnością twierdzimy, iż podczas obozu, a także podczas projektu nie zostały przekroczone żadne granice fizyczne czy moralne. Nie mamy możliwości osobistej konsultacji i rzetelnej dyskusji z osobami, które mimo iż nigdy nie były na obozie, rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. Mamy natomiast prawo i czujemy się w obowiązku wyrazić brak zgody na kłamstwo i ksenofobię oraz szerzenie nieuzasadnionego strachu!

Mariusz Andruszko, Anna Gorczyca, Katarzyna Nowak-Kulpa, Żaneta Podlipniak

****

Czekamy na Wasze listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Popieram w pełni to co napisali nauczyciele. U nas w szkole (Żyrardów) młodzież też jeździ od lat na te obozy i wraca bogatsza o prawdziwy kontakt ze światem, zachwycona że może mówić po angielsku bez stresu , poznać tak blisko innych młodych ludzi z różnych krajów. Nigdy nie słyszałam nic złego albo niepokojącego od uczniów, a rozmawiam z nimi często.Chcą zamknąć jeszcze jedno okno na świat !!!
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  bardzo dobrze, trzeba się sprzeciwiać temu co się dzieje, zawistnym osobom które nigdy same niczego nie osiagnęły chodzi tylko o to, żeby innych poniżyć. Ciekawe, że o księżach tak nie piszą i podejrzeń nie wysuwają.
  @agnis
  Dokladnie! Masz racje.
  A Panstwu Nauczycielom /Opiekunom w akcji Touch the World - gratuluje wspanialej akcji!
  I prosze sie nie przejmowac tymi ksenofobami którzy idac za wlasnym wyobrazeniem i za przykladem prezesa PiSu, nie znaja swiata ani jezyków, i nie maja nic sensownego do powiedzenia na temat Touching the World, znajac tylko jedno ze znaczen slowa "touch". Zapewne - jak w starym dowcipie o Jasiu w szkole - tylko takie maja w swych glowach skojarzenia.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Brawo! Sama wróciłam dwa tygodnie temu z obozu z grupą moich uczniów. Było wspaniale, nie tylko bez zastrzeżeń, ale wręcz przeciwnie - podpatrzyłam kilka świetnych pomysłów na lekcje, a najchętniej pojechałabym znowu, i nie wątpię, że znajdę chętnych, bo młodzież jest zachwycona! Bardzo wartościowe zajęcia, ogromna dawka radości życia i pozytywnej energii, bezinteresowna sympatia do świata i ludzi - oto, co daje Euroweek.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0