Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Dziennikarze, członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego, apelują do Komisji Europejskiej o niezwłoczne skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w trybie przewidzianym artykułem 258 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz złożenie stosownego wniosku o zastosowanie środków tymczasowych.
Artykuły 37 i 111 ustawy o Sądzie Najwyższym naruszają zasadę nieusuwalności sędziów, która jest zasadniczym elementem niezawisłości sędziów, a tym samym są niezgodne z art. 2 i art. 19 ust. 1 akapit drugi traktatu o Unii Europejskiej.
Oczekujemy także, że Komisja będzie dalej popierała skargę do Trybunału Sprawiedliwości z marca 2018 r. w sprawie zmiany ustawy o sądach powszechnych.

Niezależne sądy są jednym z najważniejszym gwarantów wolności mediów, a Sąd Najwyższy najwyższą instancją strzegącą wolności słowa. Ustawa o Sądzie Najwyższym, wchodząca właśnie w życie w Polsce, poddaje ten sąd kontroli rządzącej partii. Tracimy ważnego strażnika naszej wolności.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamienił media publiczne w swoją propagandową tubę i wywiera presję na media prywatne, by ograniczyły krytykę jego poczynań. Politycy PiS ciągle grożą pacyfikacją niezależnych mediów prywatnych. Codziennością stały się w naszym kraju ataki polityków na media i próby zastraszenia dziennikarzy przy pomocy prokuratury. Sąd Najwyższy bywa ostatnią deską ratunku.

Jesteśmy Europejczykami i przysługuje nam zagwarantowana w traktatach europejskich wolność słowa. Oczekujemy obrony ze strony instytucji, które przecież stworzone zostały, by strzec europejskich wartości.


Warszawa, 11 czerwca 2018 roku

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.