Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

PiS wziął całą odpowiedzialność za Państwo Polskie. Całą i stuprocentową!

Stało się tak w wyniku fatalnego przypadku, fatalnego zrządzenia losu, błędów kampanii prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale bynajmniej nie z powodu przemyśleń genialnego stratega, jak mawiają niektórzy o Kaczyńskim, który to strateg, dla przypomnienia, przegrał kolejnych siedem wcześniejszych kampanii wyborczych, który jest obrzydliwym cynikiem, który nie waha się przed żadną nikczemnością, graniem na emocjach smoleńskich, niegodnym wykorzystywaniem pamięci brata, wyzywaniem Polaków od najgorszych, dzieleniem ich na lepszych i gorszych zupełnie tak jak faszyści, którzy podzielili ludzi na nadludzi i podludzi, który nie waha się rujnować budżetu kraju, nie waha się niszczyć wymiaru sprawiedliwości, relacji Polski ze Światem i z Europą, relacji z sąsiadami, Unią Europejską, zezwala szaleńcowi na niszczenia armii polskiej, a niewydarzonemu, ograniczonemu intelektualnie człowiekowi na niszczenie polityki zagranicznej.

Dzieje się w Polsce

Kiedy rządzący aktualnie Polską uprawiają tak zwaną politykę historyczną, wyłazi z nich antysemityzm. Mieli z tym problem już w kampanii wyborczej A. Dudy, który to Duda pytał o to napastliwie prezydenta Komorowskiego, by się wytłumaczył ze swego stosunku do mordowania przez Polaków swoich współobywateli żydowskiego pochodzenia w Jedwabnem. Strasznego mordu spalenia żywych ludzi w stodole. W tym spalenia dzieci!

Teraz w Polsce nieomal każdego dnia czytamy a to o wyzywaniu niemieckiego uczonego w tramwaju w Warszawie - stolicy państwa, członka Unii Europejskiej, za mówienie po niemiecku, a to jakiś prymitywny, prostacki cham nie zezwala na wejście kobiety z dwuipółletnim dzieckiem do kościoła ze względu na ciemny kolor skóry dziecka, a to młodociani bandyci w Radomiu kopią leżącego człowieka, nie krępując się rejestrujących to wydarzenie kamer monitoringu, a policja nie reaguje! W Lublinie kolejny prostak, prymityw i cham pluje na nastolatkę, ponieważ ta jako muzułmanka ma na głowie chustę. Policjanci się śmieją, nie podejmują interwencji, a rzecznik prasowy policji nie widzi w tym niczego niestosownego. Rzecznik tłumaczy, że oni nie mogli opuścić miejsca, bo zabezpieczali mecz, i nie wyśmiewali się z dziewczyny, a wręcz się do niej uśmiechali.

Co "rozumie" władza?

Młodzieniec policjant z rumianymi od emocji policzkami szarpie Władysława Frasyniuka, nie mając pojęcia, z kim ma do czynienia. I nie widzi w tym niczego niestosownego. Rzeczniczka rządu wali na oślep i „rozumie” bandytów z Radomia kopiących innego człowieka. Człowieka leżącego. Czterech osiłków kopie jednego, ale pani rzecznik „rozumie”... (mam wątpliwość, czy ta kobieta w ogóle cokolwiek rozumie).

Zarząd organizacji, z której ci bandyci się wywodzą, noszą koszulki tej organizacji, także „rozumie” ich „sprowokowany” zachowaniem KOD gniew.

Polacy nie chcą uchodźców!

Polacy, naród uchodźców, naród emigrantów, naród, który wydał kilka milionów ludzi krążących obecnie po Europie za pracą, czerpiący pełnymi garściami z europejskiej pomocy socjalnej, naród, który jak mało który zna tragedię wojny, cierpienia, strachu o bliskich, ten naród nie chce uchodźców.

Ten tak bardzo katolicki naród (narodek?) ma w głębokim poważaniu nauczanie papieża Franciszka, ma za nic chrześcijańską miłość bliźniego, ma za nic społeczną naukę Kościoła, ma za nic zwyczajną ludzką przyzwoitość. Ten naród ma serca z kamienia. Ten naród uważa, że „Niech na całym świecie wojna. Byle polska wieś spokojna”.

PiS rządzi Polską, PiS ponosi odpowiedzialność za wszystko, co się tutaj dzieje. Ale jak PiS ma potępiać antysemityzm, rasizm, odrzucenie uchodźców, skoro sam temu pobłogosławił ustami wielkiego stratega, który ze strachu przed zarazkami i pasożytami, ze strachu przed uchodźcami tę histerię rozpętał. Na zarazki, panie prezesie, są skuteczne antybiotyki. A zakażenia pierwotniakowe także potrafimy leczyć.

Policja pilnuje drabinki prezesa

Ten niewysoki człeczyna ze swojej niewysokiej drabinki pluje jadem, wyrzuca słowa o ludzkim lepszym i gorszym sorcie, o postaciach animalnych i teraz ma bronić innego? Czarnucha, ciapatego czy Żyda, muzułmanina czy geja? O nie! Niech setki i tysiące policjantów bronią małej drabinki w trakcie seansów nienawiści, jakie ten genialny strateg urządza na Krakowskim Przedmieściu. A czarni, brązowi, inni, słabi, demokraci, wegetarianie, cykliści, geje, dzieci z Syrii niech sobie radzą sami.

Policjanci mają pilnować meczu i drabinki prezesa, ciąć konfetti dla wiceministra, bawić się na piknikach, chronić narodowców, by im się krzywda nie stała. Pilnować za państwowe pieniądze prywatnej prymicji młodego księdza na Jasnej Górze. Swoją drogą, kto zapłacił za logistykę, podróże i inne sprawy związane z tym prywatnym wydarzeniem? Czy samochód premiera i prezesa poprzedzały radiowozy? Czy policjanci pilnowali wtedy skrzyżowań w Częstochowie? Czy byli tam funkcjonariusze BOR?

Mądry Polak po szkodzie?

Polska jest na równi pochyłej. Powiem więcej, Polska leci w przepaść. Polskie zaprzaństwo, polski smrodek nacjonalistyczny, polska pycha wzięła górę.

Kiedy w Kielcach Polacy mordowali ocalałych z Holocaustu Żydów, dobijali rannych, okradali, potępił to jeden, jedyny polski biskup - ksiądz biskup Teodor Kubina. Został zresztą za to natychmiast zganiony i potępiony przez kardynała Augusta Hlonda.

Teraz polski Kościół, który tak aktywnie w trakcie wyborów odmówił prezydentowi Komorowskiemu możliwości przystępowania do komunii świętej, obecnie milczy lub wyjątkowo rzadko i ledwie się odzywa w obronie słabych. Ale za to zezwala wejść do katedry umundurowanym w nacjonalistyczno-faszystowskie kurteczki bandytom z flagami. W katedrze tej kapłan ziejący nienawiścią i antysemityzmem wygłasza kazanie. Wielka Brytania nie wpuszcza tego nienawistnika na swoje terytorium, a polski Kościół wpuszcza do katedry, do „domu Bożego”(sic!)

Mądry Polak po szkodzie? Teraz myślę, że i przed szkodą, i po szkodzie Polak głupi. Przeżyliśmy brak demokracji i co? I nic! Przeżyliśmy faszyzm i co? I nic! Widzieliśmy bicie niewinnych i co? I nic!

Maciej Michalik, prof. UWM w Olsztynie

***

Czekamy na Wasze opinie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.