5 czerwca 1989 r., gdy wróciłem ze szkoły, włączyłem Wolną Europę, a spiker czytał monotonnym głosem... "'Solidarność': Białystok 62 proc., Kraków 70, Warszawa 65, Opole 74, Gdańsk 64, Szczecin 73, Kielce 67, Łódź 64, Poznań 82" itp., itd. Nagle to do mnie dotarło: W Y G R A L I Ś M Y. Zadzwoniłem do mamy do pracy. WYGRALIŚMY. Tak? Tak. To fajnie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzień wcześniej stałem z rodzicami w kolejce do lokalu wyborczego. Szare ubrania, Polska naprawdę w ruinie, zmęczone twarze. Jedyna kolorowa rzecz w Polsce 4 czerwca 1989 r. to były czerwone autobusy Ikarus.

Dlaczego warto obchodzić rocznicę 4 czerwca 1989 r.?

1. Udało się, i choć mecz był ustawiony i z góry przegrany, to pokazana przez naród PZPR-owi i wspólnikom "czerwona kartka" spowodowała, że ustawiony zwycięzca nie miał pola manewru politycznego i nie objął władzy (w niewielkim stopniu na chwilę).

2. Polacy, wieczni powstańcy, z jedynym zwycięskim, tym razem narodzili się jako naród polityczny i rozegrali zwycięską partię szachów, której finał w postaci pełnej demokracji nastąpił w 1991 r.

Z narodu powstańców duża część nas się wtedy wypisała. Są tacy, którzy dalej chcieliby kontynuować tę tradycję powstańczo-męczeńską, ale ja z tego tramwaju wysiadam. To chyba linia dzisiejszych podziałów politycznych. Jedni chcą budować, udoskonalać, a inni wolą obalać urojonych wrogów, okupantów i odzyskiwać urojone ojczyzny spod okupacji.

***

Powinniśmy świętować rocznicę 4 czerwca 1989 roku? Dlaczego nie, dlaczego tak? Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Oczywiscie, ze to wazniejsze niz wszyszystkie inne dni kalendarza nie uwlaczajac innym dniom ! Niech kazdy sobie odpowie w swoim sercu , bo juz sto razy mowilismy,ze tak,ze koniecznie. Najwiekszy sukces to bylo te 10 milionow zlaczonych wspolnym celem. Zanosi sie na powtorke z histori przy obecnych neo-bolszewckich rzadach w tandemie z KK ! Trzeba bedzzie mobilizowac te miliony jesli chcemy przzetrwac,jako panstwo demokraatyczne. teraz "specjalisci" mowia o sedziach "kasta", a ja wiem,ze tylko pasozyci sa kasta ci co nic nie robia i pieniadze biora to jest kler. Absolutna kasta. malo,ze pasosytuja na biednyh ludziach biorac z budzetu milardy to maja swoja produkcje nawet alkocholu, dewocjonali, ksiazek i nie zlicze czego jeszcze nie OPODATKOWANA jak kazdy inny maly sklepik z warzywami czy mala rodzinna frma. I Kosciol nie ma sumienia tak okradac ludzi i biedne stale panstwo,.Malo tego doszla do wladzy partia zlodziei najbogatsza partia w Polsce. Caly okres w opozycji dostawali te same pieniadze co partia rzdzaca, a teraz juz sobie podwyzki podawali, drogi do chalup pobudowali i tylko kombinuja,jak sie dobrac do( miodu )unijnych funduszy taki mysliwy Szyszko wycinacz "pluc" miast niszczyciel Puszczy Szkoda slow. Granda bedzie dopuki beedzie rzadzil PIS. Trzeba od nowa moilizowac ludzi treba na ulicy milionow. Inaczej bedzie juz jest KULT JEDNOSTKI,jak w stalinowskich czasach. Juz Mauzoleum dostalo sarkofag...
  @wh2015 ocho blad ortograficzny w slowie dopuki. Przepraszam. Tego mi nie wybacza te "kruki popierajace PS". Przezyje, kazdy moze sie poylic. Polski jezyk trudny w pismie i w slowie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @wh2015 A chochlik dziala po raz drugi dopoki i zjadzone m w slowie pomylic.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0