Polska wpadła w ręce partii, którą mogłabym tylko zwalczać. Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowny Panie!

Kwituję odbiór listu Pana z 12 kwietnia 2017 r., z którego dowiedziałam się, że Prezydent Polski zaszczycił mnie tytułem Kawalera Orderu Zasługi RP.

Jeśli przyczyną mojego odznaczenia był mój udział przez wiele długich lat w walce o wolność Polski, to ta właśnie przyczyna każe mi odznaczenie odrzucić.

Niezliczone gwałty na wolności i zasadach demokracji, których obecna Polska jest teatrem, nietolerancja i nienawiść podniesione do rangi cnót, podeptana zasada rozdziału państwa od Kościoła, zniesienie prawa do aborcji, rozpasany nacjonalizm, legalizacja ruchów parafaszystowskich, ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej, kategoryczna odmowa przyjęcia ofiar wojny syryjskiej – listę można by ciągnąć – splugawiły naszą walkę. Polska wpadła w ręce partii, którą mogłabym tylko zwalczać. Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę. Nie przyjmuję go.

Proszę mi wierzyć, Panie chargé d’affaires, że czynię to z wielkim żalem.

Zrozumie Pan, nie wątpię, że podzielę się niniejszą decyzją z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem, moim przyjacielem i inspiratorem przez wszystkie minione lata.

Z należnymi wyrazami

* Annette Laborey – w latach 70. i 80. XX wieku prowadziła w Paryżu Fondation pour une entraide intellectuelle européenne wspierającą niezależnych intelektualistów z Europy Środkowo-Wschodniej rządzonej wówczas przez komunistów. List, który publikujemy, Laborey wysłała Dariuszowi Wiśniewskiemu, chargé d’af-faires Ambasady Polskiej w Paryżu.

Zobacz także: Samodzierżca Kaczyński i jego najemnicy od brudnej i mokrej roboty - prof. Kuźniar w 3x3 o polityce PiS

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak czytam takie listy to jestem szczęśliwy, że są jeszcze fantastyczni ludzie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Uuu.. mocne! Chylę czoła pani Annette Laborey. Szkoda, że do tłumoków to nie dociera. Zresztą jak trzeba być tępym by nie wyciągnąć wniosków, że coś idzie nie tak skoro tylu ludzi odmawia przyjęcia odznaczenia państwowego!?
  @daretz Przecież nikt nie wmówi że białe jest białe a czarne jest czarne. Oni wiedzą swoje!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  szacunek dla Pani postawy. Oby takich osób było więcej!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Serce rośnie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Przykro tego słuchać i szkoda, że zupełnie to nie robi wrażenia na rządzie i zwolennikach PiS.
  @danap To nie robi na nich wrażenia, dlatego, że PiSSu tak naprawdę nie ma. To jest banda służących Kaczyńskiego, wykonujących jego wszelkie zachcianki. A zarówno on jak i jego elektorat pozbawieni są empatii jak i elementarnych zasad moralnych!!!!!! Cała Polska jest zmuszana do życia wg. Kaczyńskiego. A kto tego nie chce. to...widzimy i odczuwamy co się dzieje. W razie czego to Kaczor stoi tam gdzie stało ZOMO. Jest jak Stalin, Hitler, Putin i Erdogan.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Brawo w 100% ma Pani racje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Z powodu bałaganu panującego w polskich placówkach dyplomatycznych list zawierający decyzję o nadaniu przez Prezydenta RP wysokiego odznaczenia, dotarł do Adresatki, Pani Annette Laborey, z ...dwuletnim opóźnieniem. Zdecydowana odmowa, wyrażona w mocnych, słusznych słowach, dotyczy, rzecz oczywista, obecnego "lokatora" Pałacu Namiestnikowskiego.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Oj, zabolało. Pisie trolle aż się pienią, a ku.wizja znów kłamie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0