- Mam nadzieję, że ani jedna litera pierwotnego napisu na tablicy Bronisława Geremka nie będzie zmieniona, a uroczystość jej odsłonięcia 19 września zgromadzi wielu przeciwników powrotu cenzury, kłamstwa i podłości, Obrońców Wolnej Polski - pisze Stefan Niesiołowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oszczercy i fałszerze historii z IPN usiłują nie dopuścić do odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci prof. Bronisława Geremka. Nie podoba im się m.in. określenie „Europejczyk”, „współtwórca demokratycznej Polski”. Proponują terminy zamienne, dokładnie jak w czarnej księdze cenzury PRL. IPN od dawna jest żałosną, propagandową instytucją i nie różni się niczym od reżimowych mediów.

Miałem zaszczyt spędzić rok w obozach internowanych w stanie wojennym w Jaworzu i Darłówku razem z prof. Bronisławem Geremkiem. Uważam ten okres za jeden z przyjemniejszych w moim życiu.To był wielki zaszczyt być z prof. Geremkiem po imieniu, przyjaźnić się w obozie, a potem współpracować w podziemiu.

Prof. Geremek - wielki Polak, demokrata, Europejczyk 

Dziś jestem w partii Unia Europejskich Demokratów, która jest kontynuacją partii zakładanej przez prof. Geremka - wielkiego Polaka, Europejczyka, demokraty. Człowieka zasłużonego dla Polski, intelektualisty i znawcy historii.
Jego wykładów słuchali wszyscy w Jaworzu i Darłówku z uwagą i podziwem. W biurze naszej partii w Sejmie wiszą portrety wielkich Polaków Ojców Demokracji, Bronisława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia, Marka Edelmana, i dlatego zdecydowałem się zabrać głos w obliczu podłości i głupoty pisowskich cenzorów Szarka i Siwka.

Mam nadzieję, że ani jedna litera pierwotnego napisu na tablicy Bronisława Geremka nie będzie zmieniona, a uroczystość jej odsłonięcia 19 września zgromadzi wielu przeciwników powrotu cenzury, kłamstwa i podłości, Obrońców Wolnej Polski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Gdy przegonimy PiS, przyjdzie czas, że przykładnie upamiętnimy Ojców polskiej demokracji: T. Mazowieckiego, B. Geremka, J. Kuronia oraz wielu innych wielkich Polaków, którzy nie mogą się doczekać ulic i pomników. Mam nadzieję, że będziemy do czynić w atmosferze święta i wzajemnego zrozumienia, bo nie ma potrzeby kogokolwiek przekonywać, że takie osoby zasługują na pamięć potomnych.
@kaczmarek
przekonaj suwerena z jego "wiedzą" o "Polsce w ruinie". Suweren najpierw tę ruinę musi ujrzeć naprawdę, a potem - co będzie bolesne, choć mam nadzieję, że nie niemożliwe - zrozumieć związek przyczynowo skutkowy ruina-PiS. Chociaż co wtedy zrobi suweren, tego nie sposób przewidzieć. Wbrew pozorom polska polityka jest dynamiczna, więc wyniku nie sposób przewidzieć.
już oceniałe(a)ś
6
0
Bardzo dobrze napisane, zgadzam się z każdym słowem. Należałoby jeszcze dodać, jak to wczoraj celnie zauważył jeden z komentujących, że nie wypada się naziolkom z IPN doczepić do tego, że prof. Geremek był Żydem, więc czepiają się "od dudy strony".
już oceniałe(a)ś
38
0
IPN powinien być zlikwidowany.
Nie są już potrzebni a ciągną z budżetu ile wlezie.
To są darmozjady, które dużo krzyczą a nic nie wnoszą do dochodu narodowego.
Dlaczego żadna z partii nie ma tego w programie ?
już oceniałe(a)ś
34
0
Wielki Europejczyk, Polak, współtwórca demokratycznej Polski.
już oceniałe(a)ś
29
0
Ale nie przeszkadzało im (tym pseudohistorykom) gdy przy wszystkich możliwych uroczystościach państwowych był czytany apel smoleński?
już oceniałe(a)ś
26
0
Dziekujemy
już oceniałe(a)ś
20
0
I ja mam nadzieję.
już oceniałe(a)ś
20
0
Jak sięgam wstecz to słyszałem o takim człowieku o nazwisku Geremek, Bronisław Geremek, co najmniej od 1980 roku. Jak sięgam wstecz o Lechu Kaczyńskim usłyszałem chyba pierwszy raz gdy czytałem listy wyborcze w 1989 roku? Czy ktoś ma lepszą pamięć, czy pamięć narodowa powstaje dopiero w Instytucie ds pamięci i amnezji?
już oceniałe(a)ś
14
0