W Polsce wśród sławnych ludzi chętnie wymieniamy królów i książęta, wielkich wodzów, artystów i twórców. Z naukowcami jest dużo gorzej. Zapytany przeciętny obywatel wymieni Mikołaja Kopernika i Marię Curie-Skłodowską, ale potem już zamilknie i może z trudem przytoczy jeszcze jedno lub dwa nazwiska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanowczo protestuję przeciwko arbitralnej zmianie przez wojewodę mazowieckiego czterech nazw warszawskich ulic poświęconych naukowcom – fizykowi Henrykowi Jędrzejowskiemu, profesorowi inżynierowi Sylwestrowi Kaliskiemu, profesorowi biologii Stanisławowi Kulczyńskiemu i rektorowi Uniwersytetu Warszawskiego, profesorowi prawa Janowi Wasilkowskiemu.

Cała czwórka była naukowcami i organizatorami nauki. Mieli mniejszy lub większy związek z polityką, ale nie polityka była ich głównym zajęciem. Ponadto każdego osądzamy za cały życiorys, a nie za, nawet bardzo wstydliwe, jego fragmenty.

Do panteonu naszych bohaterów narodowych zaliczamy np. króla Jana III Sobieskiego. Ma on w całej Polsce blisko setki ulic, alej i placów. Niewiele osób jednak wie, że podczas potopu szwedzkiego ich bohater znajdował się wśród polskich oddziałów, które wraz ze Szwedami szturmowały Jasną Górę. Obawiam się, że z tego powodu weryfikacja IPN nie przepuściłaby propozycji nadania nowej ulicy imienia króla Jana. Analogicznie żartowano, że ani św. Paweł z Tarsu ani Romuald Traugutt nie przeszliby lustracji.

Wracając do naszych bohaterów. Chciałbym przedstawić ich krótkie życiorysy i zapytać Czytelników „Gazety Wyborczej”, czy popierają wniosek o odebranie im ulic.

Uczeń Marii Curie-Skłodowskiej - Henryk Jędrzejowski - należał do Legionów Piłsudskiego. Potem wyjechał do Paryża i zrobił doktorat z fizyki pod opieką Marii Curie-Skłodowskiej, uzyskując jej bardzo pozytywną opinię. Napisał wiele prac naukowych. Natomiast popełnił życiową pomyłkę, angażując się w 1932 roku w akcje strajkowe organizowane przez Komunistyczną Partię Polski. Skończyło się to aresztowaniem i emigracją do Związku Sowieckiego, a później śmiercią z rąk stalinowskiej bezpieki. Naiwnością w podejściu do komunizmu wykazało się wielu wybitnych fizyków, np. zięć Marii Curie – Fryderyk Joliot-Curie, laureat Nagrody Nobla.

Fryderyk ma w Polsce cztery ulice - w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, we Wrocławiu i w Warszawie. Czy też je będziemy dekomunizować?

Profesor Sylwester Kaliski ma swoje ulice w Bydgoszczy i Warszawie. Jako 18-latek został wcielony do służby w Kriegsmarine, skąd zbiegł i trafił do więzienia gestapo. Po wojnie ukończył Politechnikę Gdańską i od 1951 roku pracował w Wojskowej Akademii Technicznej, dochodząc do stanowiska jej komendanta – rektora. Dopiero w 1959 roku zapisał się do PZPR, mając już tytuł profesora. Zapewne bezpartyjność blokowała ambitnemu naukowcowi dalszą możliwość awansu. Zostawił po sobie utworzony Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy oraz imponujący dorobek ponad 500 prac naukowych. Czy to jest ważne – czy to, że był pod koniec życia członkiem KC PZPR?

Wybitny biolog profesor Stanisław Kulczyński ma też dwie ulice – w Opolu i w Warszawie. Był przed wojną rektorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, potem prowadził tajne nauczanie na Uniwersytecie Jagiellońskim, po wojnie był pierwszym rektorem połączonych Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Był delegatem rządu londyńskiego i jednocześnie musiał współpracować z kolejnymi władzami - sowiecką, hitlerowską i PZPR-owską.

