Zwróciliśmy się do Prezydenta RP, aby włączył się w rozwiązanie kryzysu systemu sprawiedliwości - powiedział radca prawny Maciej Bobrowicz, przewodniczący Porozumienia. - Wierzymy, że podejmie rozmowy z organizacjami prawniczymi reprezentującymi ponad sto tysięcy profesjonalnych prawników. Wierzymy, że jako prawnik rozumie, jak ważny jest skuteczny i działający sąd, prokurator, radca prawny i adwokat.
W naszej ocenie zagrożona jest przyszłość państwa prawa w Polsce i działania Prezydenta mogą ten niebezpieczny proces powstrzymać. Dlatego opowiadamy się za przywróceniem dialogu oraz debaty jako uznanych w cywilizowanych demokracjach form debaty o przyszłości sądownictwa oraz zawodów prawniczych.
Wyrażamy ufność, że Prezydent RP, będąc najwyższym strażnikiem Konstytucji Rzeczypospolitej, podejmie rozmowy z organizacjami prawniczymi reprezentującymi ponad sto tysięcy profesjonalnych prawników.
W ocenie sygnatariuszy Porozumienia zagrożona jest przyszłość państwa prawa w Polsce. Arbitralne decyzje oraz wypowiedzi polityków wskazują, że - z takim trudem odbudowane po 1989 roku - fundamenty demokratycznego, niezależnego oraz niezawisłego wymiaru sprawiedliwości są zagrożone.
***
Porozumienie samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych powstało 24 września 2015 roku. Zrzesza przedstawicieli samorządów radców prawnych i adwokatów, stowarzyszeń prawniczych i innych organizacji zrzeszających asystentów sędziów, doradców podatkowych, komorników sądowych, kuratorów sądowych, notariuszy, prokuratorów, radców prawnych, referendarzy sądowych, sędziów, urzędników i pracowników administracji sądowej oraz innych zawodów i środowisk prawniczych, którzy dokonali uroczystego podpisania deklaracji oraz regulaminu „Porozumienia samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych”.
Podpisanie Porozumienia jest realizacją wizji instytucjonalizacji dialogu społecznego w sądownictwie i zawodach prawniczych. Dotychczasowa debata dotycząca reform sądownictwa i zawodów prawniczych często oceniana była jako nieuporządkowana. Z reguły nie prowadziła ona również do wniosków, które mogłyby być przedmiotem środowiskowego konsensu. Poprawie sytuacji ma służyć instytucjonalizacja dialogu społecznego w tym zakresie.
Formą realizacji takiego mechanizmu jest zaproponowana przez sygnatariuszy Porozumienia idea stałej współpracy samorządów i stowarzyszeń prawniczych na zasadzie całkowitego poszanowania autonomii oraz równorzędności każdej z nich. Jej celem jest wspólne zabieranie głosu w sprawach dotyczących sądownictwa i zawodów prawniczych. Obecnie pracom Porozumienia przewodniczy Krajowa Rada Radców Prawnych, największy samorząd prawniczy w Polsce, skupiający ponad 40 tysięcy radców prawnych i aplikantów radcowskich.
Sygnatariusze Porozumienia to:
Dolnośląskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych
Krajowa Rada Doradców Podatkowych
Krajowa Rada Komornicza
Krajowa Rada Kuratorów
Krajowa Rada Notarialna
Krajowa Izba Radców Prawnych
Naczelna Rada Adwokacka
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych
Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw
Stowarzyszenie Notariuszy RP
Stowarzyszenie Prokuratorów RP
Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia
Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia
Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce
Stowarzyszenie Sędziów THEMIS
Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych
Związek Zawodowy Prokuratorów oraz Pracowników Prokuratury RP
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze