Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie wchodząc w istotę, merytoryczną zawartość sporu, zatem niezależnie od tego, kto kogo obraża, obrzuca epitetami, rzuca kalumnie, kłamliwe oskarżenia, kto podnosi głos, okazuje swoją wyższość, szyderstwo, ktokolwiek by to był, z prawa na lewo, zawsze będę zżymał się na takie zachowania.

Nigdy nie uznam ich za normę rzeczywistości politycznej. Zawsze będą dla mnie zdziczeniem, sprymitywnieniem tych, którzy winni stanowić wzór elegancji i manier. Zarówno ci z tzw. prawa, jak i lewa czy środka. To koniec wstępu.

Brzydzi mnie brzydota takich zachowań. Powtarzam, czy to pan Kaczyński obraża nas „poza trybem”, czy pani Pawłowicz, czy może np. pan Schetyna, czy ktokolwiek inny.

Teraz meritum. Pan Prezydent zawetował dwie ważne i złe (w mojej opinii) ustawy i zdeklarował, że przygotuje własne projekty ustaw. Wyobrażam sobie, jak wielka to prawnicza praca, jak dużej wiedzy wymaga, więc nic dziwnego, że doradza mu w tym kilku ekspertów.

Jednym z nich jest prof. Michał Królikowski. Są przynajmniej trzy powody, by zyskał niechęć tzw. obozu dobrej zmiany: 1) doradza prezydentowi, 2) krytykował zawetowane ustawy, 3) był wiceministrem w rządzie PO-PSL.

Niechęć ta została więc ucieleśniona i głośno w „mediach narodowych” wyrażona kilka dni temu; „Michał Królikowski dziś doradza prezydentowi przy projektach ustaw sądowniczych. Ale jeszcze kilkanaście miesięcy temu pracował dla firmy, której właściciele zostali zatrzymani przez CBŚP za wyłudzenie 700 mln zł VAT”. Oto cytat z materiału TVP Info. Pominąwszy prawdę, bo tej nie znam, wiem, co mówi TVP, co odpowiada sam zainteresowany, i obserwujemy kolejny, obrzydliwy konflikt między jednymi z PiS-u przeciw innym z PiS-u.

Mnie to nie cieszy. Obrzydza. Oni już między sobą nawet w dzień, na oczach milionów (a zresztą nie wiem, ilu jeszcze tę TVP ogląda).

***

Czekamy na Wasze listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.