Dobrze pamiętamy PRL, w którym sądy i sędziowie podlegali jednemu centrum politycznemu. Nie zgadzamy się na to, aby ten patologiczny model powrócił do naszego kraju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

My, niżej podpisani dawni działacze Ruchu Młodej Polski, który w okresie rządów komunistycznych przeciwstawiał się ówczesnemu systemowi i działał na rzecz niepodległości Polski i wolności Polaków, jednoznacznie oceniamy, że zmiany ustroju naszego państwa, wprowadzane przez PiS i jego politycznych sojuszników z pogwałceniem konstytucji, mają na celu ustanowienie w naszym kraju faktycznej dyktatury przy zachowaniu fasady demokratycznych instytucji.

Nasze szczególne oburzenie budzi zamiar podporządkowania sądów i sędziów władzy politycznej. Realizacji tego zamiaru służą trzy ustawy dotyczące sądownictwa, uchwalone ostatnio przez parlament z naruszeniem konstytucji, procedur i dobrych obyczajów parlamentarnych.

Dobrze pamiętamy PRL, w którym sądy i sędziowie podlegali jednemu centrum politycznemu. Część z nas na własnej skórze doświadczyła, jak groźny jest taki model dla ludzkiej wolności i jak bardzo jest niesprawiedliwy. Nie zgadzamy się na to, aby 27 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ten patologiczny model powrócił do naszego kraju.

Dlatego z całego serca popieramy obywatelską akcję w obronie wolnych sądów i niezawisłości sędziów. Cieszy nas, że w obronę naszej wolności i elementarnej uczciwości w życiu publicznym coraz liczniej włączają się przedstawiciele młodego pokolenia. Obecny czas wymaga od wszystkich zajmowania jednoznacznych postaw oraz patriotycznego i obywatelskiego zaangażowania.

Piotr Adamowicz
Sławomir Czarlewski
Izabela Dulkiewicz
Jan Dworak
Ewa Dyk
Piotr Dyk
Marek Gadzała
Ryszard Gruda
Danuta Grzelak
Grzegorz Grzelak
Bożena Grzywaczewska
Maciej Grzywaczewski
Aleksander Hall
Barbara Jackowska
Piotr Jackowski
Anna Jeziorna
Lech Jeziorny
Jacek Karnowski
Katarzyna Kietlińska
Anna Kieturakis
Mariusz Kobzdej
Maciej Kulesza
Jarosław Kurski
Anna Parchimowicz
Marek Podgórczyk
Katarzyna Rozmarynowska
Małgorzata Rybicka
Maria Rybicka-Kosiak
Mirosław Rybicki
Sławomir Rybicki
Barbara Sakowicz-Urbańska
Paweł Skarżyski
Waldemar Skowronek
Halina Stelmach
Robert Stępień
Anna Szachta
Krzysztof Szachta
Alicja Tokarczyk
Marek Tokarczyk
Wiesław Urbański
Wiesław Walendziak
Tomasz Wołek
Paweł Zbierski
Tomasz Zbierski
Łukasz Żelewski

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Też pamiętam, też doświadczyłem. POPIERAM ! A pierwszą ustawę PAD też powinien zawetować. A następnie wrócić do tematu TK i KRS, który, bynajmniej, nie został zamknięty.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A może zaznaczyć, który to Jacek Karnowski, bo w pierwszej chwili myślałem, że coś źle widzę
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A gdzzie Matyja?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kontroświadczenie podpiszą: towarzysz prokurator PRL Piotrowicz, towarzysz sekretarz KW PZPR Jasiński, towarzysz członek WRON Karski. I tylko ono będzie ważne.
  @homo_lupus A Marek Król, sekretarz KC PZPR to co? Pies?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0