Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W pewien sposób powiedzieli też o mnie.

Nie jest tajemnicą, że doświadczyłem takiego molestowania w przeszłości, kiedy byłem ministrantem. Parę lat temu zrobiliśmy na ten temat spektakl „Serdeczny” wraz z reżyserką Aleksandrą Jakubczak. Był grany w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu i gościnnie w warszawskim Teatrze Studio.

„Serdeczny, mój serdeczny” - tak mówił do mnie pedofil. Do innych chłopców też. Nikt wówczas nie zareagował, mimo że wszyscy wiedzieli: miejscowy proboszcz w Turośni Kościelnej pod Białymstokiem, parafianie, nawet moi rodzice. Księdza, który mnie molestował, przeniesiono do innej parafii.

Na plebani brat księdza proboszcza, a także przyjaciel proboszcza - profesor Akademii Teatralnej w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - zachęcali mnie do zdawania do szkoły aktorskiej. Oferowali tzw. pomoc. Nie skorzystałem.

Byłem świadkiem molestowania mojego kolegi przez innego księdza katolickiego; mnie także próbował molestować. Uciekłem.

Dopiero po latach zdałem sobie sprawę, że w jednym miejscu, na plebani w Turośni Kościelnej, otarłem się o kilku pedofilów. Obecnie jeden z nich jest proboszczem pewnej podlaskiej parafii.

Ilu jest takich księży w Polsce? Ile jest ofiar księży pedofilów? Dlaczego wy, którzy opluwacie i zastraszacie teraz aktorów i teatr, przez lata przymykaliście oko na to, czego dopuszczali się i dopuszczają pedofile w sutannach?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jakie uczucia zostały zranione u dziewczynek i chłopców, którzy byli molestowani przez księży katolickich? Zapewne nie są to zranione uczucia religijne.

Oburza was fellatio w sztuce „Klątwa” na figurze przedstawiającej Jana Pawła II, ale kiedy ksiądz pedofil zmusza do tego małego chłopca, to wszystko jest w porządku, prawda?

Hipokryzja, bezkarność, wyparcie, milczenie, a na samym końcu wielki smutek.

Szczególnie za tę scenę dziękuję aktorom Teatru Powszechnego.

Mamy prawo. Problem pedofilii wśród księży. Rozmowa z Krystianem Legierskim

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.