Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Wójcik w wywiadzie w Radiu TOK FM 19 października 2018 roku wypowiedział się m.in. na temat poprzednich sędziów Trybunału Konstytucyjnego (zachowuję oryginalny styl): „…większość tych osób była na urlopach, bo wcześniej nie wykorzystywali, a jak nie wykorzystywali, to tak jak pan Biernat to brali ekwiwalent, i to gigantyczny…”.

Marcin Wójcik drastycznie mija się z prawdą. Nie wziąłem ani grosza ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i nigdy nie miałem takiego zamiaru. Po posłaniu mnie na początku 2017 roku na przymusowy urlop przez Julię Przyłębską wielokrotnie przedstawiałem publicznie argumentację prawną, stosownie do której moje roszczenia z tytułu niewykorzystanego urlopu w większości się przedawniły. Taki sam pogląd wyrażali też niektórzy profesorowie, specjaliści z dziedziny prawa pracy.

Julia Przyłębska takiej argumentacji nie akceptowała, nie podejmując merytorycznej dyskusji.

Wzywam pana Wójcika do wycofania się z jego słów na mój temat i przeproszenie mnie. W przeciwnym razie zastrzegam sobie podjęcie kroków prawnych dla ochrony moich dóbr osobistych.

Stanisław Biernat

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Wiceprezes Trybunału w latach 2010-2017

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.