Nie był członkiem PZPR, działał od 1938 roku w Stronnictwie Demokratycznym, był od 1956 r. do 1969 r. jego przewodniczącym. Był opiekunem Ossolineum i jednym z tych, którzy „przenieśli Lwów do Wrocławia”. Czy mamy go potępić za to, że był politykiem w PRL?

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Jan Wasilkowski walczył z bolszewikami w 1920 roku i z hitlerowcami w 1939 roku. Był więźniem Oflagu, od 1924 roku - pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1949-52 jego rektorem. Później zrobił karierę prawno-polityczną, był prezesem Sądu Najwyższego (1956-67) i członkiem KC PZPR (1964-69), gdzie trafił poprzez PPS. Jest współtwórcą obowiązującego Kodeksu cywilnego. Czy mamy potępić go za działalność polityczną, czy też docenić pracę rektora?

I tak te polskie życiorysy wyglądają. Niewiele jest postaci nieskazitelnych. Kolejny nasz bohater narodowy hetman Stefan Czarniecki był za młodu lisowczykiem, słynął z okrucieństwa i dbałości o swój majątek. Ma on w Polsce kilkadziesiąt ulic, alej i placów. I nikt nie przejmuje się jego bezwzględnością.

Apeluję do Rady Warszawy o pozostawienie ulic wymienionym powyżej czterem naukowcom. Mają ich tak niewiele.

*Andrzej Hennel jest emerytowanym profesorem fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a także hobbystą genealogiem, polskim kuratorem największego internetowego drzewa genealogicznego świata – „Geni”.

***

Czy popieracie wniosek o odebrania ulic naukowcom? Piszcie: listy@wyborcza.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Autor ma rację, ale czy decydenci to zrozumieją? w dodatku - te zmiany utrudnią życie mieszkańcom, te zmiany będą kosztować, a wszystko to z powodów ideologicznych, jak za komuny
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Ja apeluje do wszystkich: Prosze uzywac prezerwatyw; kazdego dnia moze sie urodzic nastepny PiSowiec!
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Dodalbym do tej listy Oskara Langego. Tez chca usunac nazwe jego ulicy. A to byl wybitny ekonomista. Jeden z niewielu polskich ekonomistow znanych na swiecie. Owszem, "komunistyczny" ekonomista, ale stuprocentowy naukowiec, wybitny umysl, doceniony w ZACHODNIM, niekomunistycznym swiecie. Ok, niektorzy wola Leszka Balcerowicza...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Szanowny Autorze: naprawdę nie trzeba, a nawet nie godzi się tłumaczyć patronów ulic z ich ideowych wyborów życiowych; to były ich suwerenne decyzje i nikomu nic do nich; byli uczciwymi ludźmi i wybitnymi intelektualistami w dziedzinach, które reprezentowali i dlatego ulice im się pośmiertnie należą; kropka; w PL, w której deficyt Rozumu i brak szacunku dlań jest skazą permanentną walka o to, by tacy patroni nie zginęli w tłumie upamiętnionych bohaterów i pseudobohaterów przeróżnych mniej lub bardziej idiotycznych strzelanek z przeszłości ma szczególne znaczenie;
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Komunistów i faszystów powinno się wypalać ogniem, żelazem i siarką z naszego życia publicznego.
  @akst1
  A co to ma do artykułu?
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @akst1
  My tu, panie kolego, raczej o tępieniu głupoty...
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @borsuk_emil
  Ja też.
  już oceniałe(a)ś
  0
  7
  @akst1
  rzuć to w twarz towarzyszowi Piotrowiczowi, Jasińskiemu, Karskiemu i ilu tam jeszcze komuchów skrywa się w PIS....
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @akst1
  A takich bezmózgów przede wszystkim.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @akst1
  Piotrowicza też???? On taki posłuszny...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0