Członkowie Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" z wielkim niepokojem odnoszą się do planowanego przyjęcia przez Senat RP uchwały honorującej 40. rocznicę powstania Komitetu Samoobrony Polskiej (druk nr 600, 22.09.2017).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizacja ta, powstała z inicjatywy Mariana Barańskiego, w swoim programie głosiła potrzebę tropienia i zwalczania „nacjonalizmu niemieckiego i szowinizmu żydowskiego (…) oraz wpływów lewicowych i masońskich”. Przywódca organizacji odpowiedzialny był również za szeroki kolportaż antysemickiej publikacji „Protokoły mędrców Syjonu”.

Przyjęcie przez Senat RP uchwały czczącej organizację jawnie szerzącą nienawiść do wszelkich mniejszości, silnie antysemicką, będzie kolejnym krokiem zafałszowywania najnowszej historii Polski.

Projekt uchwały wpisuje się w mającą to właśnie na celu serię zdarzeń, której jednym z najdobitniejszych elementów jest niedawna uchwała Sejmu RP czcząca Brygadę Świętokrzyską NSZ.

Wierzymy, że Senat RP - wyższa Izba Parlamentu, nazywana Izbą Refleksji - nie podejmie uchwały oddającej cześć Komitetowi Samoobrony Polskiej. O sprzeciw wobec uchwały apelujemy szczególnie do Senatorów opozycji.

Paula Sawicka, przewodnicząca Rady Programowej

Marek Gumkowski, prezes zarządu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie pozwalają półgłówkom z Senatu uhonorować swoich idoli? Co za czasy!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Senat?? WTF??????
  już oceniałe(a)ś
  0
  0