Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bardzo śmieszny żart. I doskonale oddaje pisowski problem i pisowską mentalność. Pani poseł-redaktor uważa siebie za wzorcową demokratkę, za strażniczkę ładu demokratycznego w Polsce. Pani poseł-redaktor zapewne jest głęboko przekonana, że demokracja w Polsce aktualnie kwitnie, że oskarżenia o autorytarną formę rządów to bezczeszczenie świętości, kłamstwo i zniewaga.

Łamania konstytucji w Polsce nie było. No, chyba że za czasów Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Leszka Millera, Lecha Wałęsy, premiera Belki czy Oleksego lub Buzka.

Natomiast prawdziwa demokracja w Polsce kwitła wyłącznie w latach 2005-07, a szczególnie po zakończeniu misji premierowskiej przez Kazimierza Marcinkiewicza, który był zapewne trochę mniejszym demokratą, ale za to kiedy Jarosław Kaczyński objął stanowisko premiera, mieliśmy do czynienia z wybuchem demokracji. Krótkiej, bo zaledwie trwającej jeden rok, ale zawsze coś.

Jest zapewne problem, co z prezydenturą Lecha Kaczyńskiego? Czy była wtedy demokracja, czy nie? W okresie kiedy premierem był Jarosław Kaczyński, a prezydentem Lech Kaczyński, zapewne był to najlepszy okres demokracji od chrztu Polski przez Mieszka I.

Wynika z tego, że tyle lat zostało zmarnowanych. Tak więc rozumiem i gorąco popieram opinię pani poseł-redaktor Joanny Lichockiej, że Kaczyński powinien zostać jedynowładcą, możnowładcą. Najlepiej by było, gdyby został Cesarzem. Nie bójmy się wielkich słów! Cesarz to Cesarz!

Po co ten śmieszny, fasadowy Sejm, który i tak przegłosowuje wszystko, co Cesarz postanowi. Jakie tanie państwo otrzymamy, likwidując obie izby! One są teraz zwyczajnie fikcją. Prezydentowi też zdarza się bruździć Cesarzowi, więc prezydenturę zlikwidować. A że nie ma większości konstytucyjnej? Zleci się Piotrowiczowi i on sobie poradzi.

Tylko jeśli zlikwiduje się Sejm, to co będzie robić pani redaktor-poseł Lichocka?

Maciej Michalik, prof. UWM w Olsztynie

****

Czekamy na Wasze: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.